FitnessNikotyna może bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju raka piersi

Nikotyna może bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju raka piersi

Nikotyna może bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju raka piersi
Źródło zdjęć: © sxc.hu

25.08.2010 14:21, aktual.: 26.08.2010 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiązanie nikotyny do nikotynowego receptora acetylocholiny nie tylko uzależnia od palenia, ale może również bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju raka piersi - ostrzegają naukowcy z Tajwanu na łamach pisma "The Journal of the National Cancer Institute".

Wiązanie nikotyny do nikotynowego receptora acetylocholiny nie tylko uzależnia od palenia, ale może również bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju raka piersi - ostrzegają naukowcy z Tajwanu na łamach pisma "The Journal of the National Cancer Institute". Palenie papierosów jest znanym czynnikiem ryzyka zachorowania na rozmaite rodzaje nowotworów.

Ponieważ składniki papierosów są w większości związkami rakotwórczymi, niewiele wiadomo na temat mechanizmu działania samej nikotyny podczas powstawania komórek raka.

Wiadomo natomiast, że palenie zwiększa znacząco ryzyko zachorowania na raka piersi. Naukowcy z Taipei Medical University chcieli sprawdzić, jak na poziomie komórkowym nikotyna wpływa na rozwój raka piersi.

Przebadali 276 próbek tego nowotworu od anonimowych pacjentów szpitala w Taipei i odkryli, że komórki raka piersi mają znacząco podwyższoną ekspresję genu kodującego jedną z podjednostek receptora nikotynowego acetylocholiny (alfa9-nAchR).

Ekspresja podjednostki alfa 9 tego receptora była tym wyższa, im bardziej zaawansowane stadium nowotworu.

Ponadto autorzy pracy odkryli, że obniżenie poziomu podjednostki alfa 9 nAChR hamuje wzrost raka w warunkach laboratoryjnych, a zwiększenie poziomu tej podjednostki receptora lub ekspozycja komórek piersi na nikotynę promuje rozwój raka. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
nikotynapapierosyrak
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (6)