GwiazdyOd dawna próbujesz zgubić zbędne kilogramy? Postaw na kluczowy element

Od dawna próbujesz zgubić zbędne kilogramy? Postaw na kluczowy element

Od dawna próbujesz zgubić zbędne kilogramy? Postaw na kluczowy element
Źródło zdjęć: © 123RF

08.10.2015 09:32, aktual.: 09.10.2015 12:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osoby walczące z nadwagą lub otyłością powinny najpierw popracować nad swoim samopoczuciem, a dopiero potem rozpocząć pracę nad utratą wagi.

Osoby walczące z nadwagą lub otyłością powinny najpierw popracować nad swoim samopoczuciem, a dopiero potem rozpocząć pracę nad utratą wagi - sugerują badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Adelajdy w Australii.

- Wiele osób uważa, że dzięki utracie wagi poczują się lepiej, jednak nasze badania wskazują, że lepszy skutek może przynieść praca nad psychiką przed rozpoczęciem odchudzania - twierdzą autorzy. W analizie wzięło udział 260 osób o wadze w normie, z nadwagą oraz z różnym stopniem otyłości.

- Osoby otyłe znacznie częściej niż pozostałe grupy miały objawy depresji i doświadczały negatywnych emocji. Ten brak dobrego samopoczucia może prowadzić z kolei do nieudanych prób walki z nadwagą - mówi Sharon Robertson, autorka analizy.
- Metody psychologii pozytywnej, promującej pozytywne myślenie i pozytywne uczucia oraz dobre samopoczucie, mogą prowadzić do zwiększenia motywacji i wywoływać zachowania prowadzące do utraty wagi - dodaje badaczka.

Podejście to naukowcy przetestowali podczas wstępnych badań prowadzonych w grupie kobiet, które przez cztery tygodnie pracowały nad poprawą swojej samooceny, wzmacnianiem w sobie nadziei i wdzięczności oraz ogólnego poczucia szczęścia.
Choć sesje terapeutyczne nie koncentrowały się na utracie wagi, połowa uczestniczek schudła podczas czterech tygodni pracy z psychologiem, a po upływie 12 tygodni spadek wagi odnotowano u 3/4 uczestniczek.
Zdaniem Robertson zastosowanie tej metody może okazać się skuteczne w przypadku osób, które od dawna próbują zgubić zbędne kilogramy z niewielkim skutkiem.

(PAP), koc/ agt/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także