Nie trzymaj w niej storczyka. Długo nie pożyje
Doniczka to nie tylko pojemnik, w którym trzymamy rosnące kwiaty. Ze względu na szeroki wybór wzorów i kolorów, bywa także ważnym elementem aranżacji wnętrz. Niestety, nie każda roślina nadaje się do hodowli w takim naczyniu. Warto o tym pamiętać hodując np. storczyki.
Klasyczne osłonki wykonane są z wypalonej gliny czy też kamionki. Ich zewnętrzna cześć pokryta jest szkliwem, które zabezpiecza je przed przemoknięciem. Współcześnie wybór osłonek przyprawia o zawrót głowy. Stanowią one prawdziwą ozdobę w pomieszczeniu. Musisz jednak wiedzieć, że nie każda roślina będzie rozwijała się w takim pojemniku. W niektórych przypadkach może jej wręcz zaszkodzić.
Czytaj także: Wciśnij do doniczki. Uratujesz niemal każdego storczyka
Tych roślin nie przesadzaj bezpośrednio do doniczki. Ich korzenie mogą zgnić
W sklepach na osłonkach często widnieje napis "doniczka". W rzeczywistości doniczka to plastikowy pojemnik, w którym kupujemy roślinę. Z kolei osłonka to najczęściej ceramiczne bądź kamionkowe naczynie przypominające kształtem doniczkę, jednak w odróżnieniu od niej, pozbawione jest drenażu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodaj do doniczki. Już nigdy więcej ci nie zwiędną
Drenaż to nic innego jak dziury na dnie doniczki. Pozwalają one na odpływ nadmiaru wody, co zapobiega ewentualnemu przelaniu i co za tym idzie, gniciu korzeni, które może prowadzić nawet do obumarcia rośliny. Osłonki doniczkowe wymyślono po to, aby wsadzić w nie doniczki. Poza tym są one po prostu ładne, przez często stanowią one po prostu ozdobę w pomieszczeniu. Niestety, nie każde rośliny nadają się do trzymania ich w osłonkach, co potwierdzone jest przez doświadczonych ogrodników.
Kwiaty doniczkowe, których korzenie potrzebują dużo słońca, nie powinny stać w osłonkach. Takim kwiatem jest np. storczyk czy maranta. Storczyka najlepiej jest trzymać w przezroczystej, plastikowej doniczce, dzięki której do jej korzeni dotrze więcej światła, co jest bardzo potrzebne do wzrostu. Z kolei maranta potrzebuje wietrzenia, a osłonka ceramiczna znacznie ogranicza dostęp świeżego powietrza do korzeni.
Poza tymi gatunkami resztę kwiatów najlepiej jest trzymać w doniczce, którą można włożyć do osłonki ceramicznej. W momencie, kiedy będziesz podlewać rośliny, po prostu wyjmij je z osłonki. Włóż je z powrotem dopiero w momencie, w którym będziesz mieć pewność, że woda całkowicie wchłonęła się w ziemię.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl