Tak obliczysz wiek psa. Mnożenie razy 7 to mit
Nie od dzisiaj wiadomo, że wiek psów liczy się nieco inaczej niż w przypadku ludzi. Do tej pory jednak wiele osób ich lata życia mnożyło przez 7. Teraz okazuje się, że sposób ten był błędny.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego postanowili przyjrzeć się bliżej śladom metylacji w DNA psów. Dzięki temu udało im się ustalić, w jaki sposób należy obliczyć ich wiek, przekładając go na ludzkie lata. Niestety nowa metoda, którą pochwalili się w czasopiśmie Cell Systems, nie należy do najprostszych.
Jak obliczyć wiek psa w ludzkich latach?
Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dla wielu to równoprawny członek rodziny, który traktowany jest niczym dziecko. Wiek tych właśnie zwierzaków liczy się jednak nieco inaczej niż w przypadku ludzi. Ma to związek przede wszystkim z ich rozwojem biologicznym, który w poszczególnych latach znacznie się od siebie różni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Doda o swojej miłości do zwierząt i chorobie pieska.
Nie wszyscy wiedzą, że w ciągu pierwszych pięciu latach rozwijają się one najszybciej. Później proces ten jednak nieco zwalnia.
Profesor Trey Ideker oraz jego zespół postanowili raz na zawsze rozwiać wątpliwości właścicieli czworonogów, układając specjalne równanie, dzięki któremu można obliczyć wiek psa w ludzkich latach. Wygląda ono tak:
16 ln(wiek psa) + 31 = wiek w ludzkich latach
Warto wiedzieć, że "ln" oznacza logarytm naturalny. Jak jednak dokonać obliczeń? Przyda nam się specjalistyczny kalkulator, np. w telefonie, ponieważ nie w każdym znajdziemy funkcję "ln".
Najpierw wprowadzamy rzeczywisty wiek psa i wciskamy przycisk "ln". Następnie mnożymy przez 16 i na koniec dodajemy 31. Otrzymany wynik to wiek psa w ludzkich latach.
Jesteśmy ciekawi twojej opinii. Wypełnij ankietę dotyczącą zdrowego stylu życia. Znajdziesz ją TUTAJ.
Jak dbać o psa?
Wielu właścicielom czworonogów zależy na tym, by ich psy żyły jak najdłużej. W przypadku większych ras niestety nie mamy zbyt dobrych wiadomości. Niestety naukowcy już dawno udowodnili, że zwierzęta te często zmagają się z poważnymi problemami ze zdrowiem, przez co umierają znacznie szybciej niż pupile w mniejszych rozmiarach.
Właśnie dlatego to niezwykle ważne, by zapewnić psu, zarówno mniejszemu, jak i większemu, odpowiednie warunki do życia. Chcąc spędzić z nim jak najwięcej czasu, trzeba zadbać o jego aktywność fizyczną i psychiczną, pielęgnację, dietę oraz nie zapominać o regularnych wizytach u weterynarza.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl