GwiazdyO Miłości Między Innymi

O Miłości Między Innymi

Ów fantastyczny tytuł firmuje przegląd filmów poświęconych mniejszościom seksualnym pokazywany w Kinie Pod Baranami w Krakowie (najlepszym kinie w Europie) od 16 do 22 października.

O Miłości Między Innymi

Ów fantastyczny tytuł firmuje przegląd filmów poświęconych mniejszościom seksualnym pokazywany w Kinie Pod Baranami w Krakowie (najlepszym kinie w Europie) od 16 do 22 października.

Niedawno obchodziliśmy Coming Out Day – czyli dzień „wychodzenia z szafy”, czyli publicznego ogłaszania czy deklarowania swojej orientacji seksualnej. W Polsce odbyło się niestety bez spektakularnych "coming outów": nie obejrzeliśmy na ekranie telewizorów żadnego polityka, aktora czy piosenkarza, mówiącego wprost o swojej seksualności.

W parę dni po Coming Out Day Kino pod Baranami proponuje już drugą edycję przeglądu filmowego, poświęconego tematyce mniejszości seksualnych - O Miłości Między Innymi. O ile na przeglądzie pojawią się zeszłoroczne tłumy – będą mogły zobaczyć bardzo klasyczne kino i dodatkowo ciekawe nowości: choćby przebój festiwalu w Sundance – „Urbanię”. Oprócz tego pod Baranami zobaczymy kultowy „Querelle” Rainera Wernera Fassbindera oraz „Madame X” Ulrike Ottinger. Ci, którzy mają ochotę zgłębić kino Fassbindera, będą mogli obejrzeć film Rosy von Praunheim „Kobiety Fassbindera”.

W przeglądzie znajdą się jednak również tak aktualne tytuły, jak „W obcej skórze” Angeliny Maccarone, przedstawiający związek uczuciowy między Iranką i Niemką: to jeden z filmów, które prezentują homoseksualizm jako element jednoczący w świecie podzielonym narodowo, kulturowo, religijnie czy „klasowo”. Szczególnie zapowiada się również projekcja niezwykłej opowieści o rodzinnych powiązaniach: „Synowie marnotrawni” (Prodigal sons) Kimberly Reed. To zaskakujący autoportret, gdyż autorka owego filmu była kiedyś jednym z synów… Ponieważ jest gościem festiwalu – opowie o tym sama więcej.

Tradycyjnie pojawią się na przeglądzie filmy o walce o prawa i o dyskryminacji (film Veroniki Minder Katzenball - nagrodzony na festiwalu w Berlinie), będzie też wzruszający film hiszpański o tacierzyństwie: „Spinnin’” Eusebio Pastrana.

Najciekawiej w całym przeglądzie zapowiadają się campowe akcenty – zarazem nowość na festiwalu: filmy muzyczne. Zobaczymy francuskie „Piosenki miłosne” Christophe’a Honoré (zakwalifikowane do głównego konkursu w Cannes) z muzyką Alexa Beaupaina (nagrodzoną Césarem) oraz triumfator kilkunastu festiwali LGBT – „Gdyby świat był mój” (Were the world mine) Toma Gustafsona. Ten ostatni film to swobodna adaptacja szekspirowskiego „Snu nocy letniej”.

A dla tych, którzy chcieliby się edukować polecam historię kina gejowskiego w wywiadach ze znaczącymi twórcami, w filmie „Bosko. Historia kina queer” (Fabulous. The story of queer cinema), które przedstawią reżyserki Lesli Kleinberg i Lisa Ades.

BILETY:
15 zł (normalny)
13 zł (ulgowy)
Karnet (14 filmów): 70 zł

Seanse codziennie o 19.30 i 21.15 (w sobotę 22.00)

Specjalnie dla serwisu kobieta.wp.pl prosto ze swoich podróży nasza korespondentka Agnieszka Kozak
Dziennikarka, zajmuje się lokalnymi odmianami globalnych trendów, seksem i seksualnością w kulturze popularnej czasem krytykuje sztukę i fotografię, ale głównie nałogowo kupuje buty…

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)