Marta Kornacka, dietetyk z poradni dietetycznej Akademia Skutecznej Diety w Gdańsku, specjalnie dla naszych Czytelników, opracowała listę najbardziej polecanych dodatków do owsianki.
Na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki mieszanek, które można włożyć do jednego worka z napisem "płatki śniadaniowe". Niestety, wiele z nich nie ma nic wspólnego ze zdrową owsianką - nawet tych, które zawierają w sobie płatki owsiane. Jeśli spojrzymy na listę składników, łatwo się przekonamy, że cukier lub inne substancje słodzące oraz sztuczne dodatki stanowią ważny element, tego potencjalnie super zdrowego śniadania. Wybierając gotowe mieszanki, nie sugerujmy się więc ładnym opakowaniem, a listą składników. A najlepiej sami przygotujmy zdrową owsiankę. Dzięki temu będziemy mieli pewność co jemy, a dobierając własne dodatki, każdego dnia dostarczymy organizmowi tego czego najbardziej potrzebuje. Stosując taką metodę unikniemy też nudnych śniadań. Nasza owsianka, codziennie może mieć zupełnie inne oblicze.
Marta Kornacka, dietetyk z poradni dietetycznej Akademia Skutecznej Diety w Gdańsku, specjalnie dla naszych czytelników, opracowała listę najbardziej polecanych dodatków do owsianki.
Rodzynki
Suszone winogrona nie tylko osłodzą nasze śniadanie, ale też dostarczą wielu cennych składników. Rodzynki zawierają witaminę E - naturalny przeciwutleniacz, witaminy z grupy B, a także potas, fosfor i żelazo. Dzięki tym składnikom mają wiele cennych właściwości. Przede wszystkim, obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko osteoporozy, a u mężczyzn zapobiegają nowotworowi prostaty.
Produkty te zawierają też sporo błonnika, który poprawia funkcję jelit. Z kolei przez zawartość jodu korzystnie wpływają na pracę tarczycy. Niezwykle cennym składnikiem winogron, a więc i rodzynek, jest resweratrol - silny przeciwutleniacz, który działa ochronnie na komórki i spowalnia proces starzenia się.
Suszone śliwki
To cenne źródło błonnika, dlatego polecane są przede wszystkim osobom cierpiącym na zaparcia. Ważny jest też obecny w tych owocach potas, który reguluje ciśnienie krwi. Śliwki zawierają również dużo witaminy A, żelaza i fosforu, a obecne w nich - witamina B6 i magnez, zmniejszają ryzyko chorób neurologicznych i poprawiają samopoczucie. Suszone śliwki dodadzą też naszej porannej zupie wspaniały aromat.
Orzechy
Kolejny doskonały dodatek do owsianki, to orzechy. Są dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, charakteryzujących się działaniem przeciwzakrzepowym. Zawierają też witaminę E - naturalny przeciwutleniacz, który spowalnia starzenie się i utrudnia odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Obecny w orzechach selen działa antynowotworowo, natomiast kwas elagowy inicjuje niszczenie komórek nowotworowych. Kwas foliowy zawarty w orzechach zalecany jest kobietom w ciąży oraz osobom z anemią.
Migdały
Bogate w magnez i witaminę PP migdały, poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, a także wpływają na polepszenie pamięci i koncentracji. Choćby z tego powodu warto dodać je do porannej porcji owsianki. Zjadanie tych smacznych orzechów łagodzi też objawy zgagi. Obecna w migdałach witamina E zmniejsza też ryzyko miażdżycy i zawału serca. Z kolei zawarty w nich błonnik, reguluje pracę jelit.
Jabłko
Jak mówi przysłowie, jedno jabłko dziennie, to sposób na unikanie kontaktów z lekarzem. I nic dziwnego. W tym pysznym owocu znajdziemy mnóstwo witamin: A, B1, B2, PP, B3 i witaminę C. Przyczyniają się one do opóźniania procesu starzenia, pomagają w regulacji metabolizmu oraz zwalczaniu infekcji. Zawarty w jabłku potas reguluje pracę serca, a wapń jest niezbędny do utrzymania kośćca w dobrym stanie. Magnez wspomaga prawidłowe skurcze mięśni a także chroni przed zawałem. Zjadając jabłka dostarczamy też organizmowi krzemu, który odpowiada za dobrą kondycję włosów i paznokci. Natomiast błonnik pokarmowy reguluje pracę jelit.
Jagody
Zarówno świeże, jak i suszone czy mrożone jagody zawierają witaminy A, B1, B2, PP, kwas foliowy, błonnik pokarmowy, potas, fosfor, wapń, cynk, żelazo i mangan. Jagody suszone polecane są głównie osobom z biegunkami, natomiast świeże pacjentom z zaparciami. Zawarte w jagodach składniki wpływają korzystnie na wzrok, działają przeciwnowotworowo oraz regulują gospodarkę węglowodanową. W odpowiednich ilościach, to doskonałe owoce dla osób z cukrzycą. Jagody są więc doskonałym urozmaiceniem porannej owsianki - zarówno pod względem wartości odżywczych, jak i smaku oraz kolorytu.
Kakao
Kolejny idealny dodatek do owsianki, to bogate w magnez kakao. Pierwiastek ten reguluje pracę serca, mózg, łagodzi bóle menstruacyjne i bierze udział w regulacji skurczy mięśni. Kakao zawiera też bardzo dużo przeciwutleniaczy, które spowalniają proces starzenia i zmniejszają stany zapalne. Co ważne produkt ten jest także naturalnym antydepresantem, nie należy jednak przesadzać z jego ilością. Jednak niewielka łyżeczka dodana do porannych płatków, nie tylko nada piękny kolor mlecznej zupie i doda jej wspaniałego smaku, ale też pozytywnie wpłynie na nasz nastrój.
Nasiona chia
Coraz popularniejsze, małe ziarenka to świetne źródło witamin z grupy B: B3, B1, bogate są także w tiaminę, potas, cynk i liczne przeciwutleniacze. Niska kaloryczność i wysoka zawartość błonnika pokarmowego tych nasion, wspomaga proces odchudzania. Kolejny cenny składnik to kwasy omega 3, które w połączeniu z błonnikiem pokarmowym i białkiem, zmniejszają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2. Z kolei obecny w nasionach wapń pomaga utrzymać w dobrym stanie układ kostny.
Cynamon
Ta aromatyczne przyprawa nada naszej owsiance niezwykły smak i podniesie jej wartość prozdrowotną. Cynamon zawiera substancje bakteriobójcze, które zmniejszają ryzyko infekcji i ograniczają zapadalności na nowotwory. Przyprawa ta jest też bogata w przeciwutleniacze i chrom - zmniejszający apetyt na słodycze. Poza tym w cynamonie można znaleźć żelazo, mangan, wapń i błonnik. Spożywany w umiarkowanych dawkach przez pacjentów z artretyzmem, zmniejsza objawy choroby i poprawia zdolności intelektualne. Ma też właściwości zmniejszające dolegliwości związane z okresem przedmiesiączkowym.
AD/mp/WP Kobieta