Naukowcy potwierdzili to, co przypuszczaliśmy już od dawna: na wszystko jest odpowiedni czas. Lesley Alderman w swojej książce "The Book of Times" opisuje, jak funkcjonuje nasz organizm i co z tego wynika. Masz problemy z podejmowaniem decyzji? Za bardzo męczysz się podczas ćwiczeń fizycznych? Być może podejmujesz te czynności o złej porze. Sprawdź, kiedy najlepiej wykonywać określone zadania i nie męcz się bez sensu.
Naukowcy potwierdzili to, co przypuszczaliśmy już od dawna: na wszystko jest odpowiedni czas. Lesley Alderman w swojej książce „The Book of Times” opisuje, jak funkcjonuje nasz organizm i co z tego wynika. Masz problemy z podejmowaniem decyzji? Za bardzo męczysz się podczas ćwiczeń fizycznych? Być może podejmujesz te czynności o złej porze. Sprawdź, kiedy najlepiej wykonywać określone zadania i nie męcz się bez sensu.
Najlepszy czas na ćwiczenia
Przeważnie uprawiamy sport rano albo po południu, po pracy. Który wariant jest bardziej korzystny? Okazuje się, że najlepiej ćwiczyć między godziną 18 a 20. To właśnie wtedy temperatura ciała jest najwyższa, co oznacza, że mięśnie robią się bardziej elastyczne. O tej porze się też nastrój i koordynacja wzrokowo-ruchowa. Poranne ćwiczenia nie są więc tak efektywne, jak te popołudniowe. Jeżeli jednak chcesz stracić na wadze, a nie tylko poprawić kondycję, lepiej ćwicz rano. Wtedy organizm spala najwięcej kalorii.
Chcesz zacząć uprawiać sport, ale masz za mało motywacji? Może przyda ci się informacja, że pracownicy, którzy ćwiczą, zarabiają średnio więcej od swoich bardziej leniwych kolegów. I to nawet o 11 procent!
Tekst: na podst. Shine.yahoo.com/(sr/pho), kobieta.wp.pl
Najlepszy czas na rozwiązywanie problemów
Masz do podjęcia ważną decyzję? A może czeka cię ciężkie zadanie w pracy? Najlepiej zabierz się za to o 10 rano. Wtedy nasz mózg pracuje najbardziej efektywnie. Jeśli jednak musisz podjąć naprawdę ważne, życiowe decyzje, na przykład dotyczące wyboru partnera na resztę życia, warto poczekać do określonego wieku. Kobiecy mózg osiąga pełny rozwój ok. 22 roku życia. Mózgi mężczyzn rozwijają się wolniej, bo aż do 25 roku życia.
Najlepszy czas na zabiegi
Jeżeli czeka cię zabieg lub operacja, najlepiej zarezerwuj termin na 8 rano. O tej godzinie trombocyty, komórki odpowiadające za krzepnięcie krwi, są najbardziej lepkie. Wszelkie rany będą więc szybciej się goić. Jeśli natomiast bardzo boisz się dentysty, umów się na wizytę późnym popołudniem. Okazuje się, że to właśnie wtedy nasz próg bólu jest najwyższy.
Najlepszy czas na zajście w ciążę
Jeśli bardzo chcesz zajść w ciążę, wiemy, jak zwiększyć twoje szanse. Nie wystarczy poczekać na owulację. O której godzinie najlepiej uprawiać seks, żeby doszło do zapłodnienia? Okazuje się, że najlepsze jest wczesne popołudnie. Wtedy plemniki są najbardziej żywotne. Ginekolodzy polecają też zakup testu owulacyjnego dostępnego w każdej aptece. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, kiedy płodność jest najwyższa. Staraj się też unikać stresu, odstaw alkohol i raz na zawsze rzuć palenie.
Wtedy unikaj stresu
Największy spokój powinniśmy zachowywać o… 7 rano. Okazuje się, że o tej godzinie najczęściej występują zawały serca. Rano nasz układ krwionośny jest osłabiony. Staraj się wtedy nie prowadzić poważnych rozmów i nie kłócić się. Lepiej zachować takie dyskusje na późne popołudnie, kiedy wydolność naszego organizmu jest największa.
Najlepszy czas na picie alkoholu
Nie namawiamy do picia alkoholu, jednak jeżeli już zamierzasz wybrać się na drinka, to najlepiej w godzinach popołudniowych. Wątroba pracuje najbardziej efektywnie między godziną 17 a 18. Jeżeli wypijesz rozsądną ilość alkoholu w tych godzinach, najprawdopodobniej unikniesz kaca. Pamiętaj, że wątroba potrzebuje mniej więcej godziny, żeby oczyścić organizm ze szkodliwych substancji. Oczywiście nie należy pić alkoholu codziennie. Bezpieczna norma dla kobiet to 2 jednostki alkoholu 5 razy w tygodniu. Jednostka alkoholu to np. 250 ml piwa, 100 ml wina lub ok. 30 ml wódki.
Najlepszy czas na robienie nieprzyjemnych rzeczy
Masz do zrobienia coś, czego bardzo nie lubisz? Zabierz się za to rano. Między 9 a 12 mamy najwyższy poziom endorfin, wszystko więc przychodzi nam łatwiej niż zwykle. Nawet tak nieprzyjemne czynności jak płacenie rachunków będą wtedy bardziej znośne. Unikaj natomiast podejmowania takiego wysiłku ok. 16. Wtedy następuje chwilowy spadek energii po całym dniu pracy. Nielubiane czynności będą więc jeszcze bardziej kłopotliwe.
Tekst: na podst. Shine.yahoo.com/(sr/pho), kobieta.wp.pl