Nigdy nie zabijaj pająków. Ekspert wyjaśnia powód

Nigdy nie zabijaj pająków. Ekspert wyjaśnia powód

Zabijanie pająków w domu to zły pomysł
Zabijanie pająków w domu to zły pomysł
Źródło zdjęć: © Getty Images
16.08.2023 15:08

Obecność pająków w domu może być irytująca – a dla niektórych nawet dosyć przerażająca. Mimo to warto zrezygnować z zabijania ich. Powody wyjaśnił ekspert, Matt Bertone, pracownik działu entomologii na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej.

Strach przed pająkami, czyli arachnofobia, to dość często spotykany przykład tzw. fobii specyficznej. Jest to rodzaj zaburzenia lękowego, który polega na odczuwaniu irracjonalnego, silnego i nieproporcjonalnego do zagrożenia strachu w obliczu konkretnych sytuacji, przedmiotów czy zwierząt.

Osoba dotknięta arachnofobią będzie odczuwać bardzo nieprzyjemny lęk, a nawet przerażenie na widok pająka. Uczucia wywołuje już sam wygląd pajęczaka, ale również przekonanie, że jest groźny dla zdrowia i życia.

Zabijanie pająków? To zły pomysł

Pająki nie muszą jednak wywoływać aż tak skrajnych emocji. Wiele osób zwyczajnie odbiera je jako nieprzyjemne i kiedy tylko widzi je w domu, ma ochotę natychmiast się ich pozbyć. Niemal odruchowo wciągamy je odkurzaczem albo zabijamy butem. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to dobry pomysł. Przekonuje o tym ekspert, Matt Bertone, pracownik działu entomologii na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego zabijanie pająków to błąd? Są one ważną cechą ekosystemu w pomieszczeniach. Dzieje się tak głównie dlatego, ponieważ pomagają odstraszyć inne szkodniki. Aby zobaczyć, jak ważne są pająki w naszych domach, Bertone i jego zespół badaczy przeprowadzili ankietę 50 domów w Karolinie Północnej w USA. Chcieli zbadać różnorodność stawonogów w domach podmiejskich i miejskich.

Nie zabijaj pająków. Ekspert wyjaśnia powód

Naukowcy odkryli, że wszystkie były odwiedzane przez pajęczaki. Najczęściej występującymi gatunkami były pająki pajęczynowe oraz piwniczne. Ten drugi gatunek czasami opuszcza swoje sieci, żeby polować na inne pająki na swoim terenie. W większości pokarmem nielubianych pajęczaków są jednak inne "uciążliwe" robaki, na przykład komary.

- Zabicie pająka nie tylko kosztuje pajęczaka jego życie, ale może zabrać ważnego drapieżnika z twojego domu – ostrzega Bertone na łamachdailystar.co.uk. Przekonuje też, że pająki "tak naprawdę wolą unikać ludzi" i dodaje, że "to ludzie są dla pająków znacznie bardziej niebezpieczni niż odwrotnie". Mimo wszystko, jeśli nie chcemy, żeby pajęczaki żyły w naszych mieszkaniach, najlepiej będzie złapać je i wypuścić na zewnątrz.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta