FitnessNowy sposób na walkę z otyłością

Nowy sposób na walkę z otyłością

Nowy lek na cukrzycę typu 2 pomaga schudnąć skuteczniej niż jeden z wiodących leków odchudzających - wynika z duńskich badań, które opublikował tygodnik "Lancet".

Nowy sposób na walkę z otyłością
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

15.11.2009 | aktual.: 14.05.2010 21:17

Nowy lek na cukrzycę typu 2 pomaga schudnąć skuteczniej niż jeden z wiodących leków odchudzających - wynika z duńskich badań, które opublikował tygodnik "Lancet".

Lek nosi nazwę liraglutyd i zawiera analog ludzkiego hormonu z grupy inkretyn - GLP-1. Jak wyjaśnia prowadzący najnowsze badania prof. Arne Astrup z Wydziału Żywienia Człowieka na Uniwersytecie w Kopenhadze, GLP-1 jest wytwarzany w jelicie cienkim po spożyciu posiłku. Sygnalizuje on trzustce, by wyprodukowała więcej insuliny, a mózgowi, że jesteśmy syci i powinniśmy przestać jeść. Problem polega na tym, że jest on eliminowany z krwiobiegu w przeciągu minut. Analog GLP-1 zawarty w liraglutydzie jest zmodyfikowany tak, by utrzymywać się we krwi przez cały dzień.

Liraglutyd jest nowym lekiem stosowanym w terapii cukrzycy typu 2, która jest związana głównie z otyłością i towarzyszącą jej opornością tkanek na insulinę. Lek działa u cukrzyków wielokierunkowo - nie tylko reguluje poziom glukozy we krwi, ale też jako jeden z nielicznych leków na to schorzenie nie powoduje tycia, a wręcz sprzyja odchudzaniu.

Aby sprawdzić jego skuteczność w leczeniu otyłości naukowcy duńscy przez 20 tygodni prowadzili badania wśród 564 pacjentów w wieku 18-65 lat, którzy byli otyli - mieli wskaźnik masy ciała od 30 do 40. Podzielono ich na trzy grupy. Jedna zażywała liraglutyd, druga wiodący obecnie lek na otyłość - orlistat, który działa poprzez zmniejszanie wchłaniania tłuszczów, a trzecia placebo. Wszyscy badani przeszli też na dietę odchudzającą o bardzo ograniczonej kaloryczności (500 kcal) i mieli za zadanie regularnie ćwiczyć.

Okazało się, że w okresie badań ponad trzy czwarte pacjentów zażywających liraglutyd w dawce 3 mg straciło 5 proc. masy ciała, w grupie stosującej orlistat korzyść taką odniosło 44 proc. leczonych, a w grupie placebo - 30 proc. Innymi słowy, pacjenci otrzymujący liraglutyd mieli niemal dwukrotnie większe szanse na schudnięcie niż osoby leczone orlistatem.

W komentarzu odredakcyjnym dr George Bray z wydziału leczenia otyłości na Uniwersytecie Stanu Luizjana uznał za optymistyczne to, że w obliczu światowej epidemii otyłości pojawia się szansa na nową generację leków odchudzających.

Specjalista zastrzega jednak, że trzeba będzie jeszcze ustalić czy zastosowanie tego leku w terapii otyłości będzie możliwy do przyjęcia dla pacjentów. Liraglutyd musi być wstrzykiwany codziennie, bo jest rozkładany w jelicie. Poza tym, koszt półrocznej terapii nim wynosi 4 tys. złotych.

Z kolei Caroline Butler z fundacji Diabetes UK podkreśla, że trzeba przeprowadzić więcej badań nad możliwością wykorzystania liraglutydu u otyłych osób bez cukrzycy.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (1)