Trwa ładowanie...
laptop
Materiał powstał przy współpracy z Lenovo

Najlepszy komputer do nauki - poradnik

Komputer do celów edukacyjnych potrzebny od zaraz. Do nauki zdalnej, na studia, do szerokich zastosowań. Jaki wybrać? Na które cechy i charakterystyki zwracać uwagę? Odpowiadamy na te pytania w naszym poradniku.

Share
Najlepszy komputer do nauki - poradnik
Źródło: materiały partnera
d3k664e

Komputery od dawna były bardzo przydatnymi narzędziami w edukacji. Natomiast dziś stały się praktycznie niezbędne. Ten stan rzeczy nie ulegnie już zmianie, nawet gdy zakończy się aktualny kryzys i szkoły oraz uczelnie wyższe powrócą do stacjonarnego nauczania. Uczeń czy student bez własnego komputera ma po prostu mniejsze szanse. Komputer z internetem daje dostęp do komunikacji, wiedzy i wielu bardzo przydatnych w procesie edukacyjnym narzędzi.

Jaki komputer?

Teoretycznie do nauki można użyć każdego komputera. W praktyce jednak niektóre sprawdzają się lepiej się od innych. Maszyny te posiadają wiele różnych charakterystyk i nie każdy jest z nimi na tyle obyty, by łatwo ocenić czy dane urządzenie nadaje się do wyznaczonych mu celów. Na szczęście nie mamy tu do czynienia z bardzo skomplikowanym zagadnieniem.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Po pierwsze – mobilność

Najlepszy do nauki jest komputer przenośny, czyli laptop. Komputer stacjonarny ma większą moc, to prawda, ale w przypadku sprzętu, który ma służyć do nauki, moc obliczeniowa jest kwestią drugorzędną. O wiele ważniejsze jest to, że laptop może nam towarzyszyć wszędzie i nie uwięzi nas przy biurku. Zapewnia przy tym o wiele większą wygodę użytkowania, zwłaszcza jeśli jest naprawdę lekki. Dla przykładu Lenovo V15 waży niewiele ponad dwa kilogramy. Mniejszy, Lenovo Thinkbook 13s 2. generacji jest jeszcze lżejszy, prawie o połowę – jego waga to zaledwie 1,26 kg. Na obu urządzeniach można zatem pracować i uczyć się w domu, w dowolnym pomieszczeniu, a nawet zabrać je ze sobą na uczelnię.

d3k664e

Drugim, niezwykle istotnym atutem jest długość pracy na bateriach. Nie ma mowy o pełnej mobilności, jeśli musimy co chwilę znajdować źródło zasilania. W tym aspekcie obydwa sprzęty sprawdzają się doskonale. Lenovo V15 zapewnia pracę do 6 godzin na jednym ładowaniu, a ThinkBook 13s 2 generacji nawet 12!

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Po drugie – ekran

Wydawałoby się, że każdy ekran będzie dobry do celów edukacyjnych, ale niestety tak nie jest. Przede wszystkim musi mieć wysoką rozdzielczość, a taką jest Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Dzięki takiej specyfikacji każdą prezentację będzie można odczytać bez problemu. Oprócz samej rozdzielczości, ważne jest również zapewnienie odpowiedniej jasności ekranu. Ten parametr jest mierzony w nitach, a za minimum uznaje się ekrany wyposażone w co najmniej 200 nitów. Dla przykładu Lenovo zaopatrzyło ThinkBooka 13 s 2. generacji w wyświetlacz 300-nitowy. Sprawia to, że informacje wyświetlane na ekranie są widoczne nawet w bardzo słoneczny dzień. Trzecim ważnym elementem jest system redukcji niebieskiego światła, które działa pobudzająco i męczy wzrok. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli korzystamy z laptopa w ciemnym pomieszczeniu lub kiedy szykujemy się do snu. Lenovo zadbało również o tę funkcjonalność.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Po trzecie – wydajność

Laptop do nauki nie musi być superkomputerem. Nie chcemy jednak, by zaczął zwalniać w momencie, gdy mamy jednocześnie uruchomioną aplikację do prowadzenia wideokonferencji, kilka otwartych zakładek w przeglądarce i potrzebnych nam dokumentów. Istotną rolę w obsłudze wielu zadań jednocześnie odgrywa procesor. Te bywają różne, ale łatwo już na pierwszy rzut oka ocenić, który z nich ma większą moc obliczeniową. Im wyższa cyfra w oznaczeniu, tym lepiej. Dla przykładu Intel i7 jest bardziej wydajny od i5, ten z kolei od i3. Wspomniane komputery od Lenovo w wybranych konfiguracjach korzystają z procesorów i7, przy czym procesor w V15 jest 8 generacji, a w ThinkBooku 11 generacji.

d3k664e

Na szybkość działania komputera ma wpływ również zastosowana pamięć, czyli dysk na którym przechowywane są wszystkie dane. Jeszcze do niedawna na rynku były dostępne starsze wersje dysków – HDD. Były one znacznie wolniejsze, co było zauważalne m.in. w trakcie uruchamiania komputera czy obsługi zadań. Lenovo w swoich komputerach korzysta z dysków SSD – znacznie szybszych, umożliwiających start laptopa w kilka sekund. Znajdziemy je także w ThinkBook 13s 2 generacji. Każdy, kto czekał nieraz kilka minut na włączenie się systemu operacyjnego i wszystkich potrzebnych programów, doceni ten komfort użytkowania.

Po czwarte – szczegóły

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie laptopa? Choćby na to jak wygodnie można go połączyć z innymi urządzeniami. Standardem są tu przynajmniej dwa złącza typu USB do myszki, drukarek, pendrive’ów lub innego sprzętu oraz jedno wejście HDMI, dzięki któremu połączymy się z monitorem lub telewizorem. Lenovo V15 ma 2 złącza USB i 1 HDMI, a Thinkbook 13s 2 generacji oprócz tego także nowoczesne Thunderbolt™ 4.

Niemniej ważnym elementem komputerów jest również kamerka, która w przypadku V15 i ThinkBooka są bardzo dobrej jakości. Dzięki niej będziemy widzialni dobrze i wyraźnie przez osobę po drugiej stronie. Do pełni komunikacji przyda się wejście do słuchawek i mikrofonu, a dla osób, chętniej korzystających z bezprzewodowych słuchawek, komputery Lenovo wyposażono w bluetooth. Ważnym dodatkiem jest również inteligentny algorytm redukujący hałas w tle przy korzystaniu z mikrofonu oraz możliwość przełączenia mikrofonu na charakterystykę wszechkierunkową do rozmów grupowych. ThinkBook 13s 2 generacji oferuje obydwie opcje.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Po piąte – komfort użytkowania

Ostatnim, ale nie mniej ważnym zagadnieniem jest również ergonomia. Dobrze zaprojektowane urządzenie, z wygodną klawiaturą, zdecydowanie lepiej się sprawdzi w zastosowaniach edukacyjnych. Lenovo przykłada dużą wagę do tych kwestii, dlatego produkty tej firmy nie bez powodu są w ścisłej światowej czołówce pod tym względem.

Jaki więc wybrać komputer do nauki? Lekkiego laptopa, z odpowiednio jasnym wyświetlaczem Full HD i redukcją niebieskiego światła. Z 8 GB RAM, dobrym procesorem i dyskiem SSD. I z odpowiednią liczbą złącz, dobrą kamerką oraz ergonomicznym wykonaniem wysokiej jakości. Czyli taki jak propozycje Lenovo - V15 i Thinkbook 13s 2. generacji.

d3k664e

Podziel się opinią

Share
d3k664e
d3k664e