Trwa ładowanie...

Odkryj, którą porą roku jesteś

Jakim jestem typem kolorystycznym? Z pewnością to pytanie zadawałyście sobie nie raz. Jakie kolory powinnam stosować w makijażu, jakie w garderobie, na jaki kolor pofarbować włosy? W analizie kolorystycznej wyszczególnia się cztery typy – wiosna, lato, jesień, zima. Czasem też podaje się dwa dodatkowe typy pośrednie – typ pośredni „wiosna-jesień” oraz typ pośredni „lato-zima”. Co z tego wynika?

Share
Odkryj, którą porą roku jesteśŹródło: AP
d22yyqk

Jakim jestem typem kolorystycznym? Z pewnością to pytanie zadawałyście sobie nie raz. Jakie kolory powinnam stosować w makijażu, jakie w garderobie, na jaki kolor pofarbować włosy? W analizie kolorystycznej wyszczególnia się cztery typy – wiosna, lato, jesień, zima. Czasem też podaje się dwa dodatkowe typy pośrednie – typ pośredni „wiosna-jesień” oraz typ pośredni „lato-zima”. Co z tego wynika?

Lato i zima są to chłodne typy kolorystyczne, wiosna i jesień - ciepłe. Jak je rozróżnić? To proste. Chłodnym typem jest osoba, której naturalna kolorystyka (cera, oczy, włosy) jest w tonacji chłodnej, ciepłym typem jest osoba, której naturalna kolorystyka jest w tonacji ciepłej. Chłodny typ będzie się korzystniej prezentował w otoczeniu chłodnych barw (włosy, makijaż, biżuteria, garderoba), ciepły typ lepiej wygląda w ciepłych kolorach. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim to, że jeśli „zgrzeszymy” i ubierzemy się w kolor nie z tej tonacji, będziemy wyglądały gorzej. Dużo gorzej...

Podczas profesjonalnej analizy kolorystycznej u stylistki na własne oczy możecie się przekonać jak dany kolor wpływa na wygląd waszej twarzy, na koloryt cery, wyrazistość rysów, blask oczu. Być może okaże się, że uwielbiany przez was żółty tworzy na waszej twarzy głębokie sińce pod oczami, a w czarnym swetrze wyglądacie pięć lat starzej... Za to w liliowej bluzce nawet bez makijażu prezentujecie się przepięknie.

d22yyqk

Ten artykuł przybliży Wam świat analizy kolorystycznej, jednak całym sercem polecamy spotkanie ze stylistką, która przy pomocy zestawu kilkudziesięciu różnokolorowych chust przeprowadzi profesjonalną analizę, dzięki której będziecie pewne swego typu urody. Warto zainwestować w taką usługę. Jeśli nie jesteście jeszcze tego pewne, to pewności nabierzecie po takim spotkaniu, kiedy zaopatrzone w karnet „swoich” kolorów wybierzecie się na zakupy.

Na zdjęciu: Dita von Teese, klasyczna pani Zima.

POLECAMY: MILLA JOVOVICH SKRYTYKOWANA!

Ile taka analiza kosztuje? Ceny kształtują się różnie – w zależności od miejscowości, od zakresu usługi. Czasem w ramach analizy kolorystycznej jest również analizowana sylwetka pań, styl ubioru, przegląda jest ich garderoba, udzielane są porady dotyczące ogólnego wizerunku. Czasem jest to „tylko” dwugodzinna zabawa kilkudziesięcioma chustami. W związku z tym ceny kształtują się od 300 zł wzwyż. Za kompleksową usługę kreowania wizerunku należy zapłacić od 500 zł do 2000 zł.

A tymczasem przedstawiamy Panie Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę.

d22yyqk

Wiosna - ciepły typ kolorystyczny

Ten typ kolorystyczny występuje w naszej szerokości geograficznej niezmiernie rzadko. Cera wiosen jest brzoskwiniowa, łososiowa, większość wiosen miewa rumieńce i one też są w ciepłej tonacji łososia, moreli. Opalenizna wiosny jest bardzo charakterystyczna – piękny ciepły złocisto-żółtawy odcień brązu. Jeśli wiosna nie od razu opali się na brąz, to wcześniej jej skóra przybiera odcień czerwony (nie mylić z chłodnym różowym). Wiosny mogą posiadać piegi - zawsze w ciepłym odcieniu złota, szampana.

Wiosny od dziecka są blondynkami. Są to np. blond miodowy, złocisty, blond z refleksami w odcieniu ciepłej rudości, słomkowy, kukurydziany.

