Nadchodzi era mężczyzn – tzw. heteropolitan. Są to mężczyźni, którzy zapytani, co dla nich oznacza szczęście, odpowiadają: miłość, związek, rodzina i praca.
Nadchodzi era mężczyzn – tzw. heteropolitan. Są to mężczyźni, którzy zapytani, co dla nich oznacza szczęście, odpowiadają: miłość, związek, rodzina i praca.
Ruch feministyczny, emancypacja kobiet, wzrost ich pozycji zawodowej, rewolucja seksualna - doprowadziły do upadku tradycyjnego wizerunku mężczyzny. Kobiety stały się bardziej samodzielne, przedsiębiorcze i zaradne, pokazując mężczyznom, że doskonale radzą sobie bez nich. Pracują, zarabiają, czasem nawet więcej niż ich partnerzy, przejmują inicjatywę w relacjach damsko-męskich.
Jak czują się mężczyźni?
Trwałość rodziny dla współczesnych kobiet nie jest już priorytetem. Wzrastająca liczba singielek pokazuje, że ważniejsza staje się dla nich kariera zawodowa, a część kobiet będących żonami, partnerkami, przejmuje typowo męskie role zawodowe. Coraz częściej zdarza się, że to kobieta pracuje, bo mąż nie potrafi, nie umie lub nie może znaleźć pracy. Jednocześnie kobiety wymagają od swoich narzeczonych, mężów, partnerów, by brali czynny udział w życiu rodzinnym. I tak zabierają ich ze sobą na kursy rodzenia, na zakupy, zmuszają do bycia na sali porodowej itd. Jak w takich rolach czują się mężczyźni?
Męska prostytucja
Kolejnym zjawiskiem, które pokazuje kryzys tradycyjnego pojęcia męskości jest prostytucja męska. W dzisiejszych czasach okazuje się, że nie tylko kobiety są utrzymankami, ale także mężczyźni coraz częściej i chętniej stają się utrzymankami bogatych kobiet. Obecnie to kobiety za pieniądze wynajmują mężczyzn, by spełniali ich zachcianki, którzy w zamian dostają drogie prezenty, pieniądze, markowe ubrania, samochody itd.
Akceptacja związków homoseksualnych również przyczynia się do zmiany modelu męskości. Związki homoseksualne, traktowane jako całkowicie normalne, wywołują u mężczyzn obawy, co do tego kim jest tzw. prawdziwy mężczyzna. Kiedyś był to ojciec rodziny, mający żonę, dzieci, zarabiający na dom i troszczący się o utrzymanie rodziny. A skoro w dzisiejszych czasach męski jest gej, to jaki powinien być mężczyzna heteroseksualny?
Dbają o siebie bardziej niż kobiety
Jak w takich czasach czuje się mężczyzna, który od wieków był przyzwyczajony i wychowywany do roli zdobywcy i łowcy? Co w XXI wieku oznacza zwrot „Bądź mężczyzną!”? Czy oznacza mężczyznę zniewieściałego i mającego więcej kosmetyków na półce od swoje partnerki? A może oznacza faceta delikatnego, uległego i czekającego, aż jego partnerka przyniesie pożywienie do domu? Współcześnie pojęcie męskości plasuje się pomiędzy twardym macho, a dbającym o siebie metroseksualnym mężczyzną. Młodzi mężczyźni coraz bardziej starają się dbać o siebie, używają więcej kosmetyków niż ich ojcowie, chodzą do gabinetów kosmetycznych, zwracają uwagę na modne ciuchy.
Żywiciel pod presją?
Jednocześnie równie ważne co dbanie o siebie, jest praca zawodowa, która oprócz pieniędzy daje prestiż, uznanie i przynosi osobistą satysfakcję. Okazuje się także, że coraz więcej mężczyzn ceni ojcostwo i z dumą pcha wózek, zakłada nosidełko, przewija, kąpie oraz walczy o prawo do opieki nad dziećmi po rozwodzie.
By sprawdzić, jacy są dzisiejsi mężczyźni, Discovery Channel przebadało młodych mężczyzn pomiędzy 25 a 39 rokiem życia. Naukowcy po analizie zgromadzonych danych stworzyli cztery główne typy mężczyzn:
- "żywiciel pod presją" (25 proc. Polaków) - to typ, który jest tradycjonalistą z konserwatywnym podejściem do roli mężczyzny.
- "nowoczesny i powściągliwy" (38 proc. Polaków) - to typ, który jest otwarty na nowoczesny podziału ról w związku oraz nie boi się nowych wyzwań.
On unika zobowiązań?
Dwa kolejne typy mężczyzn to:
- "wszystko o mnie" (16 proc. Polaków) - ten typ to tzw. narcyz, który własne dobro i przyjemność stawia na pierwszym miejscu oraz nie czuje się gotowy na założenie rodziny.
- "unikający zobowiązań" (21 proc. Polaków) - to mężczyzna, który żyje chwilą, nie martwi się, co będzie robił w przyszłości i nie chce podejmować żadnych poważnych zobowiązań.
Z badań tych wynika, że wśród Polaków najwięcej jest mężczyzn reprezentujących typ "nowoczesny i powściągliwy”. To mężczyzna, który dba o rodzinę, pracuje, by zapewnić jej godziwe warunki, ale nie ma też nic przeciwko temu, jeśli kobieta pracuje i spełnia się zawodowo. To mężczyzna, który po pracy chętnie włącza się w domowe obowiązki, bawi z dziećmi.
Nadchodzi era heteropolitan!
Młodzi mężczyźni w Polsce starają się więc wyważyć proporcje między życiem rodzinnym, a zawodowym. Chcą się spełniać pracując, ale także chcą się realizować poprzez udane życie rodzinne. Kierunek rozwoju nowego modelu mężczyzny pokazuje, że nadchodzi era mężczyzn – tzw. heteropolitan. Są to mężczyźni, którzy zapytani, co dla nich oznacza szczęście odpowiadają: miłość, związek, rodzina i praca.
Tekst: Izabela Kielczyk psycholog