FitnessNie narkotyk, ale jednak

Nie narkotyk, ale jednak

10.03.2006 11:21, aktualizacja: 15.03.2006 16:18

Nikotyna ma niepowtarzalne działanie. Gdy palacz jest zmęczony działa pobudzająco, natomiast nerwowi ludzie zapalenie papierosa uważają za najlepszy środek uspokajający. Oczywiście odczucia palaczy są indywidualne, ale zazwyczaj, niestety pozytywne.

Nikotyna ma niepowtarzalne działanie. Gdy palacz jest zmęczony działa pobudzająco, natomiast nerwowi ludzie zapalenie papierosa uważają za najlepszy środek uspokajający. Oczywiście odczucia palaczy są indywidualne, ale zazwyczaj, niestety pozytywne.

Coraz więcej naukowców klasyfikuje nikotynę do narkotyków, chociaż różni się ona od nich niewątpliwie tym, że poprawia samopoczucie, nie powoduje euforii tak jak heroina, LSD, czy też nawet alkohol.

W przeciwieństwie do wszystkich narkotyków, nikotyna nie zmniejsza koncentracji uwagi, nie wyłącza świadomości, nie obniża percepcji. Papierosy nie wywołują też stanów zamroczenia. Być może dlatego palaczom wydaje się, że to niemożliwe, aby doprowadzały organizm do spustoszenia. Naukowcy jednak nie przesadzają. Dowód na to jest widoczny dla każdego - nikotyna uzależnia.

Poza tym, jak każdy narkotyk działa na śródmózgowie i przyczynia się do wzrostu pewnych substancji pełniących rolę transmiterów. Największą wagę w powstawaniu uzależnienia odgrywa dopomina. W normalnych warunkach wzrost jej stężenia ma miejsce w momencie wykonywania przez organizm czynności z biologicznego punktu widzenia pozytywnych: jedzenie, picie czy też seks! Dlatego też tak trudno wyjść z nałogu.

Uzależniony potrzebuje coraz więcej narkotyku, aby uzyskać ten sam efekt. Gdy przestanie palić, pojawiają się reakcje odwykowe godzące zawsze w najsłabszy punkt uzależnionego.

Działanie nikotyny na organizm ludzki dzielimy na:

1. działanie bezpośrednie - początkowo następuje pobudzenie, a następnie zablokowanie aktywności komórek nerwowych - neuronów
2. działanie pośrednie - poprzez uwalnianie innych neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina, dopamina, serotonina, peptydy morfinowe.

Objawy działania nikotyny:
3. początkowo następuje pobudzenie organizmu, lecz duże dawki działają uspokajająco,
4. zmniejsza roztargnienie, reakcję organizmu na hałas,
5. przyspiesza akcję serca, podwyższa ciśnienie krwi, zwiększa pojemność minutową serca i skurcz naczyń obwodowych,
6. zmniejsza głodowe skurcze żołądka, wydzielanie soku żołądkowego, wydłuża czas opróżniania żołądka, co hamuje łaknienie oraz wpływa na spadek masy ciała.

Objawy odstawienia nikotyny (głodu nikotynowego):
7. subiektywne (odczuwane przez palacza jako głód papierosa) - wzmożone napięcie nerwowe, niepokój, drażliwość, agresywność, depresja, zmniejszona czujność, trudności w koncentracji, uczucie łaknienia.
8. obiektywne - zmiany w EKG, zwolnienie akcji serca, obniżenie ciśnienia tętniczego, zwiększenie krążenia obwodowego, zaburzenia snu, przyrost masy ciała, zmniejszenie sprawności umysłowej, obniżenie poziomu adrenaliny, noradrenaliny i kortizolu w surowicy krwi.