Najgorszy kolor ścian w kuchni. Wielu już pożałowało
Remont mieszkania to zawsze trudny moment. Trzeba podjąć wiele skomplikowanych decyzji, znaleźć godną zaufania ekipę i w końcu wybrać kolor ścian. Uwaga, bo nie każdy pasuje do kuchni. Niektóre sprawią, że będzie ponura i depresyjna.
27.10.2023 10:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na ten temat wypowiedzieli się eksperci od projektowania i dekoracji wnętrz. Podkreślają, że wybór koloru, jakim pomalujemy ściany w danym pomieszczeniu, jest bardzo istotny. Może wpływać w określony sposób na psychikę i zachowania nie tylko mieszkańców, ale również gości.
Jednym z pomieszczeń, które powinno być szczególnie ciepłe i przyjazne, jest kuchnia, czyli serce całego domu. Abbas Youssefi, dyrektor firmy zajmującej się sprzedażą płytek, wypowiedział się na temat kolorów, których absolutnie nie należy wybierać do kuchni.
Unikajmy ciemnych kolorów, są wyjątkowo nieprzyjazne
Kiepskim pomysłem będzie urządzenie kuchni w barwach ciemnego brązu lub czerni, zwłaszcza jeśli pomieszczenie samo z siebie jest dość zacienione z powodu braku dostępu do dziennego światła. Czarne dodatki wprawdzie są obecnie modne, kojarzą się z nowoczesnymi, industrialnymi wnętrzami, ale zupełnie nie pasują do kuchni, która będzie wydawać się smutna i opuszczona. Przygotowywanie w niej posiłków może być przykrym doświadczeniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostrożnie z jasnymi barwami, mogą być za ostre
Wbrew pozorom nie wszystkie jasne kolory są tak samo pozytywne i optymistyczne. Żółty kolor zwykle wygląda na ścianach kiepsko, a w jasnych promieniach słońca o poranku może wręcz razić w oczy i odrzucać. Nie należy też zapominać o tym, że żółty jest uważany za kolor drażniący zmysły i niepokojący.
Podobnie ma się sprawa z neonowymi kolorami (różowym, błękitnym czy zielonym), które nie tylko mogą okazać się zbyt agresywne, ale dodatkowo potrawy będą się źle prezentować na takim żywym tle. Neony nadają się na ożywiające wnętrze dodatki, ale nie na większe powierzchnie.
Modny szary może pozbawiać energii
Wszelkie odcienie szarości to prawdziwy hit, jeśli chodzi o dekorację wnętrz. To kolor elegancki i nowoczesny, który najpierw zdominował biura, a następnie zakradł się do prywatnych mieszkań. Jest stonowany, naturalny i bardzo uniwersalny, ponieważ pozwala na dobór urozmaiconych dodatków.
Niestety, ten popularny kolor zupełnie nie nadaje się do kuchni, która w takim odcieniu stanie się nudna i ponura. Szara kuchnia bardziej kojarzy się ze szpitalem lub… więzieniem.
Uwaga na intensywne kolory. Męczą i odrzucają
Czy pomarańczowa kuchnia może być przyjazna? Nie bardzo, takie odcienie są zbyt intensywne i na dłuższą metę bardzo męczące dla oczu, a nawet psychiki. Nie będą też pasować do wystroju i kuchennych utensyliów, które często są wykonane z metalu.
Metal i agresywny oranż potwornie się gryzą i nigdy nie będą razem dobrze wyglądać. Również czerwień lepiej zarezerwować dla innych pomieszczeń lub samych dodatków. Ten kolor podnosi poziom stresu i agresji, więc zupełnie nie pasuje do oazy spokoju, jaką powinna być kuchnia. Poza tym czerwony kolor wzmaga apetyt.
Pastele lepiej zachować na inną okazję
Pastelowa kuchnia pozornie wydaje się idealnym rozwiązaniem. Subtelne i ciepłe kolory powinny tam jak najbardziej pasować, a jednak niekoniecznie tak się dzieje. Kiepskim wyborem do kuchni będzie pastelowa zieleń, która na ścianach może wyglądać niezbyt świeżo, a wręcz trupio.
Posiłki spożywane w takim wnętrzu zaczną sprawiać wyjątkowo nieapetyczne wrażenie. Również kolor lawendowy, mimo że bardzo kojący, nie sprawdzi się w kuchni. Będzie tam wyglądać ponuro i tanio, zwłaszcza gdy z czasem wyblaknie i stanie się anemiczny albo nawet i brudny.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!