Nie wyrzucaj tego! Te produkty możesz zjeść spokojnie po terminie

Polacy marnują kilka ton jedzenia rocznie. Te przerażające statystyki mogą świadczyć o niewiedzy na temat terminów ważności, ponieważ nie każdy produkt, któremu skończył się okres przydatności, musi wylądować w koszu. Zobacz, co śmiało możesz zjeść mimo upływu daty spożycia.

Sprawdzanie terminu ważności jedzenia.
Sprawdzanie terminu ważności jedzenia.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Carlos Gawronski

23.10.2024 19:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najczęstszy błąd marnowania żywności

Powodem, dla którego większość z nas wyrzuca jedzenie, jest przegapienie terminu, w którym dany produkt nadaje się do skonsumowania. Jednak niepoprawne czytanie etykiet to nasza kolejna nieuwaga, przez którą żywność trafia do śmietnika. Duża część z nas mylnie interpretuje dwa sformułowania: "należy spożyć do…" i "najlepiej spożyć przed…".

Określenie "należy spożyć do..." oznacza datę, po której przekroczeniu, produkt nie będzie nadawał do zjedzenia. Takie oznaczenia najczęściej można spotkać na tych najmniej trwałych produktach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Natomiast "najlepiej spożyć przed…" mówi nam, że po przekroczeniu danego terminu, żywność jest nadal zdatna do spożycia. Data, która znajduje się na opakowaniu, oznacza pewnego rodzaju gwarancję tzn., że produkt po tym czasie może zmienić zapach, konsystencję czy kolor, jednak wciąż jest do zjedzenia. Najważniejsze, żeby był przechowywany zgodnie z zaleceniami.

Te produkty zjesz po terminie ważności

Wśród produktów, które zjemy po terminie ważności, głównie znajdują się te suche. Są to m.in.: mąka, przyprawy, płatki owsiane, kasze, ryż, kawa, herbata, sucha fasola, suchy makaron, sól i cukier, suche przekąski. Wśród produktów w puszkach czy słoikach, które także będą jadalne, są to np.: ocet, miód, olej, konserwy, marynaty, dżem i pikle.

Wszystko uzależnione jest także od przechowywania danych produktów. Jednak w momencie kiedy opakowanie jest dziurawe lub pęknięte, puszka jest wybrzuszona, pojawiła się pleśń czy po otwarciu wydostaje się podejrzany zapach, wtedy produkt nie będzie nadawał się do zjedzenia.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)