Niedobór witaminy D: objawy, skutki. Jak uzupełnić poziom witaminy D?
Niedobór witaminy D to wśród mieszkańców naszego rejonu geograficznego częsta przypadłość. Dowiedz się, jakie są objawy niedoboru witaminy C, skutki i czy faktycznie jest się czym martwić.
Niedobór witaminy D – objawy
Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie odpowiada przede wszystkim za mocne kości, zdrowe zęby, odpowiednią przemianę materii, dobrą pracę układu krążenia oraz niższą zapadalność na nowotwory. Nadmiar witaminy D w organizmie to przeciwny kraniec kontinuum, na którym się tutaj skupimy, ale również powszechny problem.
Przyjrzyjmy się najpopularniejszym objawom niedoboru witaminy D. To głównie:
- Stany depresyjne, okresy przygnębienia, apatii.
- Nadmierne rozdrażnienie.
- Bezsenność albo okresy nadmiernej senności.
- Brak apetytu.
- Obniżenie wydolności oraz wytrzymałości.
- Osłabienie mięśni.
- Obniżenie progu wytrzymałości na ból.
- Słabsze kości, czego bezpośrednio zauważalnym efektem są złamania.
Niedobór witaminy D – skutki
Brak witaminy D pociąga za sobą naprawdę poważne skutki zdrowotne, chociaż niepokojąco brzmią już same objawy. Przede wszystkim u osób dorosłych z niedoborem witaminy D występuje rozmiękanie kości, czyli osteomalacja oraz osteoporoza. Postępują kurcze mięśni i problemy z samodzielnym poruszaniem się.
Wskutek niedoboru witaminy D przyspieszają procesy starzenia, a także gwałtownie rośnie ryzyko zapadnięcia na poważne choroby:
Skutkiem niewystarczającej ilości słonecznej witaminy jest także otyłość oraz zapadalność na nowotwory. W przypadku, gdy kobieta ciężarna nie dba o właściwy poziom witaminy D w organizmie, zaburza się rozwój mózgu u dziecka, a w konsekwencji pojawiają się schizofrenia czy autyzm. Niedobór witaminy D u małych dzieci wywołuje natomiast krzywicę.
Norma witaminy D – jak uzupełnić niedobór?
Zawartość witaminy D najlepiej jest sprawdzić na badaniach krwi. To szybkie badanie z oznaczeniem poziomu słonecznej witaminy do drogich nie należy, a na wyniki nie czeka się długo.
Normą witaminy D jest 70-100 ng/ml, a za zdecydowane działanie trzeba wziąć się od razu przy wyniku poniżej 30 jednostek. Nasz rejon świata i tak ma wskazaną suplementację w miesiącach pomiędzy wrześniem a kwietniem, kiedy to ilość słońca jest jeszcze mniejsza niż zazwyczaj. I kolejny powód do zmartwień dla północnych Europejczyków.
Sama dieta to za mało, więc w przypadku objawów niedoboru witaminy D i jej stwierdzenia warto kupić suplementy w aptece. Spośród produktów żywnościowych z najwyższą zawartością witaminy D zdecydowanie warto wymienić:
Poza tym przez cały rok trzeba korzystać ze słonecznej pogody i chodzić na długie spacery. Ale w żadnym wypadku nie mylmy naturalnych promieni słonecznymi ze "słońcem" z solarium, które w ogóle nie przypomina prawdziwego, będąc jednocześnie kilkanaście razy bardziej szkodliwym dla skóry.