Najskuteczniejsze sposoby na zakwasy
Jeśli już masz zakwasy, doszło do uszkodzenia mięśni, które trzeba efektywnie zregenerować. Nie próbuj radzić sobie z zakwasami, pijąc piwo albo rozbijać ich intensywnym treningiem, co może wyeliminować cię z gry na dość długi czas. Wypróbuj skuteczne sposoby na zakwasy.
28.10.2018 | aktual.: 29.11.2018 09:58
Czym są zakwasy?
Zakwasami nazywamy zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Część spośród trenujących boryka się z nim nawet tego samego dnia po ćwiczeniach, u niektórych osób zakwasy występują nawet w trzy doby później albo w ogóle. Nie są one powiązane z produkcją kwasu mlekowego, a z mikrouszkodzeniami mięśni, które wówczas się powoli regenerują oraz wzmacniają.
Zazwyczaj zakwasy występują jednocześnie w obu kończynach czy też po obu stronach ciała. Jeśli natomiast któraś z partii bardziej ciągnie i charakteryzuje się otępieniem czy sztywnością, prawdopodobnie mamy już do czynienia z naciągnięciem danego mięśnia.
Zakwasy – jak do nich nie dopuścić?
Istnieje kilka sposób, aby nie dopuścić do zakwasów:
- Rozgrzewka. Żelazna zasada podczas uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej to właśnie porządna rozgrzewka. Nie musi być bardzo długa, a nawet kilkuminutowa. Wyższa temperatura mięśni skutkuje wyższą ich elastycznością, a rozgrzane nie będą się aż tak nadwyrężać.
- Stopniowanie ćwiczeń i wysiłku fizycznego i to nie tylko u osób początkujących. Ludzkie mięśnie muszą się przyzwyczaić do intensywnego wysiłku, nie porywajmy się więc z motyką na słońce. Na początek spokojniejsze kardio, niezbyt forsujące ćwiczenia, a niech obciążenie na poszczególnych przyrządach pojawi się z czasem.
- Odpowiedni posiłek po treningu. Im szybciej zostanie spożyty, tym większa szansa jego pozytywnego działania. Polecamy błyskawiczne koktajle bądź stałe dania – dobroczynną kombinację białek oraz węglowodanów.
Co na zakwasy? Najlepsze sposoby na zakwasy
Złoty środek nie istnieje. Różnym osobom pomogą różne sposoby na zakwasy. Najbardziej znane, skuteczne metody na zakwasy znajdziecie poniżej. Warto wypróbować większość w poszukiwaniu tej najlepszej, gdyż z bolesnymi zakwasami możemy się borykać nawet do pięciu dni po wystąpieniu objawów.
- Zimny prysznic.
- Bicze wodne.
- Gorąca kąpiel w wannie z dodatkiem soli morskiej.
- Naprzemienny gorący i zimny prysznic z jednoczesnymi okrężnymi ruchami masującymi bolących miejsc słuchawką prysznica.
- Sauna.
- Delikatne rozciąganie mięśni, przypominające rozgrzewkę przez treningiem.
- Ciepłe okłady na bolące miejsca (tez zimny zarezerwujemy sobie na naciągnięte mięśnie).
- Przyspieszająca regenerację zmęczonych mięśni witamina E w maści bądź produktach spożywczych.
- Ostrożny ruch fizyczny, który nie szkodzi – trucht, szybki marsz z kijkami nordic walking, jazda na rowerze, pływanie.
- Masaż profesjonalny bądź wykonany samodzielnie wałkiem do masażu albo udanie się na zabieg rollmasażu.
- Picie soku pomidorowego albo domowych napojów izotonicznych z wody z cytryną, solą oraz miodem, uzupełniające niedobory elektrolitów.
- Dodatek odkwaszającej sody oczyszczonej do herbaty.
- Powolne i nieforsujące pływanie w basenie.