Okulary czy soczewki. Kilka rzeczy, o których warto wiedzieć
Wokół soczewek kontaktowych narosło wiele mitów. Zaczerwienione i piekące oczy, wypadające szkła, bolesne i trudne zakładanie i zdejmowanie – to wszystko można włożyć między bajki. Rzeczywistość jest zupełnie inna.
Wszystkie wątpliwości rozwiązuje zwykła konsultacja z okulistą, jednak jeszcze zanim zdecydujesz się na soczewki, warto sprawdzić kilka podstawowych informacji na temat.
Postaw na wygodę noszenia
Czynnikiem odstraszającym wielu potencjalnych użytkowników soczewek jest już samo zakładanie i zdejmowanie oraz obawa, że nieumiejętnie założona będzie uwierać lub się przesuwać. Nic bardziej mylnego, specjalnie wyprofilowany kształt soczewek sprawia, że po założeniu sama przesunie się we właściwe miejsce.
Samo zakładanie jest bardzo proste, soczewkę należy umieścić na opuszku palca wskazującego, środkowym palcem tej samej ręki trzeba odchylić dolną powiekę, a wolną dłonią odciągnąć górną powiekę tak, by zabezpieczyć się przed niekontrolowanym mrugnięciem. Dla ułatwienia warto skierować wzrok ku górze, a po nałożeniu poruszać gałką oczną na wszystkie strony i kilka razy mrugnąć. By ją zdjąć należy postępować podobnie z tą różnicą, że palcem wskazującym należy odciągnąć soczewkę do dołu, chwycić w dwa palce i ściągnąć.
Dzień, miesiąc, rok
Przed podjęciem decyzji o zakupie soczewek warto zastanowić się nad tym, czy zainwestować w soczewki jednorazowe czy wielokrotnego użytku. Te pierwsze są znacznie bardziej uniwersalne i nieco tańsze. Ich największą zaletą jest jednak całkowita prostota utrzymania. Po odpakowaniu nakładasz je bezpośrednio na oko, a po zdjęciu nie musisz martwić się przechowywaniem. Po prostu je wyrzucasz. Tego typu szkła doskonale nadają się dla osób, które chcą korzystać z soczewek okazjonalnie, na przykład podczas treningów czy wykonywania ciężkich prac, gdzie okulary mogłyby tylko zawadzać.
Czyste jak łza
Używanie soczewek innych niż jednorazowe wiąże się z dokładną pielęgnacją szkieł. Soczewka kontaktowa to twoje drugie oko, powinno ci więc zależeć na tym, by była sterylnie czysta. W przeciwnym wypadku osadzające się na nich bakterie i kurz będą powodować podrażnienia, które mogą nawet doprowadzić do infekcji. Aby tego uniknąć soczewki po zdjęciu powinny zostać poddane zabiegowi czyszczącemu.
Po wyjęciu soczewek delikatnie pocieraj każdą z nich palcem w górę i w dół z obu stron przez kilka sekund, by usunąć zanieczyszczenia z całego dnia. Następnie opłucz szkiełka, nalej odpowiedniego płynu do pojemniczka i włóż do niego soczewki kontaktowe tak, aby całkowicie zanurzyły się w cieczy. W przeciwnym razie nie będą się nadawały do użycia. Soczewek jednorazowych nie ma sensu czyścić, wieczorem wyrzucasz je do kosza, a rano zakładasz nowe.
Postaw na sprawdzone specyfiki
Soczewek nie powinno się myć innymi płynami niż te zalecane przez producenta, to samo tyczy się mieszania kilku różnych płynów. Nie każdy wie również, że nie powinno się czyścić szkieł kontaktowych ani pojemniczka zwykłą wodą z kranu, może ona bowiem zawierać nieczystości, które doprowadzą do zanieczyszczenia czy zniszczenia soczewki, a nawet w skrajnych przypadkach zakażenia oka. Oczy są, bądź co bądź, jednym z najwrażliwszych punktów ciała, trzeba więc przykładać szczególną wagę do ich higieny.