Nowoczesne dodatki do domu w różnych stylach: skandynawskim, glamour i prowansalskim

Nowoczesne dodatki do domu w różnych stylach: skandynawskim, glamour i prowansalskim

Nowoczesne dodatki do domu w różnych stylach: skandynawskim, glamour i prowansalskim
Źródło zdjęć: © iStock.com
28.09.2018 10:31, aktualizacja: 13.06.2019 11:12

Dzięki nowoczesnym dodatkom do domu można całkiem odmienić wystrój, któremu wyrazistości nadaje już samo wprowadzenie koloru przewodniego. W aranżacjach coraz częściej da się zauważyć m.in. efemeryczne łapacze chmur i zielone kompozycje w szkle.

Nowoczesne dodatki do domu w stylu skandynawskim

W słynącym z minimalizmu stylu skandynawskim nowoczesne dodatki do domu pojawiają się tylko gdzieniegdzie. Są to pojedyncze, ale skupiające na sobie uwagę akcenty, które nieśmiało wybijają się na tle bieli pomieszanych z szarościami.

Przeważają lekkie lampiony w kształcie charakterystycznych wysokich domków oraz kształty 3D stworzone z drewna albo cienkich drucików, takie jak geometryczne abażury i nóżki do lamp oraz stolików kawowych. W pokojach dziennych urządzanych przez miłośników wnętrz rodem z zimnej północy nie może zabraknąć dywanów i pledów w etniczne wzory, puf obitych grubą dzianiną ani włochatych poduszek poukładanych na fotelach i sofach.

Wśród nowoczesnych dodatków do domu, które pokochali minimaliści, są również skupione w jednym miejscu komplety monochromatycznych (najczęściej czarno-białych) obrazków oprawionych w cienkie, maksymalnie proste ramki. We wnętrzach urządzonych po skandynawsku ważną rolę odgrywają też elementy oświetlenia. Girlandy z lampek choinkowych wiesza się pod sufitami i w zagłówkach łóżek.

Nowoczesne dodatki do domu w stylu glamour

Większość nowoczesnych dodatków do domu nadaje się do ozdobienia wnętrz w stylu glamour, który polega na łączeniu współczesnego designu z detalami o bogatym barokowym wzornictwie. W aranżacjach glamour błysk mebli z modnej płyty MDF współwystępuje z ornamentami wijącymi się na iście pałacowych tapetach w gęste roślinne wzory. Często pojawiają się też oryginalne akcenty w postaci szezlongów czy masywnych łóżek z baldachimem.

Szczególną popularnością cieszą się ekskluzywne dodatki do domu w kolorach złota, srebra, intensywnego różu i fioletu. Pufy i zagłówki łóżek muszą być pikowane, a flakony i ramy luster wysadzane kryształkami. We wnętrzach stylizowanym na nowoczesny pałac powinno występować jak najwięcej szkła. Warto więc stawiać na szklane stoliki, ciężkie kryształowe żyrandole oraz przeszklenia w ściankach działowych. Designerskimi dodatkami do domu urządzonego w stylu glamour są również świeczniki na wysokich nóżkach, które mogą stanąć w pobliżu futurystycznych krzeseł obrotowych o okrągłych siedziskach.

Nowoczesne dodatki do domu w stylu prowansalskim

Oryginalne dodatki do domu sprawiają, że w przestrzeni czterech ścianach tworzy się klimat odzwierciedlający to, co gra w duszy lokatorom. Romantycy, wiecznie będący sercem w urokliwej Prowansji, lubią otaczać się przedmiotami, które wyglądają niczym przywiezione z wiejskiego domu wśród pól lawendy. Są to przede wszystkim:

  • kwieciste zasłony i lambrekiny,
  • doniczki na zioła w kształcie imbryków na herbatę, dzbanków na mleko, metalowych wiaderek bądź konewek,
  • koszyki i schowki z wikliny,
  • malowane na biało skrzynki z drewna,
  • delikatne figurki gipsowe,
  • okrągłe stoliki kawowe na długich pofalowanych nóżkach,
  • lustra w rzeźbionych ramach.

Nowoczesne dodatki do domu urządzonego zgodnie z zasadami stylu prowansalskiego występują przede wszystkim w kolorach: białym, beżowym, oliwkowym, jasnożółtym, błękitnym i oczywiście lawendowym. Każdy miłośnik magicznych wnętrz, w których czuć melancholijną atmosferą południa Francji, powinien zaopatrzyć się w mebel zwany konsolą. Dosunięty blisko ściany tworzy on miejsce do wyeksponowania dekoracji: stojących zegarów, wazonów z kwiatami i rzeźb.