Najpopularniejsze imię na dla dziewczynki na świecie. W Polsce zajmuje 4 miejsce

Najpopularniejsze imię na dla dziewczynki na świecie. W Polsce zajmuje 4 miejsce

Najpopularniejsze imię na dla dziewczynki na świecie. W Polsce zajmuje 4 miejsce
Źródło zdjęć: © Fotolia
Paulina Ermel
27.10.2017 14:42, aktualizacja: 01.11.2017 08:36

Rodzice, którzy stoją przed wyborem imienia dla dziecka, mają niemałą zagwozdkę. Z jednej strony nie chcą go skrzywdzić, a z drugiej zależy im na tym, aby ich dziecko nosiło wyjątkowe imię. Ale są też tacy, którzy sugerują się wyborem innych. I mamy dla nich podpowiedź – przedstawiamy najpopularniejsze imię dla dziewczynki na świecie.

Na początku tego roku w Wielkiej Brytanii to starcie zdecydowanie wygrywała Olivia. Jednak w porównaniu z najpopularniejszymi imionami w innych miejscach świata, wypadła ona blado. Otóż najczęściej wybór pada na Sofię. I wszystkie jej warianty.

W badaniu przeprowadzonym przez babynamwizard.com. wzięto pod uwagę 9 krajów i najchętniej wybierane w nich imiona dla dziewczynek. We Włoszech, Rosji czy Meksyku Sofia lub Sophia zajmuje zdecydowanie pierwsze miejsce. W 20 regionach świata trzecie. W naszym kraju czwarte miejsce – z badań przeprowadzonych przez babyonline.pl wynika, że od Zosi w tym roku popularniejsze były tylko Julie, Zuzanny i Maje.

Zofia oznacza "mądrość" i być może dlatego jest tak popularna. Ważne jest również to, że Zofia w różnych językach brzmi bardzo podobnie. W wirtualnej Księdze Imion możemy przeczytać, że Zofia jest zaradną, pracowitą i rozsądna kobietą. Jest energiczna, charyzmatyczna i wesoła. Cieszy się szacunkiem innych i jest osobą godną naśladowania. Patrząc na te cechy trudno się dziwić, że rodzice tak chętnie nazywają w ten sposób swoje córeczki.

Obraz
© Getty Images

Przy okazji imienia Zofia nie sposób nie wspomnieć o ikonicznej włoskiej aktorce Sophii Loren. Z kolei jedną z najbardziej znanych Zofii w Polsce była Zofia Nałkowska – pisarka, publicystka i działaczka. Równie znana była nasza rodzima malarka Zofia Stryjeńska. Jedną z najbarwniejszych Zofii była jednak Zosia Sadowska – działaczka feministyczna i jednocześnie lekarka. Zapisała się w polskiej historii jako najbardziej znana lesbijka przedwojennej Polski. Jeszcze przed wojną ubierała się po męsku i nie ukrywała swoich licznych związków z kobietami. Przez swoją orientację została uwikłana w latach 20. w niemały skandal. Wówczas warszawskie gazety oskarżyły ją o to, że w swoim gabinecie, który znajdował się w jej domu, uwodziła swoje pacjentki. Lekarka wstąpiła na drogę prawną i złożyła pozew przeciwko tytułom, które ją oskarżyły. W wyniku długiego procesu ostatecznie utraciła prawo do wykonywania zawodu. Skandal położył kres jej lekarskiej karierze.

Co ciekawe, jeszcze dziesięć lat temu Zosia nie była zbyt popularna wśród dziewczęcych imion i nie wyróżniała się na takich listach. Wygląda na to, że na każde imię przychodzi czas. Jak myślicie, jakie będzie najpopularniejsze w przyszłym roku?