Blisko ludziNowoczesna antykoncepcja

Nowoczesna antykoncepcja

Nowoczesna antykoncepcja
28.04.2005 17:19, aktualizacja: 03.04.2018 15:27

Mamy dobre wiadomości! W maju w Polsce pojawi się nowa tabletka zabezpieczająca przed ciążą.

Do naszych aptek trafia właśnie nowoczesna pigułka o nazwie Yasmin. Jest to preparat hormonalny. Tak jak inne dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne, zawiera estradiol i gestagen – syntetyczne odmiany żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. Hamują one jajeczkowanie i zagęszczają śluz w szyjce macicy. Śluz staje się wtedy nieprzepuszczalny dla plemników, dzięki czemu nie mogą się one przedostać do jajowodu i połączyć z komórką jajową, gdyby ta jakimś cudem została jednak wytworzona.
A na czym polega wyjątkowość tabletki? Przebojem jest całkowicie nowy gestagen. Składnik ten, stworzony z hormonów nadnerczy, działa na organizm kobiety niemal identycznie jak progesteron naturalny. Właśnie to sprawia, że Yasmin nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych w postaci zatrzymania wody w organizmie i wahań wagi, co często zdarza się w przypadku środków hormonalnych. Nowa, przyjazna kobietom pigułka ma także inne plusy:
- skutecznie walczy z przetłuszczaniem się włosów i trądzikiem;
- jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm – nie dokuczają ci np. nudności czy bóle głowy;
- niewielka dawka hormonów nie zaburza przemiany materii, co dodatkowo chroni cię przed przyrostem wagi.
* Masz wybór * W aptekach dostępne są też inne środki hormonalne najnowszej generacji, które powoli wypierają z rynku tradycyjne pianki i globulki plemnikobójcze czy kapturki dopochwowe. Obawiasz się hormonów? Niesłusznie! Lekarze zapewniają, że ich zawartość w nowych preparatach jest tak niska, iż mogą je stosować nawet kobiety karmiące piersią czy palące papierosy. A co najważniejsze, dają one niemal stuprocentową ochronę przed ciążą. Oto metody najbliższe doskonałości.
* Mirena – wkładka z hormonem * To udoskonalona spirala wewnątrzmaciczna. Zaopatrzono ją w pojemniczek z lewonorgestrolem (rodzaj gestagenu). Hormon stopniowo się uwalnia, co wzmacnia działanie antykoncepcyjne spirali.
Zalety. Zabezpiecza przed ciążą aż przez 5 lat. Łagodzi dolegliwości występujące przy mięśniakach. Zmniejsza też ryzyko rozwoju raka macicy.
Wady. W pierwszych miesiącach stosowania wkładki mogą się pojawiać plamienia.
Jeanine – pigułka IV generacji * W aptekach pojawiła się zaledwie przed rokiem. Oprócz małej dawki estradiolu zawiera dienogenest – nowy gestagen, który nie kumuluje się w organizmie kobiety.
*
Zalety.
Nowy hormon podwyższa poziom tzw. dobrego cholesterolu (HDL) we krwi, co jest istotne dla pań o podwyższonym ryzyku chorób serca. U kobiet przed menopauzą dodatkowo reguluje zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Wady. Przez 2–3 pierwsze cykle mogą występować plamienia lub nieregularne krwawienia.

Plasterek Evra * Raz na tydzień przyklejasz plaster np. na ramię, pośladek czy brzuch... i po kłopocie! Plaster stopniowo uwalnia hormony, które przez skórę wnikają do krwi. Po trzech tygodniach robisz przerwę – wtedy pojawia się krwawienie. Potem znowu naklejasz plastry. Można się z nimi kąpać bez obaw – nie odklejają się.
*
Zalety.
O stosowaniu zabezpieczenia musisz pamiętać tylko 3 razy w miesiącu, a nie przez 21 dni, jak przy braniu pigułek. Nawet gdy zapomnisz przykleić nowy plaster, nie ryzykujesz od razu wpadki, bo jesteś chroniona przed ciążą jeszcze 3 dni. Niska dawka hormonów nie obciąża wątroby.
Wady. Czasem plaster podrażnia skórę, dlatego najlepiej co tydzień przyklejać go w innym miejscu.
* Co w najbliższej przyszłości? Implanon* – środek przypomina z wyglądu wykałaczkę. Umieszcza się go pod skórą. Zawiera gestagen chroniący przed ciążą 3 lata.
Seasonelle – pigułka antykoncepcyjna, redukuje liczbę miesiączek do 4 w roku. Tabletkę zażywa się codziennie przez 84 dni, a potem robi się 5 dni przerwy.
Nuva ring – krążek dopochwowy, z którego stopniowo uwalniają się hormony. Kobieta sama umieszcza go w pochwie, a po 21 dniach wymienia na nowy.