FitnessJak prowadzić dziennik kalorii? Liczenie kalorii i przydatne aplikacje

Jak prowadzić dziennik kalorii? Liczenie kalorii i przydatne aplikacje

Jak prowadzić dziennik kalorii? Liczenie kalorii i przydatne aplikacje
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
09.11.2018 19:33, aktualizacja: 09.11.2018 19:49

Dziennik kalorii to metoda dla osób, które są skrupulatne, dokładne i nastawione na konkretny cel. Liczenie kalorii wymaga obowiązkowości. Żeby ułatwić sobie dzienne obliczanie kalorii, warto zainwestować w dziennik kalorii albo zainstalować aplikację, która większość pracy wykona za nas. Jak zacząć liczyć kalorie?

Kaloria i kilokaloria

Kaloria jest historyczną jednostką ciepła, obecnie nazywana jednostką energii. Energia, którą jest działanie i materia, czyli przedmioty są wartościami wymiennymi. Dlatego energię można przekształcić w materię, a materię w energię. Krótko podsumowując, energia, która pochodzi z pożywienia (kaloria) przemienia się w materię (tłuszcz, mięśnie czy kości). Ta materia ponownie przekształca się w energię, zaspokajając biologiczne potrzeby organizmu, takie jak funkcjonowanie narządów czy skurcze mięśni.

Rachunek zatem jest prosty. Jeżeli ilość przyjętych kalorii jest większa niż ilość kalorii zużytych przez funkcje organizmu, następuje wzrost masy ciała. Jeśli sytuacja jest odwrotna, masa ciała maleje, co oznacza, że chudniemy. Takie postrzeganie wymiany energii i materii powoduje, że liczenie kalorii może mieć sens. Warto jednak pamiętać, że na wzrost czy spadek masy ciała wpływają stan zdrowia, choroby, hormony, uwarunkowania genetyczne etc. Prowadzenie dziennika kalorii może stanowić podstawę do planowania zbilansowanej diety. Warto jeszcze pamiętać, że 1 kcal to nie kaloria. 1 kilokaloria to 1000 kalorii.

Prowadzenie dziennika kalorii

Prowadzenie dziennika kalorii może pomóc w trakcie kuracji odchudzającej. Dziennik kalorii sprawdza się szczególnie u osób, które dopiero zaczynają przygodę ze zdrowym żywieniem i zliczaniem kaloryczności posiłków. Na początku diety, trudno nam określić, ile kalorii jest w twarożku, łyżeczce margaryny czy filecie z kurczaka.

Po kilku tygodniach skrupulatnego zliczania i zapisywania kalorii, będziesz w stanie “na oko” oszacować kaloryczność posiłku. Prowadzenie dziennika nie tylko pozwoli zliczyć kalorie, ale dokładniej przyjrzeć się niedoskonałościom diety. Czasami nie zauważamy nieregularności naszych posiłków i, co ważne, ich nieproporcjonalności. A w diecie odchudzającej dążymy do tego, by jeść regularnie w określonych śniadaniowych, obiadowych czy kolacyjnych porcjach. Liczenie kalorii zwiększa świadomość tego, co dostarczamy swojemu organizmowi.

Jak zacząć liczenie kalorii?

Jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie tradycyjnego dziennika kalorii, wystarczy, że na początek kupisz zwykły zeszyt i będziesz w nim zapisywać, wszystko, co zjesz. Aby prowadzenie dziennika miało sens, warto mieć go zawsze przy sobie i na bieżąco zapisywać posiłki i ich porcje. Oczywiście możesz zrobić to później, po powrocie do domu, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że o części produktach zapomnisz lub zmienisz ich gramaturę.

W pierwszych tygodniach prowadzenia dziennika kalorii przyda się waga kuchenna, która pomoże dokładnie określić spożywane porcje. Po dwóch tygodniach będziesz miała markę w oku.

Aplikacja do liczenia kalorii

Liczenie kalorii znacznie można sobie ułatwić, pobierając na telefon aplikację do liczenia kalorii. Aplikacji tych jest sporo, a oprócz liczenia kalorii, zliczają one ilość spożytych węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin i minerałów. Aplikacje posiadają standardowe przeliczniki wag produktów, takie jak szklanka, łyżka czy miseczka.

Aplikacje do liczenia kalorii często pozwalają na skanowanie kodów kreskowych produktów, które zostały zapisane w bazie. Dzięki temu liczenie kalorii okazuje się szybkie i łatwe. Wśród aplikacji do liczenia kalorii warto zwrócić uwagę na fitatu, tabele-kalorii.pl, ilewazy.pl czy myfitnesspall.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także