UrodaWypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Źródło zdjęć: © 123RF

11.06.2018 19:17, aktual.: 19.02.2019 10:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla większości mężczyzn łysienie to wstydliwy problem, a gęste włosy są symbolem siły, zdrowia i dobrych genów. Niestety problem wypadania włosów może spotkać każdego mężczyznę niezależnie od wieku. Jakie są przyczyny łysienia oraz popularne metody radzenia sobie z zakolami na głowie?

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny

Powodów wypadania włosów u mężczyzn może być bardzo wiele. Począwszy od nieprawidłowego odżywiania, przez nadmierny stres, po skutki uboczne stosowania leków antydepresyjnych czy chemioterapii. Ale za najczęstszą przyczynę łysienia u mężczyzn uważa się łysienie androgenowe, które jest w znacznej mierze dziedziczne.

Co więcej, wraz z wiekiem poziom testosteronu zmienia się, dlatego nawet młodzi mężczyźni (od 16 do 20 lat) mogą spotkać się z problemem łysienia spowodowanym nadmiernym wydzielaniem się DHT (pochodna testosteronu).

Zakola u mężczyzn mogą być także spowodowane przez łojotok oraz zaniedbanie higieny skóry głowy. Łojotok może spowodować łupież, który nieleczony wywołuje często zapalenie skóry, objawiające się poprzez czerwonawe plamy pokrywające nieraz całą powierzchnię głowy. Te objawy pozostawione bez odpowiedniej opieki w krótkim czasie mogą przerodzić się w łysienie plackowate, którego skutki bywają ciężkie do odwrócenia, a sam przebieg schorzenia ze względu na zaczerwienienie bywa nieprzyjemny.

Na szczęście większość skutków wypadania włosów u mężczyzn da się odwrócić, dlatego warto na bieżąco interesować się rozwojem metod wspomagających odrost włosów.

Pierwsze oznaki łysienia można zniwelować dzięki specjalnym szamponom dla mężczyzn. Znajdziesz je na WP radarOkazji.

Leczenie wypadania włosów u mężczyzn

Aby właściwie wybrać metodę leczenia łysienia u mężczyzn, należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Najdokładniejszą diagnozę uzyskuje się po badaniu trichogramem, czyli specjalnym mikroskopem, za pomocą którego możliwe jest ustalenie przyczyny powstawania zakoli.

W zależności od diagnozy pacjent może zostać skierowany na leczenie farmaceutykami lub za pomocą odpowiednich zabiegów. Jeśli chodzi o leki dostępne na receptę, za najskuteczniejszy uważa się finasteryd, przy pomocy którego możliwe jest blokowanie DHT (dihydrotestosteron), pochodnej testosteronu, która w największym stopniu odpowiada za męskie łysienie.

Metoda ta jest zarazem skuteczna i bezpieczna. Szacuje się, że ponad połowa pacjentów odnotowuje zatrzymanie łysienia, a nawet ponowny wzrost włosów. Wadą zastosowania leków domiejscowych jest wysoka cena kuracji, która ze względu na czas trwania (nawet do roku) wymaga od pacjenta cierpliwości (pierwsze efekty widoczne są po 3-5 miesiącach od rozpoczęcia leczenia).

Jeśli jednak ten rodzaj terapii łysienia nie przynosi efektów, pozostaje do rozważenia ostatnia metoda leczenia wypadania włosów u mężczyzn, uważana za najskuteczniejszą, ale i najdroższą, czyli przeszczep włosów.

Ta kuracja może wymagać nawet do 10 zabiegów i w zależności od stopnia zaawansowania łysienia może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak mamy niemal 100 proc. pewności, że leczenie przyniesie pożądany skutek. Podczas jednego zabiegu przeszczepionych może zostać aż 2000 nowych mieszków włosowych.