Nadużywanie leków groźniejsze niż jazda samochodem
Z powodu nadużywania leków umiera w USA więcej osób niż ginie w wypadkach drogowych – wykazał raport opublikowany przez U.S. Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie.
21.12.2011 | aktual.: 21.12.2011 23:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z powodu nadużywania leków umiera w USA więcej osób niż ginie w wypadkach drogowych – wykazał raport opublikowany przez U.S. Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie. Z opublikowanych danych wynika, że w ostatnich 30 latach liczba zgonów wywołanych zatruciem lekami zwiększyła się w USA aż sześciokrotnie – z 6 tys. w 1980 r. do 36,5 tys. w 2008 r. Jedynie od 1999 r. wzrosła ona o 90 proc., podczas gdy w tym samym czasie liczba ofiar śmiertelnych wypadków komunikacyjnych spadła o 15 proc.
Margaret Warner z National Center for Health Statistics twierdzi, że nadużywanie leków powoduje aż 90 proc. wszystkich zgonów wywołanych zatruciem. Większość z nich (77 proc.) było niezamierzonych. Tylko 13 proc. przypadków śmiertelnego zatrucia to udane próby samobójcze.
Główna autorka raportu zwraca uwagę, że w ostatnich 10 latach liczba zgonów spowodowanych nadużywaniem leków najszybciej rosła wśród mężczyzn, szczególnie tych w wieku 45-54 lata.
Najczęstszą przyczyną śmierci jest nadużywanie leków przeciwbólowych. W 1999 r. spowodowały one 4 tys. zgonów, a w 2008 r. – już 15 tys. "Główną tego przyczyną jest uzależnienie i nadużywanie tych leków oraz niekorzystne ich interakcje z innymi farmaceutykami" – powiedział w rozmowie z Reutersem Jeffrey Bernstein, dyr. Florida Poison Information Center na University of Miami.
Warner ostrzega, że ujawnione zgony to jedynie wierzchołek góry lodowej nadużywania leków. Specjalistka powołuje się na dane z których wynika, że w 2010 r. aż 12 mln Amerykanów przyznało, że zażywa środki przeciwbólowe zawierające opioidy. W 2009 r. 500 tys. osób przyjęto na pogotowie z powodu przedawkowania leków.
Dr. Chris Jones, ekspert CDC, twierdzi, że na skutek nadużycia leków przeciwbólowych częściej trzeba udzielać natychmiastowej pomocy niż w przypadku przedawkowania heroiny i kokainy. Jego zdaniem, do tej groźnej w skutkach lekomanii przyczyniają się sami lekarze. Z raportu wynika bowiem, że w latach 1999-2010 aż czterokrotnie zwiększyła się sprzedaż środków przeciwbólowych przepisywanych na receptę.
(PAP/ma)
POLECAMY:
* Znany lek przeciwbólowy groźny dla matek!
Leki przeciwbólowe przyczyną fali zatruć*