UrodaOlej lniany na włosy i twarz - jak działa? Charakterystyka i zastosowanie

Olej lniany na włosy i twarz - jak działa? Charakterystyka i zastosowanie

Olej lniany jest znany ze swoich prozdrowotnych właściwości już od wieków. Można go stosować zarówno doustnie, jak i bezpośrednio na skórę. Jak działa olej lniany na włosy i twarz? Przedstawiamy jego właściwości oraz wpływ na skórę głowy i cerę.

Olej lniany na włosy i twarz - jak działa? Charakterystyka i zastosowanie
Źródło zdjęć: © 123RF
Tatiana Naklicka

01.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Olej lniany — charakterystyka

Zimnotłoczony olej lniany pozyskuje się z siemienia lnianego, czyli nasion lnu. W nomenklaturze INCI występuje pod nazwą Linum Usitatissimum (Linseed) Seed Oil. To jeden z najzdrowszych olejów roślinnych, który znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce.

W składzie oleju lnianego znajdują się bowiem kwasy Omega-3 oraz kwasy Omega-6, które zdecydowanie obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, a także witamina E nazywana witaminą młodości.

Olej lniany ma żółty kolor i migdałowy cierpki aromat. Może być dodawany do sałatek czy grzanek, jednak nie powinniśmy go podgrzewać, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury traci większość cennych wartości.

Olej lniany — właściwości

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (Omega-3 i Omega-6) pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego, układu oddechowego, nerek oraz wątroby.

Siemię lniane warto pić w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy, ponieważ działa kojąco i leczy stany zapalne zogniskowane w obrębie układu pokarmowego.

Olej lniany pomaga również schudnąć. Stosowany doustnie przyspiesza metabolizm, a zawarte w nim lignany zamieniają posiłki w energię.

Olej lniany — zastosowanie w kosmetyce

Olej lniany w kosmetyce znalazł szerokie zastosowanie. Znajdziemy go przede wszystkim w preparatach, które wspomagają walkę z łuszczycą, a także trądzikiem.

Stosowany bezpośrednio przed wyjściem na słońce olej lniany chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, tworząc na jej powierzchni delikatny filtr. Jednocześnie nawilża skórę, spowalniając proces fotostarzenia.

Zadbaj o swoją urodę dzięki bogatej ofercie kosmetyków do twarzy i ciała.

Olej lniany jest często składnikiem balsamów do ciała, które powinny być stosowane przez osoby z suchą skórą.

Olej lniany na włosy

Olej lniany najczęściej jest stosowany na włosy, ponieważ dogłębnie regeneruje i odbudowuje strukturę mieszków włosów. Poprawiając kondycję włosów, jednocześnie wspomaga ich wzrost. Olej lniany zapobiega łysieniu u mężczyzn.

Można nim olejować włosy pozostawiając na noc oleistą substancję, którą zmywamy rano delikatnym szamponem.

Jeśli mamy problem z łupieżem, warto dokładnie wmasowywać olej lniany w skórę głowy, a następnie dokładnie spłukać.

Olej lniany na twarz

Olej lniany jest źródłem naturalnego przeciwutleniacza, czyli witaminy E, dzięki której jest częstym składnikiem kremów do cery dojrzałej. Tym bardziej że odbudowuje barierę lipidową naskórka.

Olej lniany może być stosowany jako tonik do twarzy. Jest szczególnie polecany osobom z cerą suchą, a także skłonną do powstawania wyprysków.

Olej lniany — cena i sposób przechowywania

Koszt oleju lnianego waha się od 15 do 30 złotych za 100 ml. Olej warto trzymać w ciemnej butelce w pomieszczeniu, w którym nie będą do niego dochodziły promienie słoneczne.

Po otwarciu możemy go trzymać od jednego do dwóch miesięcy. Po tym czasie traci wartości odżywcze.

Komentarze (0)