Kolory oczu to wszystkie odcienie niebieskiego: niebiesko-szare, niebiesko-zielone, błękitno-turkusowe, miodowe i jasnobrązowe. U wiosny nie występują ciemne barwy oczu, np. czarny, ciemnobrązowy, czy granatowy. Charakterystyczna jest tęczówka – bardzo klarowna, czysta, dość mocno kontrastująca z białkiem. Oprawa oczu wiosny jest delikatniejsza niż u lata, brwi, rzęsy zazwyczaj są tak jasne jak włosy.

Usta kobiety wiosny oczywiście też są w ciepłym odcieniu. Morela, łosoś, brzoskwinia, koral, ciepły brzoskwiniowy róż.

d22yyqk

W jakich kolorach Wiosna wygląda korzystnie? To mieszanka wszystkich barw obecnych w przyrodzie o tej porze roku. Podstawą są barwy świeże, żywe, jasne, ciepłe, z domieszką żółci: biel kremowa, kość słoniowa, wszelkie żółcie, brzoskwinie, morele, pomarańcze, koralowy, łososiowy, ciepły brzoskwiniowy róż, miodowy, piaskowy, większość odcieni zieleni od jasnych (zieleń jabłka), po zieleń trawy, groszku, ciepły turkus, ciepły żółtawy brąz, złoty brąz, kolor metalu: złoto. Niekorzystnie wiosna wygląda w chłodnych kolorach oraz w kolorze czarnym.

Lato - chłodny typ kolorystyczny

Ten typ kolorystyczny występuje w naszej szerokości geograficznej bardzo często. Ponad 50 procent populacji to kobiety i mężczyźni Lata. W związku z tym, że ten typ tak często występuje, osoby te dość mocno różnią się od siebie. Wspólnym mianownikiem jest jednak różowawy lub błękitnawy odcień skóry, oraz szarawy odcień włosów.

Skóra Lata jest chłodna. Może być jasna, z różowym odcieniem, mogą prześwitywać błękitne żyłki. Skóra jest mocno ukrwiona. Karnacja może być też bardziej śniada, nie ma jednak w niej złocistego czy żółtawego ciepłego odcienia. Można nawet powiedzieć, że karnacja ma szarawy, matowy odcień. Lato może się rumienić. Rumieniec jest zdecydowanie chłodny - różowy lub bordowy. Opalenizna Lata również jest chłodna - jeśli na początku ma kolor czerwony, to jest chłodna czerwień, różowawa, brąz jest szarawy, „brudny”, nie ma złocistego blasku, jak w przypadku opalenizny Wiosny. Jeśli Lato posiada piegi, to plamki są w szarym odcieniu brązu.

d22yyqk

Odcień włosów jest zawsze chłodny, popielaty, szarawy. Włosy mogą być w kolorze blond, aż po jasny brąz. Panie Lata często twierdzą, że ich włosy są w kolorze „mysim”, bez wyrazu.

Oprawa oka u kobiety Lato jest dość ciemna, często ciemniejsza niż włosy. Oczy występują głównie w kolorach: niebieski, szary, zielony. Cechą bardzo charakterystyczną oczu Lata jest to, że tęczówka zmienia kolor w zależności od nastroju, pory dnia, czy innych czynników oraz to, że nie ma wyraźnej granicy pomiędzy tęczówką a białkiem, oczy wydają się być zamglone. Usta są w chłodnym odcieniu różu, maliny.

Korzystnymi kolorami dla Lata są barwy chłodne z dominującym pigmentem niebieskim, przypudrowane, pastelowe, takie jak pudrowy róż, malinowy, kakaowy, chłodny beż, brąz orzecha włoskiego, lawenda, wiśniowy, śliwkowy, jasny błękit i wszystkie jego pastelowe odcienie, granat z domieszką bieli, popielaty, szary, grafit, stalowy, srebro, seledyn, zieleń świerkowa, mięta, czerwień wina, chłodna zgaszona czerwień. Niekorzystnie Lato prezentuje się w czerni oraz w ciepłych kolorach.

Jesień - ciepły typ kolorystyczny

W Polsce typ Jesień występuje bardzo rzadko. Typowa Jesień kojarzy się nam z kobietą o bladej cerze, z piegami, zielonymi oczami i burzą rudych włosów. Ale Jesień może też mieć cerę dość ciemną, oliwkową, ciemną oprawę oka, brązowe włosy. I ten ciemniejszy typ bywa mylony z chłodną Zimą.

d22yyqk

Cera Jesieni jest ciepła, może być blada, przezroczysta w odcieniu kości słoniowej, może też być ciemniejsza, oliwkowa, z odcieniem brzoskwini. Jesienie bardzo rzadko miewają rumieńce. Opalają się też różnie - Jesień o cerze bladej ulega poparzeniom słonecznym, Jesień o oliwkowej karnacji opala się na ciepły piękny brąz.

