UrodaJak usunąć blizny po trądziku?

Jak usunąć blizny po trądziku?

Trądzik pospolity należy do najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Cierpi na niego ponad 80 proc. osób w wieku 12-24 lata, ale trądzik po 30 roku życia również atakuje. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób skóry.

Jak usunąć blizny po trądziku?
Źródło zdjęć: © 123RF

03.09.2013 | aktual.: 23.05.2018 14:06

Trądzik pospolity należy do najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Cierpi na niego ponad 80 proc. osób w wieku 12 - 24 lat, ale trądzik po 30. roku życia również atakuje. Ślady potrądzikowe mogą być ledwo widoczne albo rozległe i głębokie. Domowymi sposobami możemy jedynie nieco rozjaśnić przebarwienia, które zostają po wypryskach, jednak blizny potrądzikowe trzeba leczyć. W jaki sposób?

Trądzik jest chorobą skóry, która w 80 proc. występuje dziedzicznie. Organizm traktuje go jak stan zapalny, przed którym próbuje się bronić tak samo, jak przed każdą inną infekcją. – Żeby prawidłowo wyleczyć wyprysk, najpierw należy wyeliminować zalegające w nim i wokół niego martwe bakterie i komórki. Jeśli tego nie zrobimy, proces gojenia będzie cały czas zaburzany, a nowo powstała tkanka będzie cienka i nieprawidłowo zbudowana. W ten sposób na twarzy pojawi się blizna zanikowa widoczna w postaci miejscowego zagłębienia – wyjaśnia dr Marek Wasiluk z warszawskiej kliniki Triclinium.

Znacznie więcej dojrzałych kobiet cierpi dziś na trądzik niż przed laty, wynika z badania, którego wyniki prezentowała w zeszłym roku Amerykańska Akademia Dermatologii. Okazuje się, że trądzik dotyka 45 proc. kobiet w wieku od 21 do 30 lat; 26 proc. kobiet w wieku 31 - 40 lat i 12 proc. pań w wieku 41 - 50 lat, dowodzą badania prowadzone przez naukowców z Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Blizny potrądzikowe zdecydowanie częściej występują u osób, które próbowały w nieprawidłowy sposób pozbyć się wyprysków (np. wyciskały je albo rozdrapywały) oraz które w ogóle nie podejmowały leczenia. Jest to trwała zmiana spowodowana utratą tkanki. Głębokość i rozległość blizny zależy od wielkości i stopnia zaawansowania trądziku znajdującego się w tym miejscu oraz od stopnia zaburzeń gojenia.

Przebarwienie można rozjaśnić

Nie należy jednak mylić blizny po trądziku z przebarwieniem. – Czerwona plamka na twarzy po świeżo wygojonym wyprysku to końcowy etap zmiany trądzikowej, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale na pewno w końcu zniknie – tłumaczy dr Marek Wasiluk. I dodaje, że aby szybciej pozbyć tego typu plam, można to zrobić, poddając się zabiegom z użyciem lasera bromkowo-miedziowego lub IPL, które stopniowo wybielą tkankę w danym miejscu. Możesz też próbować pozbyć się zaczerwienienia w domu, przy użyciu kremów na bazie kwasu azelainowego.

Przebarwienia można też spróbować rozjaśnić innymi domowymi sposobami, np. nacierając skórę sokiem z cytryny, mlekiem czy oliwą z oliwek. Można również zrobić sobie maseczkę z plasterków ogórka albo pomidora (ten pierwszy przyśpiesza proces gojenia, natomiast pomidor jest cennym przeciwutleniaczem).

Skuteczne, ale niebezpieczne

Znacznie trudniejsze jest jednak pozbycie się blizn potrądzikowych. Dr Marek Wasiluk przestrzega, że gdy na skórze zostaną blizny po wypryskach, żadne kremy ani delikatne zabiegi kosmetyczne ich nie zniwelują. Blizny potrądzikowe się leczy – z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. – By pozbyć się blizny, najpierw należy ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji, bez wytworzenia nowej blizny. Często stosowane do tego celu dermabrazja i silne peelingi medyczne są skuteczne, ale bardzo niebezpieczne – uważa dr Wasiluk.

Dlaczego? Specjalista tłumaczy, że zabiegi tego typu powodują bardzo rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co może skutkować ponownym pojawieniem się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień – nie wspominając o tym, że same zabiegi, jak i rekonwalescencja, mogą być bardzo bolesne. Niewielkie niedopatrzenie podczas zabiegu może również skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci jeszcze większych blizn.

Na blizny: laser frakcyjny

Lepiej więc zadziałać równie mocno i skutecznie, ale o wiele bezpieczniej. Zdaniem dr. Marka Wasiluka do usuwania zanikowych blizn potrądzikowych sprawdza się zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser tworzy w skórze mikrouszkodzenia, jednocześnie pozostawiając wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, co ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji.

W zależności od głębokości i rozległości blizn należy wykonać serię około trzech zabiegów w miesięcznych odstępach, a następnie dać skórze odpocząć przez co najmniej pół roku, ponieważ tkanki po tego typu zmianach bardzo długo się przemodelowują. Po tym okresie dokonuje się oceny efektu terapii.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku blizn potrądzikowych nie wykonuje się zabiegów, jeśli proces trądzikowy nadal jest czynny, a ilość wykwitów ropnych znaczna. W takim przypadku stosuje się najpierw leczenie farmakologiczne, które należy rozpocząć jak najszybciej, choć zdaniem dr. Marka Wasiluka doustna antybiotykoterapia powinna być zarezerwowana jedynie dla ciężkich postaci trądziku.

Jak leczyć trądzik?

– Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu o wiele korzystniej jest leczyć za pomocą laseroterapii. Najczęściej proponuję pacjentom zabiegi laserem bromkowo-miedziowym, który pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa około piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny. Laser ma wiele dobroczynnych działań. Jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one redukowane, a co się z tym wiąże, występuje znaczny spadek pojawiania się nowych zmian – tłumaczy specjalista.

Poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduje blaknięcie przebarwień skórnych. W trudnych przypadkach konieczne jest wykonanie serii do 10 zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. W lżejszych przypadkach wystarczą trzy lub cztery zabiegi co tydzień oraz zabiegi przypominające, co miesiąc. Na łagodne postacie trądziku, zamiast lasera, można również stosować światło IPL, jednak jest ono mniej skuteczne.

Najskuteczniejsza profilaktyka

Warto również wiedzieć, co zrobić, aby zapobiec tworzeniu się blizn. Najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej. Dr Marek Wasiluk tłumaczy, że należy przede wszystkim nie doprowadzać do stanów zapalnych, czyli odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, a na etapie jej zaczerwienienia (początek stanu zapalnego) działać przeciwzapalnie.

– To tak naprawdę jedyne domowe sposoby, które można stosować, kiedy ma się skłonność do powstawania blizn potrądzikowych. Można również raz w miesiącu wykonać peeling kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodermabrazji – mówi dr Wasiluk. Dobrze jest także przejść na dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze oraz ograniczyć spożywanie pikantnych posiłków.

Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

wypryskitrądzikblizny po trądziku
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)