Trwa ładowanie...
d44h3jg

Ocet jabłkowy na odchudzanie - dawkowanie, zastosowanie, właściwości

Ocet jabłkowy coraz częściej wymieniany jest w kontekście metody na skuteczne odchudzanie niż w odniesieniu do eksperymentów kulinarnych. Dużo mówi się o jego zdolności do przyspieszania metabolizmu i spalania kalorii. Jakie właściwości ma ocet jabłkowy i czy faktycznie pomaga w odchudzaniu?
Share
Ocet jabłkowy może skutecznie wspomagać odchudzanie.
Ocet jabłkowy może skutecznie wspomagać odchudzanie.Źródło: 123RF
d44h3jg

Jak powstaje ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy jest efektem procesu fermentacji jabłek, która ma miejsce za pomocą specjalnych bakterii octowych. Pierwszym krokiem jest połączenie jabłek lub cydru z drożdżami, co skutkuje fermentacją cukrów i wytworzeniem się alkoholu. Następnie do mieszanki dodaje się bakterie Acetobacter, które przeształcają ją w kwas octowy, czyli główny składnik octu jabłkowego. Jest to też źródło jego prozdrowotnych właściwości, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę kondycji naszego zdrowia.

Ocet jabłkowy - kalorie, dawkowanie

Cechami charakterystycznymi octu jabłkowego są złoscisty kolor i wyczuwalna owocowa woń, jednak dużo więcej mówi się o jego korzystnym wpływie na nasze zdrowie i stosowaniu go w skutecznym odchudzaniu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kaloryczność octu jabłkowego jest znikoma, bowiem wynosi ona około 3 kcal na jedną łyżkę preparatu i zazwyczaj nie powinniśmy go stosować więcej niż dwie łyżki dziennie.

d44h3jg

Działanie i właściwości octu jabłkowego

Jednym z najważniejszych aspektów octu jabłkowego są oczywiście jego prozdrowotne właściwości, które wykazują wszechstronne pozytywne działanie na nasz organizm. Ocet jabłkowy między innymi wykazuje działanie bakteriobójcze, a więc pomaga w dezynfekcji ran i leczeniu grzybicy czy brodawek, ale także reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom złego cholestrolu we krwi, a nawet zmniejsza ryzyko zachowania na raka.

Ocet jabłkowy jest także ceniony przez osoby chorujące na cukrzycę typu 2 i osoby, które dbają o odpowiednią gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu. Dużo mówi się też o tym, że picie octu jabłkowego wspiera obniżanie ciśnienia krwi, jednak stosowane badania jeszcze tego nie potwierdziły.

Ocet jabłkowy powszechnie stosowany jest także w przemyśle spożywczym, gdzie również doceniono jego wyjątkowe właściwości. Często stosuje się go jako konserwant, bowiem hamuje rozwój wielu bakterii odpowiedzialnych za psucie się żywności.

d44h3jg

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Najwięcej w kontekście octu jabłkowego mówi się zdecydowanie o jego korzystnym wpływie na odchudzanie, jednak właściwości octu jabłkowego pod tym względem są mimo wszystko przeceniane. Faktem jest, że ocet jabłkowy przyspiesza spalanie tłuszczu i poprawia metabolizm, jednak nie jest on skutecznym sposobem na zgubienie nadmiaru kilogramów. Na początku kuracji octem jabłkowym faktycznie chudniemy, jednak wiąże się to z efektem odwadniającym i bez odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej nie powinniśmy liczyć na cud. Prawdą jest natomiast, że ocet jabłkowy na odchudzanie może być wsparciem w procesie utraty wagi jeśli będziemy go używać z głową.

d44h3jg

Podziel się opinią

Share
d44h3jg
d44h3jg