Nie pozwól alergii na odebranie Ci wiosny!
Słoneczna pogoda, coraz wyższe temperatury, kwitnące drzewa i krzewy wręcz zapraszają nas do korzystania ze świeżego powietrza. Weekendowe wypady za miasto czy spacery po parku w takich okolicznościach przyrody wydają się niezwykle zachęcające. Co jednak jeżeli dopadła cię alergia na pyłki? Czy istnieje skuteczny sposób na złagodzenie jej objawów, który pozwoli ci cieszyć się wiosną?
24.05.2018 14:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym jest pyłek i dlaczego nas uczula?
Pyłki roślin to nic innego tylko męskie komórki rozrodcze, służące roślinom do rozmnażania się. Od tego jak daleko zawędrują i czy trafią na słupek z komórką jajową zależy tzw. sukces rozrodczy danej rośliny. Nic więc dziwnego, że wiatropylne drzewa czy trawy każdego roku produkują ogromne ilości małych, lekkich, unoszonych przez wiatr cząstek pyłku. Jego stężenie zawsze najwyższe jest w okolicy pylącego drzewa czy traw, ale ze względu na jego budowę wiatr może przenosić te mikroskopijne cząstki na dalekie odległości – np. zasięg wierzby lwiej może wynosić ponad 250 km! Dlatego wraz z końcem zimy pyłki stają się nierozłącznym elementem wdychanego przez nas powietrza, niezależnie czy jest to park, centrum miasta czy wnętrze naszego mieszkania.
W większości przypadków dostające się do górnego układu oddechowego pyłki nie wywołują żadnej reakcji – nie są groźne jak bakterie patogenne czy wirusy więc nasz organizm nie reaguje. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku alergików. Białka budujące pozornie niegroźną cząsteczkę pyłku są rozpoznawane jako „intruz” i aktywują układ immunologiczny. W następstwie tego dochodzi do szeregu reakcji mających na celu pozbycie się czynnika rozpoznanego jako zagrożenie. Pyłek jako alergen wziewny podrażnia głównie górne drogi oddechowe przyczyniając się do miejscowego rozwoju stanu zapalnego. Wynikiem tej odpowiedzi jest nadmierna produkcja śluzu (katar)
, opuchnięcie śluzówki nosa (uczucie zatkanego nosa) czy napady kichania. Za odczuwane przez nas symptomy uczulenia odpowiada histamina - substancja prozapalna, uwalniania nadmiernie przez komórki układu immunologicznego w odpowiedzi na alergen.
Leki na alergię – czyli jak skutecznie łagodzić jej objawy
W ostatnich dziesięcioleciach obserwujemy znaczący wzrost przypadków alergii, jednak ta przypadłość towarzyszy ludzkości od zawsze. Bezpośrednią przyczynę objawów alergii – histaminę, odkryto na początku XX wieku. Wówczas też wprowadzono na rynek pierwsze leki antyhistaminowe, które umożliwiały łagodzenie objawów alergii. Leki antyhistaminowe pierwszej generacji posiadały jednak liczne działania niepożądane do których zalicza się przede wszystkim senność, uczucie otępienia czy zaburzenia koordynacji powodowane ich wpływem na ośrodkowy układ nerwowy. Obecnie mamy dostęp do leków nowszej generacji jak desloratydyna. Leki drugiej generacji nie powodują senności lub powyższych działań niepożądanych.
Oprócz leków działających typowo na objawy uczulenia poszukiwano innych sposobów łagodzenia alergii wziewnych. Przełomem okazało się zastosowanie proszku celulozowego aplikowanego na śluzówkę wyściełającą jamę nosową. - Wyniki uzyskane w trakcie licznych badań klinicznych jasno wskazywały proszek celulozowy jako środek wspomagający walkę z alergią sezonową np. na pyłki. Proszek celulozowy po aplikacji na śluzówkę nosa zamienia się w żel wzmacniając naturalne bariery organizmu, chroniąc przed kontaktem z alergenem. Co więcej aerozole zawierające go w składzie są bezpieczne i można stosować je w połączeniu z innymi lekami – mówi Katarzyna Karolak Marketing Manager OTC [[1],[2],[3]].
Jeszcze większą skuteczność aerozoli obserwowano w trakcie terapii uzupełniającej polegającej na regularnej, miejscowej aplikacji aerozolu oraz jednoczesnym przyjmowaniu leku antyhistaminowego drugiej generacji. - W trakcie stosowania takiej łączonej terapii pacjenci obserwowali u siebie widoczne złagodzenie objawów alergii oddechowej nawet o 85% - dodaje ekspert apteczkadomowa.pl [[4]].
W większości przypadków zastosowanie terapii komplementarnej leku antyhistaminowego i aerozolu skutecznie łagodzi objawy alergii na pyłki.
Podstawowe sposoby w walce z alergią – unikaj!
Pierwszą i najskuteczniejszą metodą walki z alergią jest unikanie czynnika ją wywołującego. Wyeliminowanie z diety alergennych produktów spożywczych czy unikanie kontaktu ze zwierzętami domowymi nie stwarza większych problemów. Znacznie trudniejsze zadanie mają osoby uczulone na pyłki roślin, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Dlatego będąc alergikiem nie zapominaj aby na bieżąco kontrolować prognozy pylenia dostępne w internecie – pokazują one aktualny poziom pylenia alergennych roślin w zależności od regionu Polski.
W okresach, gdy pyłki obecne są w dużym stężeniu lepiej zrezygnować ze spacerów czy aktywności na świeżym powietrzu. Zadbaj również o to by pyłki nie towarzyszyły Ci w pomieszczeniach zamkniętych. W tym celu konieczne będzie zaniechanie wietrzenia przy dużej zawartości alergenów w powietrzu. Wygodniejszym rozwiązaniem będzie zamontowanie specjalnych siatek antyalergiczne na oknach, które zatrzymują pyłki.
Ze względu na ogromne ilości pyłków w okresie pylenia nawet, gdy zastosujemy najbardziej rygorystyczne metody ograniczenia z nimi kontaktu, prawdopodobnie prędzej czy później dopadną nas objawy alergii. W takim wypadku warto sięgnąć po sprawdzone leki i wyroby medyczne.
[1]. Bouice P, Metaanaliza skuteczności i bezpieczeństwa produktu Laboratoria Polfa Łódź STOP ALERGII w odniesieniu do przeciwdziałania alergicznemu zapaleniu błony śluzowej nosa. The Open Allergy Journal. 2008. 1(1):1-4
[2]. Josling, Steadman. Zastosowanie proszku celulozowego do leczenia sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Advances in Therapy. 2003. 20(4):213-219
[3]. Penechko EM, Sizyakina LP. Russian Allergy Journal, 2011
[4]. Penechko EM, Sizyakina LP. Russian Allergy Journal, 2011