Nie wyrzucaj ich na śmietnik. Pomogą zwalczyć chwasty
Chwasty potrafią być prawdziwym utrapieniem dla każdego miłośnika roślin. Jeśli chcesz cieszyć się pięknem kwiatów i zdrowych warzyw bez większego wysiłku, skorzystaj z tych porad. Z łatwością zadbasz o swój ogród.
Nie jest tajemnicą, że niechciane "zielsko" odbiera wartościowym roślinom miejsce w ogrodzie i składniki odżywcze. Ciągłe pielenie to żmudne i ciężkie zajęcie. Ale spokojnie, walka z chwastami nie musi być skomplikowana ani czasochłonna. Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w tej kwestii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak pozbyć się chwastów bez pielenia?
Ściółkowanie kartonami to jeden z najprostszych i najbardziej ekologicznych sposobów na walkę z chwastami. W myśl zasady zero waste ograniczysz tym samym produkcję śmieci. Niepotrzebne kartony nie wylądują na śmietniku, tylko dostaną "drugie życie".
Zanim rozpoczniesz proces ściółkowania, pozbądź się plastikowych taśm klejących z przygotowanych kartonów. Rozłóż papierowe elementy na powierzchni gleby tam, gdzie chcesz ograniczyć wzrost niepożądanych roślin. Możesz je zastosować nie tylko na grządkach, ale też w tunelach foliowych.
Kartony zadziałają jak bariera ochronna. Zatrzymają światło słoneczne, co skutecznie zahamuje rozwój chwastów. Rozłóż je płasko na ziemi, aby dokładnie pokryły teren i utworzyły coś na kształt maty. Nie zostawiaj szparek. Pojedyncze sztuki muszą ściśle przylegać jedna do drugiej, by nie tworzyły się prześwity. Dzięki temu chwasty się nie wybiją. Miejsca narażone na działanie wiatru zabezpiecz ciężkimi kamieniami.
Kartony poprawią żyzność gleby w twoim ogrodzie i dobrze przygotują ją pod uprawę. Możesz dodatkowo nałożyć warstwę kompostu lub naturalnej ściółki wokół kwiatów i grządek warzywnych, co pomoże poprawić strukturę ziemi. Tym samym wspomożesz wzrost roślin, o które wyjątkowo chcesz zadbać.
Triki na zwalczenie pojedynczych skupisk chwastów
Niektóre chwasty mają silne korzenie, które trudno usunąć. Inne zaś produkują ogromną ilość nasion, co sprawia, że walka staje się jeszcze trudniejsza. Rośliny takie jak pokrzywa, mniszek lekarski czy rdest mogą zdominować ogród w krótkim czasie.
Jednym z najprostszych rozwiązań jest stosowanie wrzątku. Gorąca woda skutecznie zabija niechciane rośliny. Wystarczy polać nią miejsca, gdzie pojawiły się skupiska chwastów.
Kolejną metodą jest wykorzystanie octu i soli. Miejsca pokryte niechcianym "zielskiem", z powodzeniem możesz potraktować octem spirytusowym. Pamiętaj jednak, aby uważać na rośliny uprawne - ocet działa również na nie. Natomiast sól, rozpuszczona w wodzie i aplikowana miejscowo potrafi skutecznie niszczyć korzenie chwastów. Należy jednak zachować ostrożność. Nadmiar soli może uszkodzić glebę.
Oprysk tego typu możesz przygotować z jednego litra wody, jednej szklanki octu (250 ml) oraz ½ szklanki soli. Proporcja octu do wody do w tym przypadku 1:4. Możesz też zmieszać wodę z samym octem, wtedy proporcja wyniesie 2:1. Najlepiej wykonać opryski jeszcze przez rozpoczęciem sezonu, gdy chwasty nie zdążą zakwitnąć.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.