Wsyp pół łyżeczki do dziury. Dla nornic to fetor nie do wytrzymania
Właściciele ogrodów już wiedzą. Choć nornice, ze swoim szarym futerkiem z rudymi akcentami i okrągłymi uszkami na pierwszy rzut oka są urocze, potrafią siać prawdziwe spustoszenie w zimie. Jak skutecznie walczyć z nimi o tej porze roku?
Nornice to małe gryzonie, które swoją obecnością mogą przyczynić się do znaczących szkód w ogrodzie. Z wyglądu przypominają nieco myszy, choć mają bardziej zaokrąglone ciało i nieco mniejsze rozmiary. Typowe nornice osiągają długość od 10 do 15 cm, z czego około połowę stanowi ogon. Ich futro jest zwykle brązowe lub szare, co pomaga im wtapiać się w otoczenie.
Te małe gryzonie doskonale odnajdują się w przydomowych ogródkach, gdzie żywią się korą młodych drzew, korzeniami, cebulami kwiatów, nasionami. Gdy wiosną widzimy chwiejące się drzewko owocowe, które po wyciągnięciu z ziemi okazuje się nie mieć już praktycznie korzonków, a w miejscu, gdzie jeszcze niedawno rosło, znajduje się plątanina tuneli, to niemal ze stuprocentową pewnością robota nornicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prowadzi popularny biznes. Mówi, co jest zmorą przedsiębiorców
Obecność gryzonia w ogrodzie często ich zdradzają małe otwory w ziemi, nieporównywalne do kopców pozostawianych przez krety. To właśnie różni te dwa szkodniki, że nornice nie wypychają ziemi ze swoich tunelów w ten sam sposób. Gryzonie te kopią je starannie swoimi ostrymi pazurkami, a w nawigowaniu pomaga im bardzo wyczulony nos. Oznaką ich działalności mogą być również podgryzione korzenie roślin oraz więdnące liście czy przewracające się rośliny.
Nornice w zimie
Wraz z nadejściem zimowych miesięcy nornice nie zapadają w sen, tylko kontynuują swoją aktywność. Jeśli przełom roku jest łagodny i ziemia nie zamarza, och obecność może prowadzić do poważnych zniszczeń, w szczególności w trawniku. Nornice bowiem niezmiennie ryją tunele.
Jeżeli w ogrodzie leży śnieg, kopią pomiędzy nim, a podłożem, całkowicie niszcząc trawę. Biorąc pod uwagę ich dużą zimową aktywność, warto o tej porze roku zająć się pozbyciem się nieproszonych lokatorów.
Jak walczyć z nornicami?
Zimą warto usunąć z ogrodu zalegającą ściółkę, stosy gałęzi i drewna, które mogą być kryjówkami dla nornic. Dokarmianie ptaków w wysoko zawieszonych karmnikach i sprzątanie wokół nich również pomoże ograniczyć dostęp gryzoni do pożywienia. Należy także niszczyć tunele zbudowane przez nornice.
Nornic można się pozbyć z ogrodu, stosując też inne proste triki. Do każdej nory w glebie wsypujemy po pół łyżeczki wybranej przyprawy chilli lub po łyżeczce cynamonu. Możemy też wcisnąć rozgniecione ząbki czosnku. Zapach spłoszy szkodniki.
Pomocne mogą być także pułapki, tak zwane żywołapki, które pozwalają na humanitarne usuwanie gryzonia z ogrodu. Aby osiągnąć największą skuteczność techniki warto łączyć, na przykład jednocześnie zabezpieczając korzenie roślin przed apetytem nornicy i odstraszając ją z pomocą substancji zapachowych.
Jesteśmy ciekawi twojej opinii. Wypełnij ankietę dotyczącą zdrowego stylu życia. Znajdziesz ją TUTAJ.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl