Blisko ludziNie pij kawy w tych godzinach. Naukowcy postrzegają

Nie pij kawy w tych godzinach. Naukowcy postrzegają

Rozpoczynanie dnia od filiżanki kawy do duży błąd. Okazuje się, że w tym czasie zawarta w niej kofeina wcale nas nie pobudza. Naukowcy wskazują konkretne godziny w ciągu dnia, w których kawa ma na nas najlepszy wpływ.

Nie pij kawy w tych godzinach. Naukowcy postrzegają
Źródło zdjęć: © 123RF
Lidia Pustelnik

Każdy z nas jest inny, jednak wszyscy funkcjonujemy według 24-godzinnego cyklu hormonalnego, określanego jako zegar biologiczny. Zegar ten jest uwarunkowany genetycznie i choć możemy go nieco modyfikować za pomocą różnych nawyków, głównym czynnikiem, który go reguluje, jest światło słoneczne. W efekcie, nasz organizm jest "zaprogramowany" na to, by produkować poszczególne hormony o różnych porach dnia. Na przykład melatoninę, gdy przychodzi pora na sen, czy kortyzol, gdy musimy być czujni.

Naukowcy odkryli, że w przypadku dorosłego człowieka, poziom kortyzolu jest szczególnie wysoki o poranku, między godziną 8-9. Hormon ten, nazywany również hormonem stresu, pomaga zamienić zapasy energii w glukozę, która może być wykorzystana przez komórki ciała. Działanie kortyzolu odczuwamy jak zastrzyk energetyczny i ogólne pobudzenie. Oznacza to, że picie w tym czasie kawy jest czymś zupełnie niepotrzebnym i w najlepszym razie może działać jak placebo. Nasz organizm jest bowiem naturalnie pobudzony i gotowy do działania.

O jakich porach dnia najlepiej więc pić kawę? Neurobiolog Steven Miller z University of the Health Sciences w Bethesd informował na swoim blogu "NeuroscienceDC", że najlepszą porą na pierwszą filiżankę kawy jest przedpołudnie - między godziną 9.30 a 11.30, gdy poziom kortyzolu spada. Zdaniem naukowca kawy powinniśmy unikać również około godz. 12-13 i 17:30-18:30, gdy następują kolejne momenty szczytowego pobudzenia za sprawą tego hormonu.

Miller i inni naukowcy wskazują godziny poranne jako najgorszy moment na picie kawy, jednak ich ustalenia dotyczą normalnych warunków, w których ludzie śpią w nocy i pracują w ciągu dnia. Nieco inaczej zachowuje się równiez organizm ludzki u nastolatków, a także w przypadku różnych jednostek chorobowych. Dlatego najlepiej będzie wypróbować na własnej skórze, czy przestrzeganie godzin picia kawy podanych przez Millera pozytywnie wpływa na nasz organizm.

Zobacz też: Czy kawa naprawdę nas pobudza?

Źródło artykułu:WP Kobieta
zdrowiekawakortyzol

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)