FitnessWałek do masażu mięśni i ćwiczeń. Efekty stosowania rollera

Wałek do masażu mięśni i ćwiczeń. Efekty stosowania rollera

Wałek do masażu mięśni i ćwiczeń. Efekty stosowania rollera
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
31.10.2018 21:28

Wałek do masażu jest przyrządem, który idealnie sprawdzi się przy ćwiczeniach rozciągających, które kończą intensywny trening. Używanie rollera pomoże zregenerować mięśnie, poprawić ich kurczliwość i rozciągliwość. Czym jest wałek do masażu i jak z niego korzystać? Jak wybrać odpowiedni wałek do ćwiczeń i masażu?

Czym jest wałek do masażu?

Wałek do masażu to popularny przyrząd służący do uśmierzania bólu mięśni i stawów, który jest efektem intensywnej aktywności fizycznej. Wałek do masażu ma podłużny kształt i jest wykonany ze specjalnej, bardzo wytrzymałej pianki. Powierzchnia wałka do masażu może dodatkowo posiadać wypustki, które silniej będą oddziaływać na skórę i mięśnie.

Wałki do masażu są polecane nie tylko przez trenerów personalnych, ale także przez rehabilitantów i fizjoterapeutów. Wałek do masażu idealnie uzupełnia ćwiczenia rozciągające i relaksujące.

Korzystanie z wałka do ćwiczeń jest bardzo proste. Wystarczy podłożyć wałek pod mięsień, który ma zostać wymasowany i wykonywać podłużne “rollowanie”. Wałek do masażu mięśni powinien być odpowiednio twardy, bo właśnie od jego twardości zależy, czy zabieg będzie pomocny.

Rodzaje wałków do masażu

Producenci relaksującego sprzętu do ćwiczeń oferują wiele rodzajów wałków do masażu. Jednak można wymienić trzy główne rodzaje, których główne kryterium stanowi twardość wałka.

  • Twardy wałek do masażu - twardy wałek przeznaczony jest dla osób, które sport trenują wyczynowo albo wykonują bardzo intensywne treningi. Twardy wałek lepiej rozbija zgrubienia, które mogły powstać w wyniku przeciążeń w układzie mięśniowym.
  • Półtwardy wałek do masażu - półtwardy wałek poleca się osobom średniozaawansowanym w treningach.
  • Miękki wałek do masażu - miękki wałek jest dedykowany osobom, które nie wykonują intensywnych treningów oporowych i ćwiczeń cardio. Poleca się tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem i masażem mięśni.

Jak wybrać wałek do masażu?

W sklepach dostępne są wałki do masażu o różnej teksturze, rozmiarach i twardości. Przy wyborze odpowiedniego wałka do ćwiczeń warto kierować się kilkoma podstawowymi wytycznymi:

  • Twardość wałka do ćwiczeń - to jedno z podstawowych kryteriów. Wałki mogą być piankowe i bardzo miękkie, ale także wypełnione plastikiem i bardzo twarde. Wybór zależy od intensywności oczekiwanych efektów.
  • Kształt wałka do ćwiczeń - wałki najczęściej mają kształt walca o różnej średnicy. Sprawdzają się w każdym masażu, jednak często można się także spotkać z piłkami do rollowania. Piłki do masażu są najlepszym wyborem przy problemach z mięśniami przykręgosłupowymi.
  • Powierzchnia wałka do ćwiczeń - wałki do ćwiczeń mogą być całkowicie gładkie, ale znajdziemy także wałki z wypustkami różnej wielkości. Od wypustek zależy głębokość pracy podczas masażu mięśni.
  • Długość wałka do ćwiczeń - krótkie wałki są przeznaczone do mniejszych partii mięśniowych, takich jak noga czy przedramię. Długie wałki natomiast służą do masowania dużych partii mięśniowych, w tym mięśni pleców.

Korzyści ze stosowanie wałka do ćwiczeń

Masowanie wałkiem do ćwiczeń przynosi liczne korzyści prozdrowotne i relaksujące. Masaż wałkiem rozluźnia mięśnie po treningu i niweluje potreningowy ból mięśni. Ponadto regularne korzystanie z wałka do masażu zmniejsza napięcie i usprawnia przepływ krwi w mięśniach. To z kolei wpływa na szybszą regenerację i usuwanie toksyn z mięśni.

Wałki do ćwiczeń poleca się osobom trenującym na siłowni, zwłaszcza tym, którym ćwiczenia rozciągające nie wystarczają do zabezpieczenia mięśni przed uszkodzeniami czy bólem.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także