Budzisz się o 2-3 w nocy? Organizm wysyła ważny sygnał
Budzenie się w środku nocy bez wyraźnej przyczyny może być sygnałem zaburzeń, których nie należy ignorować. Jeśli sytuacja się powtarza, to znak że organizm próbuje coś zakomunikować. Wówczas warto przyjrzeć się bliżej swojemu zdrowiu.
Zdrowy, nieprzerwany sen jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To czas, w którym ciało się regeneruje, a układ nerwowy odpoczywa. Zaburzenia snu, takie jak regularne wybudzanie się w nocy, mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.
Jedną z częstszych przyczyn takich pobudek może być nieprawidłowy poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego między innymi za regulację rytmu dobowego.
Dlaczego budzę się o 3 w nocy?
Budzenie się w nocy, szczególnie między godziną 2 a 3, zazwyczaj może być związane z wysokim poziomem kortyzolu, czyli hormonu stresu. Kortyzol, wytwarzany przez korę nadnerczy, reguluje m.in. poziom glukozy we krwi i ma działanie przeciwzapalne. Jego przewlekle podwyższony poziom może prowadzić do poważnych zaburzeń, takich jak cukrzyca typu 2 czy zespół Cushinga.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poranna drzemka. Jak spać, by obudzić się wypoczętym?
Podwyższony poziom kortyzolu może zakłócać sen, prowadząc do nocnych wybudzeń. Hormon ten pobudza układ nerwowy, podnosząc tętno i ciśnienie krwi, co utrudnia ponowne zaśnięcie. Problem może się nasilać przy jednoczesnym niedoborze magnezu, który wspiera produkcję neuroprzekaźników odpowiedzialnych za spokojny sen.
Jak poprawić jakość snu?
Stres to jedna z głównych przyczyn przerywanego snu. Z raportu "Stres pod lupą: jak radzą sobie z nim Polacy?" wynika, że aż 30 procent Polaków codziennie odczuwa stres. Z kolei według badania "Sen Polaków. Straty dla gospodarki. Edycja 2024", 48 procent osób w wieku 25–64 lat deklaruje niezadowolenie z jakości swojego snu.
Aby poprawić jakość snu i ograniczyć nocne wybudzenia, warto więc zacząć od redukcji stresu. Pomocne mogą być regularna aktywność fizyczna, kontakt z naturą oraz rozwijanie pasji, które pozwalają się wyciszyć. Dobrym wsparciem są również techniki relaksacyjne, takie jak medytacja.
Równie ważna jest higiena snu. Należy zadbać o stałe godziny zasypiania, unikać ekranów wieczorem i stworzyć w sypialni spokojne, zaciemnione środowisko. Kofeina, alkohol i ciężkie posiłki przed snem mogą zaburzać rytm dobowy, dlatego warto je ograniczyć. Czasem drobne zmiany w codziennych nawykach przynoszą dużą poprawę jakości snu.
Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Jeśli nocne wybudzenia zdarzają się regularnie, warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić ich przyczynę. Diagnostyka może obejmować m.in. oznaczenie poziomu magnezu, kortyzolu oraz innych kluczowych parametrów zdrowotnych, które mogą wpływać na jakość snu.
W zależności od wyników konieczna może być dalsza konsultacja ze specjalistą – neurologiem, endokrynologiem, kardiologiem, a w niektórych przypadkach także psychiatrą.
Czytaj także: Najlepsza metoda na zaśnięcie. "Odpłyniesz" w 3 minuty
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.