Trwa ładowanie...

Ominie ich "czternastka". Wielu seniorów nie ma do niej prawa

14. emerytura wzbudza wśród Polaków wielkie emocje. W końcu to niemały zastrzyk gotówki, który wielu seniorom może nieco ułatwić życie. Okazuje się jednak, że spora grupa obywateli nie dostanie świadczenia

Kogo ominie 14. emerytura?Kogo ominie 14. emerytura?Źródło: Adobe Stock
ddjhrq0
ddjhrq0

Już w sierpniu zostaną wypłacone 14. emerytury. To dodatkowe świadczenie, które dzięki wprowadzonej niedawno ustawie, ma być wypłacane seniorom każdego roku. Niestety nie każdy je otrzyma.

14. emerytura bez wniosków

14. emerytura to świadczenie wprowadzone w 2021 r., by seniorzy mogli nieco mniej odczuć skutki inflacji. Pierwotnie zakładano jednak, że będzie to jednorazowa pomoc. To już wkrótce ma się jednak zmienić.

W przeciwieństwie do 13. emerytury nie ma określonego z góry terminu wypłaty tych właśnie środków. W ustawie, która już niebawem wejdzie w życie, podjęto decyzję, że to właściwy minister każdego roku będzie wskazywał datę, w której pieniądze będą trafiały na konta seniorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Europejska emerytura w Polsce. "Będzie odporna na zakusy polityków"

Warto podkreślić jednak, że seniorzy nie muszą składać specjalnych wniosków do ZUS-u, by otrzymać "czternastkę". Urzędnicy przeleją pieniądze automatycznie wszystkim tym, którym należeć się będzie świadczenie. Emeryci i renciści otrzymają kwotę równą minimalnej emeryturze, która po waloryzacji w marcu 2023 roku wynosi 1 588,44 zł brutto.

ddjhrq0

Kto otrzyma 14. emeryturę?

Seniorzy z całą pewnością zastanawiają się, komu przysługuje 14. emerytura. Okazuje się, że lista jest naprawdę długa, jednak należy spełnić kilka warunków.

Po pierwsze, by liczyć na "czternastkę", należy być uprawnionym do popierania emerytury lub renty. Niestety ci, którzy nie zaliczają się do tej grupy, nie otrzymają pieniędzy od ZUS-u.

Po drugie, seniorzy, którzy pobierają rentę lub emeryturę, nie mogą przekroczyć założonego z góry progu dochodowego. W tym roku jest to 2900 zł brutto. Jeśli jednak czyjś dochód będzie wyższy, z 14. zostaną mu potrącone środki w myśl zasady "złotówka za złotówkę".

ddjhrq0

Dodatkowe pieniądze otrzymają także osoby korzystające z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Wypłata "czternastki" przysługuje również obywatelom uprawnionych do pobierania świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych oraz zasiłku przedemerytalnego.

Kto nie otrzyma 14. emerytury?

Na 14. emeryturę nie mogą liczyć jednak sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku. Nie każdy wie, że w świetle prawa osoby te nie są zaliczane do emerytów.

Wypłata "czternastki" nie będzie przysługiwać także osobom, którym ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego wypłatę dodatkowych środków przez ZUS zostanie odebrane lub zawieszone prawo do otrzymywania emerytury bądź renty. To oznacza, że jeśli w tym roku świadczenie będzie wypłacane w sierpniu, seniorzy muszą do 31 lipca spełniać wyżej wymienione kryteria, by dodatkowe pieniądze mogły pojawić się na ich kontach.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ddjhrq0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddjhrq0