Złe wieści dla emerytów. Wielu dostanie mniej pieniędzy

Złe wieści dla emerytów. Wielu dostanie mniej pieniędzy

Waloryzacja pomniejszy 14. emeryturę?
Waloryzacja pomniejszy 14. emeryturę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
14.05.2023 17:21, aktualizacja: 15.05.2023 10:28

Okazuje się, że seniorzy mogą otrzymać mniej pieniędzy niż ostatnio. Wszystko za sprawą corocznej waloryzacji emerytury oraz inflacji, które mają wpływ na wysokość "czternastek".

"Czternastka" to dodatkowa wypłata dla osób, które pobierają emeryturę bądź rentę. Ma na celu poprawę sytuacji finansowej emerytów i rencistów, którzy często borykają się z trudnościami finansowymi.

Zasady otrzymania "czternastki"

Po raz pierwszy "czternastka" została przyznana seniorom w 2021 roku. W kwestii otrzymania 14. emerytury obowiązują zasady z 2022 roku. Na dodatkowy zastrzyk gotówki mogą liczyć osoby, które mieszczą się w ustalonych limitach wysokości świadczeń

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Próg dochodowy wynosi 2900 zł brutto. W tym roku — ze względu na coroczną waloryzację w marcu oraz wysoką inflację — wysokość emerytur wzrosła o 14,8 proc., ale próg dochodowy się nie zmienił. Co oznacza, że seniorzy mogą dostać niższą czternastą emeryturę.

Ekspert wyjaśnił, jaki to ma wpływ na zmniejszenie "czternastki". - Dziś średnia emerytura jest wyższa o około 400 zł i to oznacza wyższe potrącenia z kwoty "czternastki". — powiedział Tomasz Lasocki w rozmowie z portalem Interia. Seniorzy, którzy przekroczyli próg, nie otrzymają świadczenia w pełnej wysokości.

Emerytura w Polsce

Emerytura jest formą zabezpieczenia socjalnego, które ma na celu zapewnić godziwe warunki życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Jej wysokość zależy od wielu czynników, takich jak: okres opłacania składek, wysokość zarobków, staż pracy czy wiek emerytalny. Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta