Nigdy nie zostawiaj paragonu. Możesz stracić pieniądze
Wiele osób pozostawia paragon po zakupie w sklepie, traktując go jako zbędny papierek. Niestety to ogromny błąd, jeżeli trafimy na nieuczciwego sprzedawcę. Przeczytaj, a już więcej nie pozostawisz paragonu przy kasie.
Jak zaznacza Ministerstwo Finansów, paragon fiskalny to dokument, który jest dowodem zakupu produktów, niezbędny m.in. w przypadku reklamacji, czy próbie dokonania zwrotu. Wiele osób pozostawia "zbędny papierek" przy kasie, co może być łakomym kąskiem, dla kasjera "kolekcjonera" pozostawionych paragonów.
Niestety wciąż słyszy się o nieuczciwych zachowaniach. Niedawno do takiej sytuacji doszło w Gdańsku, gdzie 26-letni sprzedawca dokonał aż 60 fikcyjnych zwrotów, narażając swojego pracodawcę na kilkadziesiąt tysięcy złotych straty. To nie jedyna taka sytuacja, gdzie pozostawione przez klientów paragony mogą pomóc w oszustwie finansowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Magdalena Steczkowska o wakacjach w Polsce. Komentuje paragony grozy: "Można się czasami zdziwić"
Niepozorny paragon, a ryzyko kradzieży
Paragony są istotnym elementem transakcji w handlu. Niewielu klientów zdaje sobie sprawę z ryzyka związanego z ich pozostawieniem w sklepie. Dowodzi tego historia ekspedientki z Żyrardowa, pokazując, że niedbałość o takie szczegóły może prowadzić do znaczących strat, o czym informowały pysznosci.pl. Pracownica wspomnianego sklepu posłużyła się pozostawionymi paragonami do nielegalnych zwrotów, zyskując w ten sposób gotówkę.
Ekspedientka systematycznie zbierała pozostawione przez klientów paragony i realizowała zwroty. Takie działania dały jej możliwość wypłaty pieniędzy z kasy pod pozorem zwrotów. Sprawą zainteresowała się lokalna policja, która ustaliła, że pracownica ukradła około 2 tys. złotych.
Policjantka st. sierż. Patrycja Sochacka informowała, że proceder był regularny, co umożliwiło przedstawienie kobiecie zarzutów przestępstwa kradzieży. Kobieta przyznała się do winy i grozi jej nawet pięć lat więzienia.
Ogromne liczby
O nieuczciwych sprzedawcach informowało już w 2022 roku Ministerstwo Finansów, publikując dane, że od 4 lipca do 28 sierpnia ówczesnego roku, KAS przeprowadziła ponad 32 tys. kontroli w "formie nabycia sprawdzającego". Przy co czwartej transakcji wykryto wówczas nieprawidłowości. Wystawiono wówczas 7666 mandatów na łączną sumę prawie dziewięciu milionów złotych.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.