W Polsce jest wszędzie. Mało kto wie, czego szuka w ogrodzie

Często mylimy go z wężem. Jednak ten gatunek jest powolny i zupełnie niegroźny, a nawet przydatny. Na jego widok nie warto się wzdrygać - obecność padalca to dobry znak. Szuka w nim pożywienia, a jego przysmakiem są znienawidzone przez ogrodników ślimaki.

Jak rozpoznać padalca?
Jak rozpoznać padalca?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

28.07.2024 | aktual.: 28.07.2024 12:57

Padalec jest gadem, a konkretnie beznogą jaszczurką. Ma walcowate ciało, które osiąga nawet do 50 cm długości. Głowa i ogon nie są w zasadzie wyodrębnione od tułowia. Pokryty jest łuskami. Padalec zwyczajny jest zazwyczaj brunatny – samice wyróżniają się podbrzuszem czarnym, a samce żółtym.

Jak odróżnić padalca od węża?

Nie jest jadowity, porusza się powolnie. Padalca zwyczajnego można spotkać na terenie całej Polski. Ludzie często się go boją ze względu na rzekome podobieństwo do żmii zygzakowatej. Jak rozróżnić te dwa gatunki? Głowa żmii jest wyraźnie oddzielona od tułowia, które zdobi zygzakowata pręga. U padalca jest ona natomiast blada i prosta. Ponadto ogon padalca jest często w fazie regeneracji, a u żmii jest on zdrowy i wygląda normalnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Padalec zjada ślimaki

Padalca nie warto przeganiać z ogrodu nie tylko dlatego, że jest niegroźny, ale ze względu na to, czym się żywi. Jego pożywieniem są między innymi ślimaki nagie, które sieją spustoszenie w naszych ogrodach.

Dodatkowo warto wiedzieć, że w sezonie wiosenno-letnim 2024 mamy do czynienia z inwazją ślimaków luzytańskich, o czym poinformował w mediach społecznościowych Karkonoski Park Narodowy. Ślimaki te nie tylko są wszystkożerne i chętnie zjadają liście, owoce, warzywa, kwiaty czy małe bezkręgowce, ale również stanowią zagrożenie dla naszych pupili.

"Śliniki luzytańskie mają status małoinwazyjny, choć dają się we znaki właścicielom upraw, ale przenoszą też pasożytnicze nicienie jak Angiostrongylus vasorum, które pasożytują w tętnicach płucnych i sercach psowatych i kotowatych, w tym psów, lisów i wilków" – poinformował na Facebooku Karkonoski Park Narodowy. Padalec w ogrodzie pozwoli się z nimi uporać.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz ciekawą historię, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam je przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
gadjaszczurkaślimak
Komentarze (15)