Jesienie zazwyczaj mają piegi. I to nie tylko na nosie. Piegi są w ciepłym odcieniu brązu, złota, miedzi.

Włosy Jesieni – zwykle grube, gęste, często kręcone. Wszelkie rudości, mahonie, marchewkowe, ceglaste, ciepły brąz z kasztanowym blaskiem. Jeśli Jesień będzie blondynką, to blond zawsze w odcieniem rudości.

Tęczówka oka dość silnie kontrastuje z białkiem, mimo tego, iż jest ono w odcieniu bieli złamanej żółcią. Najbardziej klasyczną barwą oczu występującą u jesieni jest zieleń, ale pojawia się także jasny i ciemny brąz w odcieniach miodu, bursztynu, kasztanów, kolor szary, oliwkowy. Kolor ust kobiety Jesieni jest oczywiście ciepły – łosoś, koral, pomarańczowy, morela, brzoskwinia.

d22yyqk

Korzystne kolory dla Pani Jesieni to kolory ciepłe, dojrzałe, ale ciemniejsze niż dla Wiosny, zgaszone: biel wełny, ecru, żółć kukurydzy, żółć słoneczna, stare złoto, szampan, brzoskwiniowy, morelowy, oranż, wszystkie odcienie rudości, ceglasty, miedziany, rdzawy, mahoń, musztardowy, cynamon, czerwień pomidorowa, brąz kasztanowy, złocisty brąz, zieleń oliwkowa, zgniła zieleń, ciepły nasycony turkus, ciepły śliwkowy, ciepły fiolet. Niekorzystnymi kolorami dla Jesieni są kolory chłodne, czerń i biel.

Zima - chłodny typ kolorystyczny

Kobieta Zima jest bardzo charakterystyczna, nie da jej się po prostu nie zauważyć. Kontrastowa, chłodna, wysuwa się na pierwszy plan.

Można wyróżnić dwa podtypy Zimy. Pierwszy potocznie zwany „królową śniegu” – alabastrowa cera z chłodnym różowym rumieńcem, błękitne oczy, czarne włosy. Drugi - Zima tzw. „południowa” - śniada cera (ale w odróżnieniu od śniadej Jesieni, cera Zimy ma chłodny, szarawy odcień), ciemne, często czarne włosy, bardzo ciemna oprawa oka.

W większości Zimy nie posiadają piegów. Jeśli już, to w chłodnym odcieniu szarego brązu. Zima śniada opala się szybko, na bardzo ciemny brąz z szarym odcieniem. Zima blada opala się wolniej, najpierw na różowo, żeby później zbrązowieć. Usta w chłodnym odcieniu różu, maliny, bardzo często pigment jest mocny i wyrazisty.

Włosy są ciemne w chłodnym popielatym odcieniu. Od jasnego brązu po czarny. Zimy w dzieciństwie bardzo często bywają blondynkami. Barwa oczu to: błękit lazurowy, szafir, ciemna chłodna zieleń, brązowy, piwny, czarny. W zasadzie nie spotyka się u zim oczu w kolorze mieszanym, np. niebiesko-zielonych. Barwy są zdecydowane, czyste. Bardzo charakterystyczne jest to, że u Zimy tęczówka mocno kontrastuje z białkiem.

Korzystne kolory dla Kobiety–Zimy to wszystkie chłodne, nasycone barwy, czyste, ostre, z domieszką niebieskiego, niezłamane szarością. Bardzo dobrze Zima wygląda w kontrastach oraz jako jedyny typ kolorystyczny super prezentuje się w czystej bieli i czerni. Kolory to np.: śnieżna biel, fuksja, malina, krwista czerwień o chłodnym zabarwieniu, czerwień szkarłatna, wiśnia, bordo, oberżyna, ciemna śliwka, żurawina, fiolet, cyklamen, zimny głęboki granat, szafir, chabrowy błękit, lodowy morski błękit, zimny lodowy turkus, zieleń butelkowa, zieleń sosny, brąz gorzkiej czekolady, grafitowy, ciemnostalowy, srebro, hebanowa czerń. Niekorzystnie Zima będzie się prezentowała w ciepłych kolorach i złocie.

(jj/ma)

d22yyqk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22yyqk
d22yyqk