Najlepsze zioła na problemy zdrowotne kobiet
08.05.2012 11:58, aktual.: 03.09.2018 13:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Znowu sięgasz po pigułkę przeciwbólową, która nie przynosi żadnych rezultatów? A może warto skorzystać z medycyny naturalnej i odkryć bogactwo ziół? Na kobiece dolegliwości pomagają między innymi napary z suszonych ziół.
Godny polecenia jest napar z kwiatostanów rumianku, który m.in. zabija bakterie, leczy stan zapalny, zmniejsza skurcze jelit i usuwa wywołany nimi ból brzucha.
Ponadto rumianek łagodzi bóle menstruacyjne, pomaga w eliminowaniu nudności w czasie ciąży, a także przynosi ulgę w napięciu przedmiesiączkowym i bólach migrenowych, które często mu towarzyszą.
Korzeń lukrecji reguluje gospodarkę hormonalną i ma właściwości przeciwzapalne. Przyspiesza metabolizm, korzystnie wpływa na przewód pokarmowy i leczy dolegliwości żołądkowe (wrzody żołądka i dwunastnicy). Lukrecja jest dobra nie tylko na wysokie ciśnienie krwi, ale także na problemy z nerkami czy sercem. Ponadto wyciąg z korzenia lukrecji jest stosowany jako środek wykrztuśny, który pomaga w leczeniu chorób płuc.
Korzeń imbiru jest nie tylko skutecznym lekarstwem na przeziębienie, ale także łagodzi bóle menstruacyjne, mdłości i działa przeciwskurczowo. Poza tym efektywnie walczy z dolegliwościami migrenowymi (zmniejsza częstotliwość ataków) i poprawia krążenie krwi. Mało która z nas wie, że imbir zmniejsza także agregację (zlepianie) płytek krwi, czyli zapobiega powstawaniu zakrzepów. Jeśli zaś zmagasz się z podwyższonym cholesterolem, to obowiązkowo powinnaś włączyć go do swojego jadłospisu.
Natomiast wyciąg z korzenia pluskwicy groniastej łagodzi objawy menopauzy i stymuluje cykl menstruacyjny. Dodatkowo pozytywnie wpływa na układ krążenia, obniża ciśnienie tętnicze, walczy ze stresem i reguluje poziom cholesterolu. Warto dodać, że ziele skrzypu pomaga na kobiece dolegliwości związane z bolesnymi miesiączkami.
Melisa lekarska pomaga w stanach napięcia nerwowego. Ponadto ma działanie rozkurczowe i zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Należy wspomnieć, że melisa jest dobrym środkiem na alergie, a jej właściwości przeciwwirusowe wykorzystywane są w leczeniu opryszczki.
Z kolei rozmaryn zwiększa wydzielanie soków żółciowych, czyli ułatwia trawienie tłuszczów. Ponadto ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne oraz korzystnie wpływa na wzrok. Szałwia zapobiega wzdęciom, a kminek usuwa nadmiar gazów z przewodu pokarmowego. Natomiast majeranek przyspiesza proces trawienia, pomaga w zwalczaniu kataru i poprawia krążenie krwi.
Warto odkryć dobroczynną moc ziół, które wspomagają pracę serca. To przede wszystkim alkaloidy w nich zawarte wzmacniają mięsień sercowy. Na przykład bazylia pospolita pomaga walczyć z arytmią, a także z podwyższonym ciśnieniem krwi. Ponadto łagodzi uciążliwe bóle migrenowe, z którymi często zmagają się kobiety.
Serdecznik pospolity doskonale radzi sobie z kołataniem serca, arytmią czy nadciśnieniem. Działa także uspokajająco, dlatego często jest stosowany jako środek nasenny. Popularny kozłek lekarski ma nie tylko działanie uspokajające, ale także wzmacnia układ nerwowy i poprawia koncentrację. Stymuluje także układ rozrodczy kobiety, m.in. pomaga na dolegliwości związane z menopauzą. Dodatkowo korzystnie wpływa na układ pokarmowy i układ krążenia.
Tekst na podst. shine.yahoo.com ms/(kg)