Nie tylko choinka

Pięknie przystrojone zielone gałązki świerków tworzą atmosferę świąt. Ale ozdobą może być nie tylko tradycyjna choinka...

Nie tylko choinka

22.12.2005 | aktual.: 20.02.2006 15:35

*Choinki i choineczki *Choinka symbolizuje biblijne drzewo wiadomości dobra i zła, a także nieśmiertelność, zwycięstwo, odradzanie się. Zawitała do Polski z Niemiec w XIX w. Zastąpiła tzw. jodełkę, czyli ścięty czubek jodły lub świerka, przystrojony piernikami, jabłuszkami i wydmuszkami jaj, zawieszany niegdyś w wiejskich chatach u powały.

*Jak poznać, czy drzewko jest świeże? *Świeżo ścięta choinka ma intensywnie zielony kolor. Gałązki są giętkie, trudno je złamać, a igły nie opadają. Jej świeżość sprawdzisz też, podnosząc ją kilka centymetrów do góry i uderzając lekko o ziemię. Sypiące się igły mówią same za siebie. To, jak długo choinka przetrwa w dobrym stanie, zależy również od gatunku drzewka. Świerk zacznie gubić igły już po kilku dniach. Dłużej pozostaną one na sośnie, a najdłużej na jodle.

*Miejsce dla choinki *- Nie stawiaj choinki w pobliżu źródeł ciepła – szybko opadnie.
- Drzewko umieszczone w centralnym punkcie pokoju skupia na sobie uwagę, musi więc być symetryczne. Pamiętaj, że zbyt duża choinka w maleńkim wnętrzu nie będzie wyglądać dobrze.
- Choinka ustawiona w rogu pomieszczenia zajmie mniej miejsca.

Jak o nią dbać?

- Jeśli masz stojak na drzewko z pojemnikiem na wodę, zrób nacięcie na pniu choinki i wsadź go do wody przynajmniej na głębokość 10 cm. Inaczej słoje drzewka zamkną się i nie będą wchłaniać wody. Nie zapomnij o regularnym uzupełnianiu wody.
- Możesz drzewko oprawić, wstawiając je do wiadra z ziemią, i podlewać.
Rada. Ustaw w pobliżu choinki nawilżacz powietrza lub spryskuj gałązki mgiełką wody (gdy lampki są wyłączone!).

*Drzewko w doniczce *To dobre rozwiązanie pod warunkiem, że świerk nie pozostanie długo w mieszkaniu. Po świętach trzeba go koniecznie
przenieść na balkon lub do ogródka. Pozostawiony zbyt długo w ciepłym pokoju przerwie spoczynek i wypuści pąki. Wówczas nie będzie można go już wystawić na dwór. I trzeba będzie poczekać do wiosny.

Gwiazda betlejemska *Przywędrowała do nas z krajów zachodnich, gdzie już od kilkudziesięciu lat dekoruje się nią mieszkanie na święta.
Według legendy, biedny meksykański chłopiec chciał coś ofiarować Dzieciątku, ale nie miał co. Pozostała mu jedynie modlitwa. Modlił się żarliwie, a gdy odmówił wszystkie modlitwy, w miejscu, w którym klęczał, wyrósł niezwykły kwiat. Zerwał go więc i podarował Jezuskowi.
*
Rada
. Postaw roślinę w miejscu jasnym i dość chłodnym. Regularnie podlewaj.

Gałęzie jemioły *Już Celtowie czcili ją jako roślinę świętą i symbol płodności, występuje też w wielu mitach greckich oraz rzymskich.
W myśl przysłowia, że bez jemioły rok goły, przynosimy ją do domu w okresie Bożego Narodzenia. Niegdyś wierzono, że nie tylko przynosi dobrobyt, ale także odpędza złe duchy, chroni przed pożarami, zapewnia szczęście i siłę. Zielem jemioły okadzano ule w Wigilię Bożego Narodzenia, by pszczoły dobrze się roiły i dały dużo miodu. No i, zgodnie z tradycją, można pod nią pocałować bezkarnie każdą dziewczynę.
*
Rada
. Najlepiej kupić jemiołę z kawałkiem konaru drzewa, wtedy dłużej zachowa świeżość.

Ostrokrzew *Jedno z podań mówi, że ostrokrzew był kiedyś zwykłym chwastem.
Jego wspaniałe zielone liście wyrosły po to, by ukryć Świętą Rodzinę przed żołnierzami Heroda. Ze względu na ich kolor, który nie zmienia się przez cały rok, przypisywano mu cudowne właściwości (miał m.in. zapewniać nieśmiertelność). Inna, tym razem angielska legenda podaje, że małe kolce na listkach ostrokrzewu to ciernie symbolizujące koronę cierniową, zaś owoce, które były kiedyś białe, po śmierci Jezusa stały się czerwone od Jego krwi.
*
Rada
. Warto spryskać listki nabłyszczaczem, wówczas nawet usychając zachowają ładny połysk.

*Wiosna w środku zimy *Możesz sprawić, by gałązki ozdobnych krzewów (forsycji, bzu, wiśni) zakwitły też na Boże Narodzenie. Zerwij je,
gdy temperatura spadnie poniżej zera. Na 12 godz. zanurz w wodzie o temp. 30°C, a potem wstaw do wazonu i ustaw w jasnym miejscu w temp. 20–24°C. Za 2–3 tygodnie zakwitną.

Komentarze (0)