Nastolatki i (nie)bezpieczny seks
Badania ujawniły, że w społeczeństwie wciąż
obecne są stereotypy dotyczące obyczajów seksualnych kobiet i
mężczyzn, które zniechęcają młode osoby do przestrzegania zasad
bezpiecznego seksu.
Badania ujawniły, że w społeczeństwie wciąż obecne są stereotypy dotyczące obyczajów seksualnych kobiet i mężczyzn, które zniechęcają młode osoby do przestrzegania zasad bezpiecznego seksu.
Mity o życiu seksualnym
Okazuje się, że zachowania seksualne młodych ludzi są takie same we wszystkich zakątkach świata. 268 różnych obserwacji prowadzonych na osobach poniżej 25 roku życia - od Południowej Afryki aż po Szwecję - ujawniło, że wszędzie pokutują takie same mity dotyczące życia seksualnego, które skutecznie niszczą wysiłki osób kierujących kampaniami społecznymi na rzecz bezpiecznego seksu.
Prezerwatywa a reputacja
Zgodnie z nimi młode kobiety nie noszą przy sobie prezerwatyw, gdyż boją się, że ucierpi na tym ich reputacja. Młodzi mężczyźni natomiast czują się społecznie zobowiązani do uprawiania seksu, gdy tylko nadarzy się okazja, bez względu na to, czy mają kondom, czy nie. 20-latki z całego świata boją się również rozmawiać o seksie z potencjalnymi partnerami, co nie sprzyja planowaniu bezpiecznego seksu.
Kierująca badaniami dr Cicely Marston z London School of Hygiene and Tropical Medicine uważa, że w tym właśnie należy szukać przyczyn nieskuteczności wielu kampanii promujących bezpieczny seks.
Uświadamianie młodzieży
"Rozdawanie kondomów oraz uświadamianie konieczności ich stosowania jest niezbędne, ale niewystarczające. Nawet kiedy młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest używanie prezerwatyw, czynniki społeczne - w szczególności nieprawdziwe stereotypy dotyczące seksualności kobiet i mężczyzn oraz niechęć do szczerych rozmów o seksie - utrudniają przestrzeganie tej zasady. Kampanie na rzecz bezpiecznego seksu muszą uporać się z tymi mitami, jeśli mają być skuteczne" -mówi dr Marston.(PAP) kap/ tot/