Trwa ładowanie...

Ojcowie szczęśliwsi niż matki. Badania jasno pokazały, kto bardziej cieszy się z rodzicielstwa

Od lat utrwala się stereotyp, że to tata jest od zabawy z dzieckiem, a mama zajmuje się wychowywaniem. Czy w związku z tym, jedno z rodziców jest szczęśliwsze? Naukowcy udowodnili, kto czerpie więcej przyjemności z zajmowania się dziećmi.

Share
Ojcowie szczęśliwsi niż matki. Badania jasno pokazały, kto bardziej cieszy się z rodzicielstwa
Źródło: Pixabay.com
dpi67jb

Naukowcy z University of California Riverside zrobili trzy badania, w których wzięło udział łącznie 18 tys. osób. Ich zamiarem było dowiedzenie, czy matki czy ojcowie doświadczają większej satysfakcji i dobrego samopoczucia z powodu bycia rodzicem.

W dwóch badaniach porównano poziom szczęścia matek i ojców z osobami bezdzietnymi. W trzecim z nich sprawdzono, co czuli rodzice, wykonując swoje codzienne czynności i co czują, gdy poświęcają czas opiece nad dziećmi.

dpi67jb

Zarówno matki, jak i ojcowie byli szczęśliwsi, spędzając czas z dziećmi niż poświęcając go na inne zajęcia. Jednak to ojcowie osiągali znacznie wyższy poziom zadowolenia i spełnienia niż matki.

Katherine Nelson-Coffey, autorka badań uważa, że ojcowie mogą być szczęśliwsi, ze względu na sposób spędzania czasu z dziećmi. Przyjęło się, że to oni częściej bawią się ze swoimi pociechami, podczas gdy matki częściej zajmują się ubieraniem, karmieniem, kąpaniem i innymi, mniej rozrywkowymi, zadaniami.

Mniejsza satysfakcja z rodzicielstwa wynika więc u nich w znacznej mierze ze zmęczenia związanego z obowiązkami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Genialny trik na uspokojenie dziecka

dpi67jb

Podziel się opinią

Share
dpi67jb
dpi67jb