Nie tylko dieta i ćwiczenia, czyli co pomaga w odchudzaniu?
Często nie zdajemy sobie sprawy, co, oprócz diety i regularnych ćwiczeń, może mieć duży wpływ na odchudzanie. Okazuje się, że ważną rolę odgrywają hormony. Dr Scott Isaacs, endokrynolog i autor książki “Hormonal Balance: How to Lose Weight by Understanding Your Hormones and Metabolism” podpowiada, co należy zmienić, aby zrzucić zbędne kilogramy. Im zimniej, tym lepiej Okazuje się, że wysoka temperatura w pomieszczeniach może spowolnić metabolizm i w rezultacie przyczynić się do nadwagi. - Nasze ciało nieustannie pracuje, aby utrzymać optymalną temperaturę. Kiedy jednak jest chłodniej, metabolizm musi przyspieszyć, aby dostarczyć organizmowi więcej ciepła. Dzięki temu szybciej spalamy kalorie – wyjaśnia dr Scott Isaacs.
Często nie zdajemy sobie sprawy, co, oprócz diety i regularnych ćwiczeń, może mieć duży wpływ na odchudzanie. Okazuje się, że ważną rolę odgrywają hormony. Dr Scott Isaacs, endokrynolog i autor książki "Hormonal Balance: How to Lose Weight by Understanding Your Hormones and Metabolism" podpowiada, co należy zmienić, aby zrzucić zbędne kilogramy.
Im zimniej, tym lepiej
Okazuje się, że wysoka temperatura w pomieszczeniach może spowolnić metabolizm i w rezultacie przyczynić się do nadwagi. - Nasze ciało nieustannie pracuje, aby utrzymać optymalną temperaturę. Kiedy jednak jest chłodniej, metabolizm musi przyspieszyć, aby dostarczyć organizmowi więcej ciepła. Dzięki temu szybciej spalamy kalorie – wyjaśnia dr Scott Isaacs.
Ekspert uważa, że możesz spalić nawet 100 dodatkowych kalorii, jeśli zmniejszysz temperaturę w pokoju lub będziesz częściej wietrzyć pomieszczenie. Pomaga także picie zimnej wody.
Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags), na podst. shape.com
Wyrzuć plastikowe opakowania
Bisfenol A (BPA) i ftalany, które stosowane są do produkcji tworzyw sztucznych, mogą wywoływać zaburzenia hormonalne. Te substancje często znajdują się w artykułach gospodarstwa domowego, np. w plastikowych pojemnikach na żywność.
- Jeżeli nie jesteśmy ostrożni, toksyczne związki chemiczne mogą przedostać się wraz z jedzeniem do naszego organizmu i spowodować wiele problemów, między innymi wzrost apetytu i przyrost masy ciała – tłumaczy dr Scott Isaacs.
Zdaniem eksperta żywność powinno się przechowywać w szklanych pojemnikach.
Nie używaj antybakteryjnych produktów
Każdy z nas wie, jak bardzo ważna jest higiena. Najlepiej jednak ręce myć ciepłą wodą i zwykłym mydłem. Dlaczego?
- Triclosan, który znajduje się m.in. w mydłach o silnych właściwościach antybakteryjnych, może powodować zaburzenia hormonalne i prowadzić do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy, estrogenów i testosteronu. Dlatego, aby nie zakłócać gospodarki hormonalnej (która nie pozwoli nam na skuteczną walkę z nawagą), należy stosować zwykłe mydło, które tak samo skutecznie zabija bakterie i zarazki – radzi dr Scott Isaacs.
Ureguluj rytm dnia
Każdy z nas ma swój zegar biologiczny, który reguluje i synchronizuje procesy życiowe zachodzące w organizmie. Jeżeli funkcjonuje on prawidłowo, to pozytywnie wpływa na nasze zdrowie czy samopoczucie.
- Wszystko, co zaburza biologiczny system kontroli czasu, ma negatywny wpływ na hormony, metabolizm i naszą wagę – uważa dr Scott Isaac.
Ekspert radzi, aby uregulować rytm dnia: kłaść się spać i wstawać mniej więcej o podobnej godzinie (nawet w weekendy). Najlepiej spać 7-8 godzin (ale nie dłużej), bo niedobór snu spowalnia metabolizm i podnosi poziom kortyzolu (hormonu stresu), który w rezultacie zwiększa głód.
Ćwicz rano
Niektórzy trenują wieczorem, ale ponoć jeśli ćwiczymy rano, jest bardziej prawdopodobne, że zachowamy rutynę, co pozwoli nam na systematyczność.
- Łatwo jest rozpocząć dzień z planem do zrealizowania wieczorem, ale z drugiej strony jeszcze prościej to pominąć, bo coś nam nagle wypadnie, na przykład wyjście ze znajomymi. Dlatego poranny trening powinien być priorytetem – tłumaczy dr Scott Isaacs.
Ponadto rano jesteśmy wypoczęci, a ćwiczenia, np. bieganie nie tylko pomoże nam schudnąć, ale również odświeży umysł i dotleni organizm, co przełoży się na efektywność w pracy. Amerykańscy naukowcy potwierdzają, że podczas porannego joggingu najszybciej spalane są dodatkowe kalorie.
Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags), na podst. shape.com