Trwa ładowanie...

Nikotyna może bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju raka piersi

Wiązanie nikotyny do nikotynowego receptora acetylocholiny nie tylko uzależnia od palenia, ale może również bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju raka piersi - ostrzegają naukowcy z Tajwanu na łamach pisma "The Journal of the National Cancer Institute".

Share
Nikotyna może bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju raka piersi
Źródło: sxc.hu
duywe8g

Wiązanie nikotyny do nikotynowego receptora acetylocholiny nie tylko uzależnia od palenia, ale może również bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju raka piersi - ostrzegają naukowcy z Tajwanu na łamach pisma "The Journal of the National Cancer Institute". Palenie papierosów jest znanym czynnikiem ryzyka zachorowania na rozmaite rodzaje nowotworów.

Ponieważ składniki papierosów są w większości związkami rakotwórczymi, niewiele wiadomo na temat mechanizmu działania samej nikotyny podczas powstawania komórek raka.

duywe8g

Wiadomo natomiast, że palenie zwiększa znacząco ryzyko zachorowania na raka piersi. Naukowcy z Taipei Medical University chcieli sprawdzić, jak na poziomie komórkowym nikotyna wpływa na rozwój raka piersi.

Przebadali 276 próbek tego nowotworu od anonimowych pacjentów szpitala w Taipei i odkryli, że komórki raka piersi mają znacząco podwyższoną ekspresję genu kodującego jedną z podjednostek receptora nikotynowego acetylocholiny (alfa9-nAchR).

Ekspresja podjednostki alfa 9 tego receptora była tym wyższa, im bardziej zaawansowane stadium nowotworu.

Ponadto autorzy pracy odkryli, że obniżenie poziomu podjednostki alfa 9 nAChR hamuje wzrost raka w warunkach laboratoryjnych, a zwiększenie poziomu tej podjednostki receptora lub ekspozycja komórek piersi na nikotynę promuje rozwój raka. (PAP)

duywe8g

Podziel się opinią

Share
duywe8g
duywe8g