Nie zabieraj do toalety. Chirurg proktolog mówi o konsekwencjach

Wiele osób w toalecie korzysta ze smartfona. Przeglądamy wtedy media społecznościowe, czytamy wiadomości albo odpisujemy na maile. Zdaniem dr Karen Zaghiyan, chirurga proktologa, takie postępowanie może wywołać poważne schorzenie.

Zbyt długie korzystanie z toalety nie jest zdrowe
Zbyt długie korzystanie z toalety nie jest zdrowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

03.08.2023 | aktual.: 03.08.2023 09:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Smartfon stał się nieodłączną częścią naszego życia. Dzięki niemu możemy komunikować się z bliskimi, przejrzeć najnowsze wiadomości, zagrać w grę, a nawet obejrzeć film czy serial. Wiele osób dosłownie się z nim nie rozstaje - nawet w trakcie wizyty w toalecie, co niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Korzystasz z telefonu w toalecie? Narażasz się na poważną chorobę

Dr Karen Zaghiyan to amerykańska chirurg proktolog. W rozmowie z serwisem Daily Star wyjaśniła, dlaczego nie powinniśmy korzystać z telefonu, siedząc na toalecie.

"Hemoroidy to zbiór żył wchodzących i wychodzących z odbytu. Każdy z nas je ma, rodzimy się z nimi. Długie siedzenie i scrollowanie telefonu może przyczynić się do tego, że hemoroidy stają się nabrzmiałe krwią, wywołując ból i dyskomfort, a niekiedy krwawienie". Wskazują na to przeprowadzane badania kliniczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Statystycznie co drugi Polak ma problemy z hemoroidami. Najczęściej występują u osób prowadzących siedzący tryb życia, czyli pracowników biurowych, graczy komputerowych i kierowców. Jak rozpoznać, że doszło do stanu zapalnego? Pojawią się zaparcia, a wypróżnianie będzie niekomfortowe, wręcz bolesne - może dojść nawet do krwawienia. Konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

Telefon jest tak brudny, jak spłuczka w toalecie publicznej

W 2017 roku na zlecenie NHS, brytyjskiego odpowiednika NFZ, przeprowadzono badania na telefonach studentów. Okazało się, że na większości z nich znajdowały się bakterie kałowe, a także bakteria E.coli, która wywołuje ból brzucha, wymioty, a nawet krwawą biegunkę. Dlatego też powinniśmy wstrzymać się ze scrollowaniem telefonu w czasie korzystania z toalety. Dzięki temu ograniczymy kontakt z chorobotwórczymi zarazkami.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Komentarze (30)