FitnessNadmierna potliwość nie musi być problemem. Przykry zapach zlikwidujesz naturalnymi sposobami

Nadmierna potliwość nie musi być problemem. Przykry zapach zlikwidujesz naturalnymi sposobami

Wiele osób zmaga się z wzmożonym wydzielaniem potu nie tylko latem. Poczucie nieświeżości i nieprzyjemny zapach mogą zmniejszyć pewność siebie i powodować kompleksy. Na szczęście są tanie sposoby, by temu zapobiec.

Nadmierna potliwość nie musi być problemem. Przykry zapach zlikwidujesz naturalnymi sposobami
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Czasem, by pozbyć się problemów z nadmierną potliwością, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe lub styl życia, niekiedy przydadzą się również niedrogie kosmetyki.

Nadmierna potliwość

Zwykle nadmierne pocenie kojarzone jest ze zbyt wysoką temperaturą lub wysiłkiem fizycznym, powody mogą być jednak inne. Często powiązane jest również ze zdenerwowaniem i wystawieniem na czynniki stresogenne. Rzadziej są to objawy chorób związanych z nerkami, cukrzycą i nadczynnością tarczycy. Wtedy niezbędna będzie konsultacja z lekarzem w celu wyeliminowania problemów.

Obraz
© Fotolia

Nieprzyjemny zapach potu

Pot wydzielany przez gruczoły jest bezwonny, swój nieprzyjemny zapach zawdzięcza bakteriom znajdującym się na powierzchni skóry i procesom związanym z rozkładem tłuszczów, cukrów i białek. Pośrednio na zapach potu wpływa więc to, co jemy. By pot nie śmierdział, trzeba więc unikać niezdrowego, wysokokalorycznego jedzenia pełnego konserwantów i sztucznych barwników, a w zamian za to przestawić się raczej na warzywa i owoce. Negatywnie na woń potu wpływają również produkty zawierające związki siarki, takie jak cebula, brokuł czy czosnek.

Jak poradzić sobie z potliwością

Zwalczanie problemów z nadmierną potliwością i przykrym zapachem potu to przede wszystkim kwestia higieny osobistej. W wielu przypadkach wystarczą regularne, codzienne kąpiele oraz depilacja pach. Gdy jednak to nie wystarczy, trzeba sięgnąć po specjalne środki – dezodoranty i antyperspiranty. Oba działają inaczej, dlatego przed wyborem warto przez moment zastanowić się nad tym, czego potrzebujesz.

Obraz
© Fotolia

Dezodorant czy antyperspirant

Zadaniem dezodorantu jest przede wszystkim zlikwidowanie nieprzyjemnego zapachu. Zawarte w nim substancje po rozpyleniu na skórę niszczą obecne na niej bakterie, a co za tym idzie pomagają pozbyć się przykrego zapachu. Łatwo się je aplikuje, a dodatkowo nie powodują dyskomfortu. Rozwiązanie jest skuteczne, ale krótkotrwałe, nie wpływa ponadto na intensywność pocenia.

Antyperspirant poza działaniem maskującym zapach potu wpływa również na jego wydzielanie. Zawarte w nim związki pod wpływem ciepła ludzkiego ciała powodują częściowe zwężenie się porów, a co za tym idzie zmniejszenie wydzielania potu. Ze względu na dyskomfort tuż po aplikacji, dobrym pomysłem będzie nałożenie go tuż po wieczornym prysznicu. Do rana zdąży się wchłonąć i będzie działać dopóki go nie zmyjesz.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (44)