Trwa ładowanie...
dieta

Od dawna próbujesz zgubić zbędne kilogramy? Postaw na kluczowy element

Osoby walczące z nadwagą lub otyłością powinny najpierw popracować nad swoim samopoczuciem, a dopiero potem rozpocząć pracę nad utratą wagi.

Share
Od dawna próbujesz zgubić zbędne kilogramy? Postaw na kluczowy elementŹródło: 123RF
d3o4vkm

Osoby walczące z nadwagą lub otyłością powinny najpierw popracować nad swoim samopoczuciem, a dopiero potem rozpocząć pracę nad utratą wagi - sugerują badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Adelajdy w Australii.

- Wiele osób uważa, że dzięki utracie wagi poczują się lepiej, jednak nasze badania wskazują, że lepszy skutek może przynieść praca nad psychiką przed rozpoczęciem odchudzania - twierdzą autorzy. W analizie wzięło udział 260 osób o wadze w normie, z nadwagą oraz z różnym stopniem otyłości.

- Osoby otyłe znacznie częściej niż pozostałe grupy miały objawy depresji i doświadczały negatywnych emocji. Ten brak dobrego samopoczucia może prowadzić z kolei do nieudanych prób walki z nadwagą - mówi Sharon Robertson, autorka analizy.
- Metody psychologii pozytywnej, promującej pozytywne myślenie i pozytywne uczucia oraz dobre samopoczucie, mogą prowadzić do zwiększenia motywacji i wywoływać zachowania prowadzące do utraty wagi - dodaje badaczka.

d3o4vkm

Podejście to naukowcy przetestowali podczas wstępnych badań prowadzonych w grupie kobiet, które przez cztery tygodnie pracowały nad poprawą swojej samooceny, wzmacnianiem w sobie nadziei i wdzięczności oraz ogólnego poczucia szczęścia.
Choć sesje terapeutyczne nie koncentrowały się na utracie wagi, połowa uczestniczek schudła podczas czterech tygodni pracy z psychologiem, a po upływie 12 tygodni spadek wagi odnotowano u 3/4 uczestniczek.
Zdaniem Robertson zastosowanie tej metody może okazać się skuteczne w przypadku osób, które od dawna próbują zgubić zbędne kilogramy z niewielkim skutkiem.

(PAP), koc/ agt/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3o4vkm

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o4vkm
d3o4vkm