Najskuteczniejsza dieta - jak i co jeść, żeby szybko schudnąć?
Skuteczna dieta to taki program żywieniowy, który pozwala trwale pozbyć się nadprogramowych kilogramów i nadmiaru tkanki tłuszczowej. W sieci można znaleźć ogromną liczbę diet, które są określane jako te najskuteczniejsze. Która z nich naprawdę działa? Jakie cechy powinna posiadać skuteczna dieta odchudzająca?
Ile powinna trwać skuteczna dieta?
Ile razy widziałaś w gazetach czy w sieci hasła, które obiecywały schudnąć 10 kilogramów w tydzień? Tak, to jest możliwe. Jednak utrata masy ciała nie wiąże się wówczas za spaleniem tkanki tłuszczowej, ale znacznym ubytkiem wody z organizmu. Po takich dietach, waga zazwyczaj wraca do stanu wyjściowego lub, co gorsza, może wskazywać kilka kilogramów więcej.
Żeby pozbyć się 1 kg tłuszczu, należy spalić ok. 7000 kcal. Oznacza to, że przy zrównoważonym odchudzaniu traci się tygodniowo ok. 0,5-0,75 kg masy ciała. Jeżeli masz do zrzucenia 10 kilogramów, skuteczna dieta może wówczas trwać nawet 20 tygodni, czyli ok. 4-5 miesięcy.
Dlatego też, jeśli szukasz skutecznej diety, która pozwoli ci raz na zawsze uporać się z nadprogramowymi kilogramami, musisz się uzbroić w cierpliwość. Poza tym nic lepiej nie wpłynie na twoje ciało i sylwetkę niż trwała zmiana nawyków żywieniowych. Po zakończeniu skutecznej diety, nie powinno się wracać do dawnych niezdrowych nawyków, bo wcześniej czy później doprowadzi to do efektu jojo.
Skuteczna dieta - ilość i wielkość posiłków
Podstawowa zasada mówi, że lepiej częściej jeść małe porcje niż rzadziej duże porcje. Dlatego też dzienne menu powinno być podzielone na ok. 5 posiłków. Posiłkiem najsolidniejszym powinno być śniadanie, a następnie obiad. Śniadanie musi dać ci siłę i energię na ciężki dzień w pracy czy w szkole. Najlepiej żeby składało się ono z białek i tłuszczy, dlatego idealnym rozwiązaniem będzie jajecznica na maśle ze szczypiorkiem i chudą gotowaną szynką.
Owoce są zdrowe, ale raczej należy ich unikać na kolację. Są świetnym dodatkiem do śniadania czy drugiego śniadania. Obiad komponuj zawsze z białek, tłuszczy i węglowodanów. Węglowodany w tym przypadku to warzywa, które dostarczają przede wszystkim błonnika pokarmowego. Podwieczorek i kolacja to posiłki lekkostrawne, które przygotowywać należy z warzyw, chudego mięsa, ryb czy brązowego ryżu.
Skuteczna dieta a kalorie
Ile kalorii powinno się spożywać, aby dieta była skuteczna? Liczenie kalorii nie należy do najprostszych sposobów odżywiania, zwłaszcza, kiedy zaczynasz się odchudzać. Oczywiście nie ma mowy o restrykcyjnym zliczaniu każdej spożytej kalorii. Ważne, by mieć świadomość tego, co się je i wybieranie takich produktów, które dostarczają organizmowi zdrowych kalorii.
Na pewno znasz pojęcie pustych kalorii, czyli takich, które powodują jedynie krótki wzrost energii i nie niosą korzyści w postaci wysokiej wartości odżywczej. Takich produktów należy unikać. Warto wybierać pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, nabiał, ryby oraz warzywa i owoce.
Aby wiedzieć, jaką liczbę kalorii dziennie można spożywać, warto obliczyć swoją całkowitą przemianę materii, czyli CPM. Skuteczna dieta, która pozwoli ci schudnąć w zrównoważony sposób, będzie zawierała ok. 400 kcal mniej niż dzienne CPM.