Niezwykła kobieta twarzą 10. Brave Festival
Wybrała życie ascetki, z dala od chaosu codziennego świata. To wymaga siły
i prawdziwego współczucia – hinduskie kobiety bardzo rzadko wybierają drogę sādhu. To ona została twarzą tegorocznego Brave Festival, którego tematem jest „Święte ciało”. 10. edycja wydarzenia ruszy 4 lipca we Wrocławiu.
Wybrała życie ascetki, z dala od chaosu codziennego świata. To wymaga siły i prawdziwego współczucia – hinduskie kobiety bardzo rzadko wybierają drogę sādhu. To ona została twarzą tegorocznego Brave Festival, którego tematem jest „Święte ciało”. 10. edycja wydarzenia ruszy 4 lipca we Wrocławiu.
Zdjęcie, które zostało twarzą 10. edycji Brave Festival, zrobił fotograf Laurent Auxietre w znanym z hinduskich i buddyjskich świątyń Katmandu w 2007 roku. Kobieta ze zdjęcia ma na imię Sabrida. Fotograf nie poznał jej wieku. Udało się mu tylko ustalić, że rozpoczęła wędrówkę po śmierci męża. Życie ascetki wybrała dawno, bo 17 lat temu. Od tamtego czasu nie obcina włosów i żyje w świętości. Sabrida jest jedną z nielicznych kobiet, które zdecydowały się na takie życie.
Portret sādhu
Zdjęcie kojarzone z najnowszą edycją wybrano nieprzypadkowo. – Zamknięte oczy Sabridy to znak kontemplacji. One nie poszukują zewnętrznych atrakcji i przypominają, że modlitw się nie krzyczy, tylko kieruje do własnego wnętrza. To rozmowa z samym sobą – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival, który wybrał Sabridę na twarz tegorocznej edycji festiwalu. - Być może gdyby otworzyła oczy, to nie bylibyśmy przygotowani na jej pełne współczucia spojrzenie. Sabrida żyje ściśle według zasad swojej religii, a równocześnie na uboczu hinduskiego społeczeństwa. W Indiach na takie osoby mówi się sādhu - z sanskrytu znaczy to „dobry człowiek”. Sādhu jest wędrującym ascetą, który wybrał życie na uboczu społeczeństwa, żeby skupić się na praktykach duchowych. Poprzez medytację i modlitwę dąży do wyzwolenia lub inaczej: oświecenia. Jest darzony szacunkiem i uznaniem lokalnej społeczności - pomaga napotkanym mieszkańcom, błogosławi ich, łagodzi rodzinne konflikty.
Niecodzienny festiwal
Hinduska ascetka uosabia to, na czym skupi się najnowsza edycja Brave Festival, której tematem zostało „Święte ciało”. Wydarzenie przybliży zarówno ginącą kulturę występujących artystów, jak i sztukę współczesną, która z dawnych obrzędów czerpie i przekształca je na nowy język. W tym roku festiwal będzie silnie czerpał z tradycji Indii.