O wyższości szuflady nad szafką
Szuflada to prawdziwa skarbnica. Chowamy w niej wszystko to, co chcemy ukryć przed okiem innych. Swoje tajemnice, przydatne drobiazgi, niezbędne w każdym domu akcesoria, czy wreszcie bałagan, który jednym ruchem można zmieść do szuflady i bezszelestnie zamknąć.
Szuflada to prawdziwa skarbnica. Chowamy w niej wszystko to, co chcemy ukryć przed okiem innych. Swoje tajemnice, przydatne drobiazgi, niezbędne w każdym domu akcesoria, czy wreszcie bałagan, który jednym ruchem można zmieść do szuflady i bezszelestnie zamknąć.
Nie ma domu bez szuflad. Są potrzebne w każdym pomieszczeniu – począwszy od przedpokoju, poprzez salon, sypialnię, łazienkę, czy wreszcie kuchnię. To dzięki szufladom bowiem możemy uporządkować naszą najbliższą życiową przestrzeń, schować to, co ważne, poukładać to, co cenne i posegregować to, co najprzydatniejsze i zawsze powinno być pod ręką.
Więcej szuflad
O wyższości szuflady nad półkami, szafkami czy regałami świadczy jej funkcjonalność i ergonomia. Upychając po szafkach słoiki, puszki, ręczniki czy inne domowe akcesoria, często zmuszamy siebie do niemal ekwilibrystycznych figur. Ze względu na trudny dostęp do tego, co przechowujemy w tradycyjnych zamykanych szafeczkach, podczas wyszukiwania najpotrzebniejszych rzeczy, często musimy się wspinać lub nachylać. Do tego jeszcze w szafkach często panuje bałagan spowodowany przewracającymi się butelkami, opakowaniami czy słoiczkami. Natomiast szuflady we współczesnym mieszkaniu pozwalają pełniej i w bardziej praktyczny sposób wykorzystać przestrzeń oraz umożliwiają łatwiejszy dostęp do wszystkich przechowywanych produktów.
Zdecydowanie najczęściej chyba korzystamy z mebli z szufladami w łazience, garderobie i wreszcie kuchni. We wszystkich tych pomieszczeniach szuflady i szufladki pozwalają nam zachować porządek, ale i przechować często drobne rzeczy, po które sięgamy na tyle często, że zawsze powinniśmy mieć do nich łatwy dostęp. W łazienkowych szufladach przechowujemy często drobne kosmetyki, akcesoria, a nawet bieliznę. W garderobie składamy w kostkę i zamykamy w szufladach mniejsze ubrania, podkoszulki, skarpetki, krawaty, paski. W kuchni z kolei w szufladach można zgromadzić niemal wszystko – sztućce, ściereczki, przyprawy, a nawet pokrywki, garnki czy zastawę stołową. We wszystkich tych pomieszczeniach, głównym atutem szuflad powinna być ich dostępność. Najbardziej praktyczne są szuflady ze specjalnymi systemami umożliwiającymi pełny wysuw, które wysuwają się z korpusu mebla na całą długość prowadnic. Dzięki temu mamy nieograniczony dostęp do wszystkich skarbów schowanych w szufladzie – od frontu po ściankę tylną. Równie
ważne jest, aby szuflady zamykały się cicho, szybko i bezpiecznie. Odpowiednie amortyzatory i gumowe lub plastikowe odbojniki wyciszają bowiem hałas towarzyszący zamykaniu i otwieraniu i chronią fronty szuflad podczas uderzenia o krawędź korpusu. Specjalne mechanizmy potrafią natomiast niezależnie od obciążenia szuflady wyhamować jej ruch, by bezszelestnie i delikatnie ją zamknąć.
Co kryje szuflada
Meble z szufladami stwarzają zatem niemal nieograniczone możliwości do pakowania, przechowywania, chowania i układania. Porządek w szufladzie jest wreszcie możliwy – dzięki specjalnym wkładkom, uchwytom i pojemnikom wszystko można bowiem w nich posegregować. W szufladach w kuchni jest też wreszcie więcej miejsca dzięki wysokim frontom i wyższej ściance tylnej. Takie z pozoru drobne zmiany pozwalają uzyskać ponad 50% więcej przestrzeni niż w przypadku tradycyjnych szuflad. Wyższej ściance tylnej towarzyszą podniesione boki, przez co zwiększa się ilość miejsca. Natomiast wewnętrzny podział szuflad umożliwiają różnego rodzaju relingi i przegródki, dzięki którym w szufladach może zapanować porządek. W kuchni zarówno sztućce przechowywane w specjalnym wkładach, jak i talerze czy garnki wreszcie znajdują swoje miejsce. W przechowywaniu talerzy pomagają specjalne uchwyty mieszczące w pionie nawet do 12 dużych talerzy o średnicy do ok. 30 centymetrów. W przypadku głębokich szuflad o podniesionych ściankach bocznych
i froncie możliwe jest również przechowywanie w pozycji stojącej butelek i wysokich pionowych pojemników i kartoników.
Z kolei szufladki łazienkowe i te stosowane w sypialni, czy garderobie powinny być nie tylko pojemne, ale i ergonomiczne. Ponieważ przy codziennym korzystaniu, łatwo w nich o nieporządek, z pewnością przydadzą się różnego rodzaju pudełka i pojemniczki. Specjalne przegródki pozwalają oddzielnie przechowywać krawaty, skarpetki czy bieliznę. Odpowiednie materiałowe wkładki z drucianym usztywnieniem segregują mniejsze ubrania lub akcesoria kosmetyczne tak, by łatwo było do nich trafić. Te rzeczy, po które sięgamy najczęściej dobrze jest oczywiście przechowywać z przodu szuflady, a głębiej te rzadziej używane.
Jednocześnie zarówno w łazience, jak i w kuchni szczególnie ważny jest system zabezpieczający przed dziećmi. Odpowiednie blokady, które nie pozwolą dziecku otworzyć szuflady, mogą uchronić je przed sięgnięciem po rzeczy, do których nie powinno mieć dostępu i przed zrobieniem sobie krzywdy na przykład podczas zamykania szuflady.