Trwa ładowanie...
ycipk-2u1io7

Narcyzm przejawia się w różnych formach. Jak rozpoznać narcyza?

Mit o Narcyzie jest powszechnie znany: piękny młodzieniec zakochuje się we własnym odbiciu i nieszczęśliwy z tęsknoty umiera. Psychologowie od pewnego czasu alarmują, że narcyzm staje się charakterystycznym zaburzeniem współczesnych czasów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Narcyzm przejawia się w różnych formach. Jak rozpoznać narcyza?
(123RF)
ycipk-2u1io7

Mit o Narcyzie jest powszechnie znany: piękny młodzieniec zakochuje się we własnym odbiciu i nieszczęśliwy z tęsknoty umiera. Psychologowie od pewnego czasu alarmują, że narcyzm staje się charakterystycznym zaburzeniem współczesnych czasów. O ile szacuje się, że narcystyczne zaburzenie osobowości dotyka około 0,5% populacji, to tendencje do zachowań i postaw narcystycznych stają się coraz bardziej powszechne.

Na początku trzeba podkreślić, że narcyzm przejawia się w różnych formach i w różnym natężeniu. Nie każdy, kto ma pewne cechy czy zachowania narcystyczne, cierpi od razu na zaburzenie osobowości. Poza tym warto pamiętać, że postawy i zaburzenia narcystyczne dotykają również kobiet.

W samym sercu narcyzmu leży koncentracja na samym sobie, swoich umiejętnościach, osiągnięciach i sukcesie.

ycipk-2u1io7

Koncentracja ta może przyjąć formę samouwielbienia. Nie należy go jednak mylić z miłością, szacunkiem i uznaniem dla siebie, zdrowym poczuciem własnej wartości - to cechy, które w odpowiedniej dawce są jak najbardziej potrzebne. Jednak u narcyza ilość uwielbienia i przekonania o własnej doskonałości jest w niektórych przypadkach aż przerysowana. Taka osoba jest przekonana o własnej wyższości i doskonałości, ma również tendencję do poniżania i wyśmiewania innych.

Koncentracja na sobie może też przejawiać się ciągłą niepewnością, ogromnym lękiem przed krytyką, chronieniem swojego Ja w każdy możliwy sposób. Czasem pojawia się poczucie bycia wciąż ocenianym i obserwowanym, tak jakby z każdej strony miała czaić się destrukcyjna krytyka.

Trudność narcyza polega na tym, że skupiają całą swoją energię psychiczną na sobie i nie potrafi poza siebie wyjść. Nie jest w stanie stworzyć związku opierającego się na miłości, dzieleniu się i dbaniu o drugą osobę. Jeśli wchodzi w związki, to tylko po to, by upewniać się w swojej wielkości, podtrzymywać ją poprzez wykorzystywanie i poniżanie innych czy po to, by przeglądać się w innych jak w lustrze. Gdy druga osoba odbija coś, co nie jest zgodne z jego własnym idealnym obrazem, częstą reakcją jest agresja.

Narcyz w związkach

ycipk-2u1io7

Narcyz często jest genialnym manipulatorem, zastawiającym emocjonalne pułapki na innych ludzi, pozostawiając ich z poważnymi zranieniami psychicznymi. W bliskich związkach nie da się do niego dotrzeć emocjonalnie, stawia bariery nie do przekroczenia, nie wpuszcza nikogo do swego wnętrza. Dzieje się tak, bo ma ogromne poczucie pustki i boi się emocjonalnego wchłonięcia przez drugą osobę. Wiąże się z osobami, które mają tendencję do rezygnowania z własnych potrzeb na rzecz zajmowania się swoim partnerem, dzięki czemu to, co dla niego najważniejsze - jego własne potrzeby, będą zaspokajane.

Partnerki narcystycznych mężczyzn poświęcają się dla nich, myśląc, że w końcu otrzymają to, czego oczekują - czułość, opiekę, bliskość. Niestety, choć narcyz początkowo potrafi być uroczy i uwodzicielski, głębsza relacja oparta na wzajemności jest trudna, jeśli nie niemożliwa, do osiągnięcia. Trudność w wyjściu poza siebie skutkuje nieumiejętnością doświadczania empatii, wczucia się w stan drugiej osoby. Stąd narcyz często nie ma poczucia winy i nie zdaje sobie sprawy z własnej destrukcyjności.

Wiele masek narcyza

Narcyz ma zbudowane coś, co psychologowie nazywają "fałszywym self". Jest to maska, która chroni go przed prawdziwie bliskim kontaktem z innymi. To może być maska osoby towarzyskiej, zabawnej, duszy towarzystwa. Ale jakakolwiek próba dowiedzenia się, co ta osoba czuje i jaki jest jej świat, jest skazana na niepowodzenie. Narcyz szybko zmieni temat, powie kolejny dowcip i odwróci uwagę od osobistej rozmowy. Gdy poczuje się przyciśnięty, uzna to za zagrożenie.

ycipk-2u1io7

Narcyz może też grać "twardziela", którego nic nie rusza. Sprawia wrażenie groźnego, do którego lepiej nie podchodzić. Istnieje też wersja narcyza nastawionego na sukces, który "przyjaźni" się z tobą tylko tak długo, jak jesteś mu potrzebny do osiągania pewnych celów. Potrafi być bardzo przekonujący w tej roli, troszcząc się i dbając, a na koniec bez skrupułów używając i zostawiając drugą osobę.

Korzenie narcyzmu

Teorie psychodynamiczne mówią o tzw. ranie narcystycznej, która pojawia się, gdy od dziecka wymaga się bycia kimś innym, niż jest, zagrażając w przeciwnym razie wycofaniem miłości. "Musisz być taki, jak ja chcę, inaczej nie będę cię kochać". Skutkuje to wytworzeniem sztucznych masek, które stają się barierą ochronną przed światem, a osobowość nie może się w pełni prawidłowo rozwijać. Dziecko ma przekonanie, że bycie w bliskości jest niebezpieczne, bo grozi poważnym zranieniem, którego już miało okazję doświadczyć.

Dorosła osoba jest w pewnym sensie zamrożona na etapie swojej emocjonalnej traumy, która jest jak nigdy niezagojona rana. Osoby z tendencjami narcystycznymi coraz częściej trafiają do gabinetów psychoterapeutów, najczęściej skarżąc się na problemy relacyjne. Są sfrustrowani, że świat nie podporządkowuje się ich wymaganiom i potrzebom. Narcystyczne zaburzenie osobowości jest uznawane za trudne do leczenia, m.in. dlatego, że taka osoba rzadko ma poczucie, że to ona ma problem, a dotarcie do pierwotnego zranienia i wewnętrznej dojmującej pustki jest przerażające. Jednak praca terapeutyczna jest mimo wszystko możliwa i warto ją podejmować.

ycipk-2u1io7

(jb/sr)/ kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* Z nim nie będziesz szczęśliwa*

* Czy twój partner jest narcyzem?*

ycipk-2u1io7

* On bardziej kocha siebie*

* Romans z żonatym*

* Boisz się o swoje zdrowie?*

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2u1io7

ycipk-2u1io7
ycipk-2u1io7