Nietypowe przywileje królowej Elżbiety II
Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Jej praca trwa od 1952 roku. Zgodnie z konstytucją funkcja królowej jest ważną składową brytyjskiego systemu władzy, jednak w praktyce to rola symboliczna.
Do najważniejszych uprawnień monarchini należy prawo weta (ostatnio skorzystała z tego Anna Stuart w 1707 roku). Jest ona również zwierzchnikiem sił zbrojnych z możliwością decydowania o wojnie i pokoju. Mianuje także premiera, choć to właściwie tylko formalność, ponieważ zostaje nim i tak lider partii, która zwyciężyła wybory. W razie gdyby żadna z partii nie otrzymała większości głosów w Izbie Gmin, królowa lub król może powołać koalicję. Taka sytuacja miała miejsce ostatnio w 1940 roku, gdy Jerzy VI mianował na premiera Winstona Churchilla.
Oprócz tych istotnych uprawnień, monarchini cieszy się także pewnymi przywilejami, które można uznać za nietypowe, ale bardzo ułatwiające życie. Oto najciekawsze z nich.
Odwołanie rządu Australii
Elżbieta II jako oficjalny przywódca Australii ma prawo odwołać rząd tego kraju. Przynajmniej w teorii: jak wyglądałoby to w praktyce, i czy Australijczycy dopuściliby taką możliwość – do tej pory nie zostało zweryfikowane.
Nie może zostać aresztowana
Królowa posiada immunitet chroniący przed oskarżeniem, więc nie może zostać aresztowana. Wynika z faktu, że angielskie sądy podlegają jej urzędowi, musiałaby więc oskarżać samą siebie. Monarchini nie może także być zmuszona do składania w sądzie zeznań.
Podwójne urodziny
Królowa obchodzi urodziny dwa razy do roku. Jedna uroczystość odbywa się 21 kwietnia, w rocznicę jej narodzin, natomiast oficjalne obchody odbywają się w wybrany weekend czerwca. W tym roku przypadają one na 11 czerwca.
Podróż bez paszportu
Paszport i inne dokumenty potwierdzające tożsamość nie są czymś, co powinno zaprzątać głowę Elżbiety II podczas podróży. Tak samo, jak w przypadku prawa jazdy, wydaje się je w imieniu monarchy.
Nie potrzebuje prawa jazdy
Królowa może prowadzić samochód nie posiadając prawa jazdy. Dlaczego? Ponieważ dokument wydawany jest w jej imieniu. Stwierdzono, że w takim razie może ona sobie udzielić pozwolenia ustnego. Warto wspomnieć, że Elżbieta II w ramach pomocniczej służby kobiet podczas II wojny światowej była kierowcą ciężarówki. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że monarchini nie musi używać tablic rejestracyjnych.
Ma własny bankomat
Elżbieta II nie musi się fatygować do bankomatu ani nawet wysyłać z domu służby. W piwnicy Buckingham Palace bank Coutts zamontował dla niej prywatny bankomat.