FitnessNiemiarowość (uczucie kołatania serca)

Niemiarowość (uczucie kołatania serca)

Któż z nas choć raz w życiu nie doznał tego objawu, budzącego, zwłaszcza u ludzi młodych tak wiele emocji! Zanim przedstawię poszczególne objawy, warto na początek wymienić sytuacje niechorobowe, w których każde serce ma prawo do niemiarowej, przyspieszonej pracy.

10.03.2006 | aktual.: 15.03.2006 14:22

Któż z nas choć raz w życiu nie doznał tego objawu, budzącego, zwłaszcza u ludzi młodych tak wiele emocji! Zanim przedstawię poszczególne objawy, warto na początek wymienić sytuacje niechorobowe, w których każde serce ma prawo do niemiarowej, przyspieszonej pracy.
Są to:

  1. wszelkiego rodzaju emocje (pozytywne i negatywne);
  2. wysiłek fizyczny;
  3. wysoka temperatura ciała i otoczenia (gorączka, upał);
  4. popularne używki (mocna herbata, kawa, alkohol) oraz używki
  5. zakazane (narkotyki);
  6. niektóre leki.

Zaburzenia rytmu są szerokim działem w kardiologii, o dość złożonej diagnostyce. Podstawowym bowiem warunkiem rozpoznania arytmii, jest jej utrwalenie w postaci zapisu EKG, co nie zawsze się udaje.

Nie chcę w tym miejscu omawiać zaburzeń rytmu od strony patofizjologicznej (będzie to zrobione w dziale Arytmie), lecz pragnę zwrócić uwagę na następujące aspekty Twojej arytmii, które obserwuj w każdym momencie jej wystąpienia:

Okoliczności arytmii
Czy Twoja arytmia pojawia się w pewnych fizjologicznych sytuacjach (o których pisano powyżej), czy potrafi również wystąpić, gdy odpoczywasz sobie w fotelu?

Początek i koniec
Czy arytmia pojawia się i kończy nagle, czy może nie ma wyraźnego początku i końca, zaczyna się i kończy stopniowo przyspieszając i zwalniając?

Objawy towarzyszące
Czy arytmia jest poprzedzona bólem w klatce piersiowej, czy ból pojawia się w trakcie arytmii? (jest to szczególnie ważne dla osób z podejrzeniem lub rozpoznaną chorobą wieńcową). Czy pojawiają się inne objawy takie jak duszność, pocenie się, blednięcie skóry.

Regularność
Zwróć uwagę badając puls lub przykładając rękę do klatki piersiowej, czy arytmia jest miarowa, tzn. czy odstępy między kolejnymi uderzeniami są równe. Jeżeli zaobserwujesz niemiarowość, to postaraj się zapamiętać sekwencję uderzeń (np. po 2 szybkich uderzeniach pauza, potem znowu 2 szybkie itd.).

Utrata przytomności
Czy w trakcie arytmii straciłeś przytomność? Poczucie osłabienia w trakcie niemiarowości jest zjawiskiem częstym. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które arytmie są groźne, które banalne. Zależy to od stanu ogólnego Twojego serca. Łagodna arytmia, jaką jest migotanie przedsionków u pacjenta bez istotnego uszkodzenia serca, nie wywołuje istotnych objawów ogólnych. Dla chorego obciążonego przebytym, rozległym zawałem może być stanem zagrożeniem życia.

O ocenę do jakiej kategorii zalicza się Twoja arytmia i Twoje serce zapytaj się swojego lekarza.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)